Naslovna / Lepota

Od salicilne do hijaluronske kiseline: Kako odabrati pravi aktivni sastojak za negu kože prema vašem tipu kože 

Priredio/la: S.St.M.|19:00 - 25. 02. 2025.

Da bismo znali koji je aktivni sastojak za negu kože prikladan za naš tip kože treba prvo da znamo kako da odaberemo pravi sastojak prema našim potrebama

pravilna nega kože Odabir pravog aktivnog sastojka može biti zaslužan za zdrav izgled naše kože Foto Shutterstock

Prvo treba da budemo dobro upućeni u rečnik aktivnih sastojaka za negu kože. Od salicilne do hijaluronske kiseline, preko niacinamida i vitamina C, postoji više sastojaka za negu kože koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja naše kože. Međutim, nisu svi sastojci prikladni za svaki tip kože, a korišćenje pogrešnog može učiniti više štete nego koristi. Stoga, bolje razumevanje svakog sastojka može nam pomoći da izgradimo efikasnu rutinu nege kože.

Treba da znamo koji je naš tip kože

Pre nego što odaberemo aktivni sastojak za negu kože, važno je sa razumemo naš tip kože, jer svaki tip ima različite potrebe i nivoe tolerancije: 

  1. Masna koža: Ovaj tip kože proizvodi višak masnoće i sklona je aknama i velikim porama.
  2. Suva koža: Osobe sa suvom kožom mogu osetiti zatezanje, perutanje i grubu kožu.
  3. Kombinovana koža: Kombinuje karakteristike masne i suve kože. Ovaj tip kože je mastan u T-zoni i suv u drugim oblastima.
  4. Osetljiva koža: Brzo i lako reaguje na proizvode za negu kože i često se pojavljuje crvenilo i iritacija.
  5. Normalna koža: Ovaj tip kože je dobro izbalansiran.

Kako da odredimo koji nam je tip kože

Da bismo održali zdravlje naše kože, važno je da prvo znamo naš tip kože. Dermatolog, dr Mikki Singh ima nekoliko saveta:

  • operite lice nežnim sredstvom za umivanje
  • ostavite ga bez ičega 30 minuta, a zatim proverite
  • ako vam je koža zategnuta, imate suvu kožu
  • ako vaša koža izgleda sjajno, imate masnu kožu
  • ako imate sjajnu T-zonu i suve obraze, imate kombinovanu kožu
  • ako nema iritacije ili viška sjaja, imate normalnu kožu

Prednosti uobičajenih aktivnih sastojaka za nege kože

Da bismo maksimalno iskoristili sastojak za negu kože, važno je da izaberemo pravi:

1. Salicilna kiselina

Salicilna kiselina može da eksfolira unutar pora, ukloni višak ulja i spreči začepljenje pora. Integrative Medicine navodi da salicilna kiselina može lečiti blage do umerene akne vulgaris.

2. Niacinamid

– Može pomoći da se smanji proizvodnja ulja, ujednači ten, smanje pore i posvetli ten – kaže dr Singh. Dermatologic Surgery navodi da može poboljšati izgled bora i elastičnost kože.

3. Vitamin C

– Ova aktivna komponenta za negu kože može posvetliti kožu, izbledeti tamne fleke, povećati proizvodnju kolagena i smanjiti pigmentaciju – kaže dr Singh. Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology navodi da vitamin C može zaštititi od efekata starenja povećavajući sintezu kolagena i stabilizujući kolagenska vlakna.

4. Kojična kiselina

Može inhibirati proizvodnju melanina, što dovodi do čistije kože. Upotreba proizvoda za negu kože na bazi kojične kiseline može pomoći u smanjenju tamnih mrlja, hiperpigmentacije i učiniti da koža izgleda svetlije.

5. Hijaluronska kiselina

Može privući i zadržati vlagu u kožiDermatologic Therapy navodi da ovo sredstvo za negu kože može poboljšati vlažnost kože.

– Može da ponudi duboku hidrataciju, „napuni” kožu i smanji sitne bore – kaže dr Singh.

6. Retinol

– Može povećati obnavljanje ćelija, izravnati bore i lečiti akne – kaže dr Singh. Studija objavljena u Biomelocules navodi da može poboljšati teksturu kože i povećati debljinu epidermalnih i dermalnih slojeva.

7. Glikolna kiselina

– Ovo sredstvo za negu kože može ukloniti mrtve ćelije kože i poboljšati sjaj – kaže dr Singh. Pored toga, dodaje ona, glikolna kiselina može pomoći u posvetljivanju tena i poboljšanju teksture kože za blistav sjaj.

8. Ceramidi

– Ovo sredstvo za negu kože može ojačati zaštitnu barijeru kože, zadržati vlagu i umiriti iritaciju – kaže dr Singh. Studija objavljena u American Journal of Clinical Dermatologists navodi da može poboljšati prirodnu lipidno-sintetičku sposobnost epiderma putem topikalne primene prekursora lipida.

Kako odabrati različite aktivne komponente za negu kože za specifične probleme

Različiti aktivni sastojci za negu kože efikasno ciljaju na specifične probleme. Dr Singh predlaže salicilnu kiselinu, benzoil peroksid, niacinamid i retinol za akneVitamin C, alfa arbutin i kojična kiselina pomažu kod hiperpigmentacije. Sitne bore poboljšavaju se retinolom, peptidima i faktorima rasta. AHA i niacinamid poboljšavaju teksturu, dok ceramidi, pantenol i hijaluronska kiselina hidriraju i umiruju osetljivu ili suvu kožu.

Faktori koje treba uzeti u obzir pre izbora aktivne nege kože

  • Životne navike: Ako provodite mnogo vremena na otvorenom, odlučite se za antioksidante kao što su vitamin C i SPF. Možete čak odabrati multifunkcionalne sastojke kao što je niacinamid.
  • Godine: Ako imate 20 godina, fokusirajte se na hidrataciju i zaštitu od sunca. Osobama u 30-im godinama mogu da budu korisni retinol i peptidi. Oni u 40-im i stariji mogu da koriste sastojke za povećanje kolagena i protiv starenja.
  • Tolerancija kože: „Ako je vaša koža reaktivna, počnite sa nežnijim formulacijama (npr. inkapsuliranim retinolom umesto jakog retinola),” savetuje dr Singh. Izbegavajte korišćenje previše sastojaka za negu kože odjednom.
  • Kompatibilnost sastojaka: Obavezno koristite pravu kombinaciju aktivnih sastojaka za negu kože. „Ne mešajte sastojke kao što su retinol i AHA/BHA ili vitamin C i niacinamid,” upozorava dr Singh.

Kako odabrati aktivnu negu kože na osnovu tipa kože

Odabir pravog aktivnog sastojka za negu kože od suštinskog je značaja za održavanje zdravlja vaše kože. Evo kako da izaberemo prema našem tipu kože:

1. Masna koža sklona aknama

Masna koža proizvodi višak masnoće. „Odlučite se za sastojak kao što je salicilna kiselina za smanjenje mitesera i izbijanja akni. Pored toga, možete koristiti niacinamid i retinol da regulišete proizvodnju ulja, minimizirate pore, umirite upale i uništite bakterije koje izazivaju akne,” savetuje dr Singh.

2. Suva i dehidrirana koža

„Osobama sa suvom i dehidriranom kožom mogu koristiti sastojci kao što su hijaluronska kiselina, skvalan i ceramidi,” dodaje dr Singh. Oni mogu pomoći u zadržavanju vlage, sprečavanju isušivanja, jačanju zaštitne barijere kože i borbi protiv perutanja i iritacije.

3. Osetljiva koža

„Ako imate osetljivu kožu, odlučite se za proizvode za negu kože koji sadrže aloe veru, centellu asiatica, ekstrakt zelenog čaja i pantenol,” kaže dr Singh. Ovi sastojci mogu umiriti iritaciju, smanjiti crvenilo, smiriti upalu i zaštititi od spoljašnjih stresora.

4. Kombinovana koža

„Da biste održali zdravlje kombinovane kože, odlučite se za proizvode za negu kože kao što su niacinamid i hijaluronska kiselina,” savetuje dr Singh. Ovi sastojci mogu uravnotežiti masnoću u T-zoni, hidrirati suva područja i nežno eksfolirati kožu.

5. Starija koža

„Za zrelu i stariju kožu, retinol, vitamin C i peptidi su najbolji,” sugeriše dr Singh. Mogu da pojačaju kolagen, smanje bore i pigmentaciju, poprave oštećenu kožu, poboljšaju teksturu kože, elastičnost i štite od slobodnih radikala.

Kako uključiti aktivni sastojak u svoju rutinu nege kože

Da bi naša koža bila zdrava, važno je da koristimo pravi aktivni sastojak za negu kože. Dr Singh savetuje kako pravilno da koristimo ove aktivne supstance:

  • koristite sredstva za čišćenje koja sadrže sastojke za hidrataciju ili piling
  • ujutro nanesite antioksidante kao što su vitamin C ili niacinamid
  • hidrirajte se hijaluronskom kiselinom za puniju kožu
  • za ishranu kože koristite hidratantnu kremu sa ceramidima ili peptidima
  • tokom dana uvek nanosite kremu za sunčanje (SPF 30+)
  • za noć izaberite sredstvo za čišćenje na bazi ulja ili hidratantno
  • koristite ciljane tretmane kao što su retinol ili AHA
  • ojačajte zaštitnu barijeru kože hidratantnom kremom bogatom ceramidima
  • postepeno uvodite nove aktivne supstance da biste pratili reakcije

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo