Ponekad ništa od onoga što isprobamo ne pomaže da prođe nadražajni kašalj Foto: Shutterstock
Kašalj, posebno suvi i nadražajni, često je iscrpljujući i dugotrajan, a ponekad ne prolazi ni od kombinacije konvencionalnih i prirodnih lekova. Svako olakšanje dragoceno je da bismo se osećali bolje i da se opšti loš osećaj umanji.
Svi ovi sastojci: i luk, i đumbir i med, imaju dokazane zdravstvene koristi i višestruku primenu kao preparati prirodne medicine sa potencijalima olakšavanja različitih simptoma.
Luk obiluje polifenolnim jedinjenjima poznatim kao flavonoidi. Imaju antiinflamatorne sposobnosti i spadaju u najjače antioksidante. Najviše polifenola i najveću antioksidanativnu aktivnost ima beli luk.
Aktivni sastojak korena đumbira je gingerol, zaslužan i za dokaze da đumbir ima analgetička svojstva. Deluje protivupalno i antioksidativno, ima i jak antibakterijski efekat. Efikasno pomaže protiv mučnine, zatvora, nadutosti, ali prehlade i kašlja.
U naučnom magazinu BMJ Evidence-Based Medicine, objavljena je meta-analiza 14 prethodno objavljenih studija koje se odnose na efikasnost meda u ublažavanju simptoma infekcija gornjih disajnih puteva. Otkriveno je da u poređenju sa uobičajenim tretmanima (poput lekova koji se prodaju bez recepta i antibiotika), med može da ublaži učestalost i jačinu kašlja. Istraživanje američkih naučnika iz 2017. godine pokazalo je da bi antimikrobna jedinjenja iz meda mogla budu da osnova za neke nove antibiotike.
Autog originalnog recepta za kućni preperat na bazi luka, đumbira i meda je travarka i holistički stručnjak, Felicia Cocotzin Ruiz , koja se primenom i dejstvom biljaka i namirnica bavi na bazi naučnih više decenija. Ona napominje da za ovaj napitak možete koristiti sve vrste luka, iako je doza belog nešto manja, polovina.
Potrebno:
Priprema:
Stavite seckani luk i komadiće đumbira u posudu. Medom prelijte tako da oba sastojka budu prekrivena. Pustite da proključa, a zatim odmah smanjite vatru kao da nešto dinstate. Ostavite sve sastojke da se lagano krčkaju najmanje 30 minuta. Nakon toga ostavite smesu da se malo ohladi. Procedite sve i prelijte u malu, stelilisanu teglu. Držite je u frižideru.
Nemojte davati preparat deci mlađoj od godinu dana.