Ishrana

Kafa stimuliše debelo crevo: Možemo li da očekujemo stomačne tegobe ako prestanemo da je pijemo?

Priredio/la: D. T.

Stručnjaci navode da su potrebe za pražnjenjem creva individualne, ali zatvor se određuje kao stanje sa manje od 3 stolice tokom 7 dana

Kafa je jak diuretik, pospešuje izlučivanje tečnosti iz organizma, ali i napitak koji stimuliše debelo crevo i nekim osobama omogućava svakodnevno pražnjenje creva. Ukoliko se desi da neki dan „preskočimo“ kafu, ili čak odlučimo da prestanemo sa konzumacijom ovog napitka, moguće je da dođe do zatvora.

Kafa deluje na nervni sistem i gastrointestinalne hormone

Mnoge osobe prijavljuju da imaju problema sa pražnjenjem creva, kada ne piju kafu. Nutricionista Sandra Vigeliene napominje da kafa pospešuje aktivnost debelog creva i kod nekih osoba dovodi brzo do potrebe za pražnjenjem creva.

Kafa i posebno kofein, deluje na nervni sistem, gastrointestinalne hormone, moguće je da pod uticajem kafe dođe do otpuštanja hormona gastrina i holecistokinina i pokreta debelog creva. Uočava se da osobe koje ne mogu da zamisle dan bez crne kafe mogu da razviju zavisnost i da dođe do zatvora ukoliko prestanu da konzumiraju kofein.

Šta je zatvor?

Stručnjaci navode da su potrebe za pražnjenjem creva individualne, ali zatvor se određuje kao stanje sa manje od 3 stolice tokom 7 dana. Zatvor (opstipacija) je praćen i otežanim pražnjenjem creva, tvrdom stolicom, nadutošću stomaka. Ovo stanje izaziva nelagodu i nekada može da utiče na kvalitet života.

U slučaju da iz nekog razloga odlučimo da ne konzumiramo svakodnevno kafu, stručnjaci savetuju da određenim navikama u ishrani uspostavimo normalnu probavu. Potrebno je da pijemo dovoljne količine vode ili biljnih čajeva bez šećera, konzumiramo namirnice bogate vlaknima, nastojimo da kontrolišemo stres i budemo fizički aktivni.

Kofein izaziva zavisnost

Naravno, kafa neće u istoj meri delovati na svakog od nas. Preporuka je da kofein konzumiramo u umerenim količinama, do 4 šoljice dnevno, ako smo zdrava osoba bez hroničnih tegoba. Postoje brojna ne do kraja usaglašena istraživanja na ovu temu. Stručnjaci se ipak slažu da i kofein može kod nekih osoba da izazove zavisnost, pa da se kada ne piju kafu jave glavobolje, problemi sa koncentracijom, varenjem, dolazi do promene i u apetitu. Moguća je i anksioznost i razdražljivost.

Smatra se i da neumerena konzumacija kofeina može da iscrpe hranjive materije i doprinese dehidraciji, kada isto možemo da očekujemo zatvor zbog nedovoljne količine tečnosti u probavnom sistemu. Veruje se da kofein može da smanji nivo vitamina B, C, minerala kao što su magnezijum, kalijum, cink.