Naslovna / Zdravlje

Neki suplementi i lekovi nikako ne idu zajedno

Priredio/la: D. T.|15:00 - 26. 06. 2023.

Preporuka je  da razmak između primene suplemenata i leka bude najmanje dva sata. Pri istovremenoj upotrebi antacida koji sadrže aluminijum i kiselih napitaka, kao što su voćni sokovi, vino, povećava se resorpcija aluminijuma

vitamini-suplementi-doba dana-kada se uzimaju Foto: Shutterstock

Suplementi i lekovi su kombinacija koja zahteva dodatni oprez i obavezni stručni nadzor. Njihova istovremena upotreba može da bude opasna i životno ugrožavajuća i da ima za posledicu krvarenje i moždani udar, upozoravaju stručnjaci. U slučaju da već pijemo lekove trebalo bi da se posavetujemo sa stručnjakom o primeni suplemenata. Stručnjaci upozoravaju da mnoge posebno starije osobe, već uz redovne lekove, koriste i suplemente.

Suplementi i lekovi koje bi trebalo posebno izbegavati

Ima mnogo kombinacija određenih suplemenata i lekova, koji mogu da umanje dejstvo leka, povećaju rizik od toksičnosti i da se ispolje nizom drugih neželjenih efekata, upozoravaju lekari. Postoje, ipak, neke kombinacije koje bi trebalo posebno izbegavati.

Internista – endokrinolog Marilyn Tan profesor sa Stanford University School of Medicine navodi da neki suplementi i vitamini mogu loše uticati na apsorpciju lekova koji se izdaju na recept. Vitamin K može da ometa delovanje određenih lekova.

Suplemeni i lekovi koriste se uz nadzor stručnjaka

Kombinacija vitamina B6 i levodopa leka za Parkinsonovu bolest može umanjiti efikasnost leka. Kod nekih pacijenta na terapiji  levodopa ili levodopa-karbidopa intestinalni gel zapaža se nedostatak vitamina B6, usled čega dolazi do anemije, depresije, neuropatije i drugih problema. U ovakvim situacija, uz lekarski nadzor, moguća je precizno dozirana primena vitamina B6.

Vitamini K i E i lekovi za razređivanje krvi

Vitamin K može da utiče na efikasnost lekova za razređivanje krvi (antikoalgulantne terapije). Preporuka je da se, ako koristimo antikoagulanse, posavetujemo sa lekarom pre primene vitamina K. Potrebno je naglasiti da vitamina K ima dosta u nekim namirnicama kao što su kupus, spanać, kelj, džigerica, morska riba.

Vitamin E može da poveća rizik od krvarenja, ukoliko se uzima sa lekovima za razređivanje krvi kao što je varfarin. Suplementi na bazi ginko bilobe mogu povećati rizik od krvarenja, ukoliko se uzimaju uz lekove za razređivanje krvi kao što su varfarin ili aspirin.

Suplementi i lekovi koji se koriste u razmaku od najmanje četiri sata

Suplementi gvožđa i kalcijuma mogu da ometaju apsorpciju lekova za zamenu hormona štitaste žlezde – levotiroksin. Najbolje je navedene suplemente i lekove za nadoknadu hormona štitaste žlezde koristiti u razmaku od najmanje četiri sata.

Vitamin C i antacidi koji sadrže aluminijum

Vitamin C deluje na povećanu apsorpciju aluminijuma iz antacida, lekova koji neutrališu pojačanu želudačnu kiselinu i pomažu u ublažavanju simptoma gorušice ili lošeg varenja. Istovremena primena vitamina C i antacida može dovesti do toksičnih nivoa aluminijuma u organizmu. Preporuka je  da razmak između primene suplemenata i leka bude najmanje dva sata. Pri istovremenoj upotrebi antacida koji sadrže aluminijum i kiselih napitaka, kao što su voćni sokovi, vino, povećava se resorpcija aluminijuma.

Ne preporučuje se ni kombinacija suplementa koji sadrže koren sladića sa diureticima i lekovima za regulaciju krvnog pritiska. Moguće su neželjene reakcije kao što su nagomilavanje kalijuma u organizmu i skokovi ili padovi krvnog pritiska.

Razmak od najmanje dva sata

Stručnjaci naglašavaju da je jako bitno voditi računa o vremenu primene leka i suplementa. Lekove za hormone štitaste žlezde potrebno je uzimati na prazan stomak. U slučaju primene suplemenata razmak između suplementa i lekova za štitastu žlezdu treba da bude najmanje četiri sata, posebno ako suplementi sadrže minerale kalcijuma i gvožđa. Lekove u terapiji osteoporoze i dijabetesa takođe bi trebalo piti pre jela i tek posle 30 minuta koristiti druge lekove. Generalno pravilo je da razmak između korišćenja leka i suplementa iznosi najmanje dva sata.

Veoma je bitno da znamo da sve neželjene reakcije na lek prijavimo. Na taj način regulatorna tema mogu da stalno prate odnos koristi i rizika leka. Neželjene reakcije se prijavljuju Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije na linku ovde.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Jaroslava Radojević
13:32, 29. 06. 2023.
Odgovori

Izuzetno koristan članak. Bilo bi potrebno još konkretnih uputstava, kao što su ova koja ste naveli. Hvala i pozdrav!

Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo