Anica Dobra i Mina Sovtić: majka i ćerka, drugarice, glumice. Energija i harizma, oči kojima verujemo, lica koja pamtimo. Povezuje ih još nešto, neočekivano samo za one koji ne poznaju njihovu dušu punu empatije: multipla skleroza i prijateljstvo sa jednom izuzetnom ženom koje više nema među nama, ali samo fizički.
Anica Dobra: Javna ličnost koja beži od javnosti, ali postoji izuzetak
Naša proslavljena glumica za sebe kaže da je javna ličnost koja izbegava javnost. Sličnim putem ide i njena kći Mina Sovtić. Što bi rekao naš narod, gledaju svoja posla. Tu i tamo tabloidi izvuku nešto iz konteksta ili sa društvenih mreža, usput, i to je jedino što mimo pozorišta, televizije i filma o njima dvema možemo da pročitamo.
Ipak, postoji tema o kojoj nijedna od njih dve ne ćuti – naprotiv. Postoji nešto o čemu koriste svaku priliku da se u javnosti oglase. To je teška, progresivna neuromišićna bolest od koje u Srbiji boluje više od 12.000 ljudi. Od tog broja terapiju prima tek trećina i to ogromnom zaslugom osobe koja je u svet multiple skleroze i uvela dve glumice – profesorke Dragane Obradović.
Sličan se sličnom raduje: „Otkud Anica u toj priči, nije valjda da ima multiplu?“
Kako se sličan sličnom raduje i u zdravlju i u bolesti, a „dovoljno je da jedan sanja a da ga drugi prate“, prepoznale su se – najpre Mina a onda i Anica, sa najvećim borcem za prava obolelih od multiple skleroze, Draganom Obradović. Čuvena profesorka, neurolog i jedan od najvećih evropskih stručnjaka na polju multiple skleroze, pre svega je bila čovek – osoba koja je barabar sa svojim pacijentima bila teške bitke ne samo za svaki uminuli bol ili korak, već i za pravo na lek i lečenje.
Autora ovog teksta znatiželjnici su pitali: „Otkud Anica u toj priči, nije valjda da ima multiplu, ili neko njen?“ Očito živimo u svetu u kome je neki problem i naš jedino ukoliko ga i sami nosimo na plećima. Ipak, časni izuzeci su tu da nam osvetle i drugačiji put…
Nakon nenadoknadivog gubitka i preranog odlaska prijateljice pre nešto više od dve godine, Mina i Anica nastavljaju da stoje na braniku prava obolelih, kao ambasadorke MS Platforme Srbije. Na sreću, nisu same, a taj front će zahvaljujući duhu i misiji Dragane Obradović samo jačati. To joj dugujemo, a neki od nas su dali i obećanje sažeto u heštegu #LekZaSve.
Mina, Anica i Dragana: Prijateljstvo, borba, zavet i nada
Minu Sovtić je sa Draganom upoznao Bogdan Diklić, i sam ambasador MS Platforme Srbije. Bile su, potvrdila nam je, bliske prijateljice. Svoju odanost dragoj osobi koja više nije među nama ali i ideji koju je zastupala, Mina je ponovila bez razmišljanja: „Za sve što je vezano za Draganu računajte na mene“.
Aktivna je na društvenim mrežama upućujući ljude da se informišu o ovoj bolesti. Apeluje na to da svako ima pravo na lek i lečenje. Da borba mora biti neprestana, interes pacijenata na prvom mestu.
O ćerkinom angažovanju priča nam Anica Dobra:
– Mina je mene upoznala sa Draganom. Prosto me je okrenula ovoj temi, pokazala mi taj put. Sama je svim svojim srcem i dušom posvećena MS Platformi, a bila je to i pre mene. Pored toga što je rođeni aktivista, poseduje veoma izraženo ono zbog čega treba da slušamo našu decu: jednu svest koja je šira od naše i ja u tome vidim neku nadu za sve nas. Imala sam mogućnost i sreću da učim od svog deteta i neizmerno sam joj zahvalna što mi je jednu takvu osobu dovela u život.
Dragana je imala lepotu, snagu ali i nešto što je danas retko
Prijateljstvo sa profesorkom Draganom Obradović naša sagovornica objašnjava prepoznavanjem onog ljudskog, neprikosnovenog kada nas poveže sa nekim. Velika profesorka, velika doktorka, velika duša. Lepa, sa osmehom, elokventna, snažna, sa idejom – ovako je opisuje Anica Dobra i dodaje:
– Ne znam kako je u jednoj osobi moglo sve to da se sklopi. Mihiz u jednom svom delu kaže: „Svi su išli tamo, samo sam ja išao ovamo“ – takva je bila Dragana, njeno osećanje, njen put, njena potreba. Osećala je empatiju za svakog pacijenta u vreme jedne totalne otuđenosti i vremenu koje nas melje svojom brzinom. Često je se setim i u svom poslu i pomislim: moji umetnički problemi ne mogu da se mere sa izazovima sa kojima se ona nosila. Imala je još nešto, iako rizikujem da zvučim kolokvijalno – ono što danas nemaju ni neki muškarci, a što je neophodno ako imate ideju vrednu borbe.
Vratićemo se empatiji i jedni drugima: Zahvaljujući multiploj sklerozi počela sam drugačije da posmatram svet oko sebe
Naša sagovornica ipak veruje da dolazi vreme u kome ćemo morati više da, kako kaže „budemo dobri“. Da gledamo ljude oko sebe i ne budemo otuđeni. Pomažući im tako što ćemo biti deo rešenja problema koji imaju, rastemo i mi sami i pomažemo sebi. To je, kaže Dobra, Dragana Obradović sagledala pre svih nas. A što je još važnije, naglašava, odvojićemo se od svih mogućih predrasuda.
– One su vezane i za multiplu sklerozu, postoje, tu su. MS platforma Srbije je sjajan primer kako jedna zdrava i dobra ideja može da promeni neke stvari. Informacija da se 2019. godine lečilo 1.200 pacijenata a četiri godine kasnije 4.700 ljudi, dovoljno govori. Ne verujem da bi me neko „omađijao“ da tek tako postanem ambasador da nisam osetila plemenitost ove ideje. Sama sam se edukovala jer sam shvatila koliko zapravo ne znam. Počela sam drugačije da posmatram i svet i ljude oko sebe, a svest o tome da postajemo bolji pomažući drugima došla je u pravom trenutku – kaže za naš portal Anica Dobra.
Anica Dobra: Svako svoju bolest nosi kao svoj lični, specifični izazov
Nagrada „Dragana Obradović“ u pravim rukama
U znak sećanja na lik i delo omiljene profesorke, MS Platforma Srbije je 2021. godine ustanovila priznanje koje nosi njeno ime. Dodeljuje se svake godine istaknutim pojedincima, udruženjima i ustanovama, koje podižu svest o značaju terapije za sve MS pacijente. Ovogodišnji dobitnik priznanja za podizanje svesti u javnosti o značaju terapije za sve MS pacijente je upravo naša sagovornica Anica Dobra. Nagrada joj je simbolično uručena na dan kada bi profesorka Dragana, da je još uvek među nama, proslavila rođendan, 20. decembra.
Anica Dobra je na dodeli bila ganuta, emotivna, voljna sa popriča sa MS pacijentima. Onakva kakvu je volimo decenijama, verujemo joj i divimo se njenoj prirodnosti, jednostavnosti, ali i snazi.
Ko je bila Dragana Obradović i zašto je važno podržati MS Platformu Srbije
Dragana Obradović je bila profesorka neurologije i članica Neurološke sekcije Srpskog lekarskog društva, kao i Evropske federacije neuroloških društava. Specijalizaciju iz oblasti neurologije završila je na Vojnomedicinskoj akademiji, u toku svoje karijere učestvovala u radu mnogih naučno – istraživačkih studija i bila je autor brojnih naučnih radova. Kao osnivač MS Platforme, zalagala se za prava pacijenata i skretala je pažnju javnosti i institucija da multipla skleroza više nije bolest koja ne može da se leči, a da blagovremena terapija može da omogući normalan život obolelima.
Kao rezultat zajedničkog rada danas je značajno povećan broj pacijenata koji primaju terapiju i posvećuje se stalna pažnja dostupnosti najnovijih lekova.
Da nije bilo dr Dragane i MS platforme ništa ne bi bilo od nabavke lekova u toj količini i vrstama koju sad imamo.
Mada,nažalost,uvek su tu pojedinci koji to sve pripisuju sebi a po njima npr. još uvek cifra obolelih stoji na 9000.A mnogo je veća!
Inače,dr Dragana i VMA ,nije ustanova u kojoj je moj ordinirajući neurolog.