„Gusta krv“ je narodni izraz za hiperkoagulabilnost – stanje koje opisuje abnormalno povećanje koagulabilnosti krvi, kada se ona previše zgrušava. U ovoj situaciji moguće je da dođe do stvaranja krvnih ugrušaka (tromba) koji uzrokuju začepljenje krvnih sudova. Gusta krv se leči pod nadzorom lekara, određenim lekovima, ali i adekvatnom ishranom i biljnim preparatima koje možemo i sami da pripremimo. Dovoljno je da imamo beli luk, đumbir ili kokotac.
Gusta krv se leči pod nadzorom lekara i treba biti uvek oprezan
Savetuje se da se pre primene ovih sredstava konsultujemo sa lekarom. Neke osobe koje boluju od kardiovaskularnih oboljenja, zbog kojih uzimaju lekove koji potpomažu izbacivanje tečnosti, ili ljudi s insuficijencijom bubrega, ne bi smeli da primenjuju ove recepte.
Iskusni fitoterapeuti navode da je kontrola bolesti moguća i biljkama, ali uz obavezni nadzor lekara koji ima uvid u stanje pacijenta i moguće dodatne bolesti. Pojedine biljke mogu biti toksične i izazvati oštećenja, pa se uglavnom savetuju one biljke koje većina osoba dobro podnosi.
Beli luk
Beli luk nema baš najprijatniji miris, ali može da bude jeftino i svima dostupno sredstvo. Fitoterapeut i epidemiolog dr Dušan Vujnović savetuje domaći preparat od belog luka koji mogu koristiti i osobe koje boluju od čira na želucu ili gastritisa.
U 300 grama meda dodajte 250 grama samlevenog belog luka, sve poklopite i ostavite da odstoji tri nedelje. Ovaj napitak se potom koristi tako što se uzima jedna supena kašika tri puta dnevno, 40 minuta pre jela.
Postoji još jedan narodni lek koji se pravi od belog luka i alkohola, koji se ipak ne savetuje svima.
Dve do tri glavice belog luka sameljite, prelijejte sa pola litre medicinskog alkohola ili dobre lozove rakije. Ovu mešavinu zatvorite i držite na tamnom mestu dve nedelje, s vremena na vreme je protreseći kako bi se talog razredio. Nakon dve nedelje, sve procedite, dodajte med i limunov sok, izjednačite, a zatim uzimajte jednu veliku supenu kašiku pre spavanja.
Kokotac (ždraljika)
Kokotac, ili kako se još zove ždraljika (Melilotus officinalis), za razliku od belog luka, ima veoma prijatan miris koji potiče od kumarina u nadzemnom delu biljke.
Kumarin ima karakterističan miris, zbog čega se koristi u proizvodnji parfema, ali je i sastojak koji može ojačati krvne sudove i pomoći ako je gusta krv.
– Biljka kokotac sadrži kumarine i ima dobro antikoagulantno dejstvo, te dobro razblažuje krv. Veoma je bitno da dozu određuje fitoterapeut, jer kokotac može biti toksičan. Moja preporuka je da jednu supenu kašiku osušene biljke kokotac prelijete čašom ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji jedan sat. Posle toga procedite i uzimajte jednu trećinu čaše tri puta dnevno, pola sata pre jela. Napitak se koristi jedan i po mesec, pravi se pauza od dve nedelje, pa može ponovo da se primeni, ali prvo treba proveriti krvnu sliku i utvrditi da li je došlo do normalnog zgrušavanja krvi – savetuje dr Vujnović.
Đumbir
Đumbir sadrži salicilate, odnosno soli salicilne kiseline, koje se preporučuju kod guste krvi. Dr Vujnović savetuje da izrendamo 20 grama korena đumbira i u tu smesu dodamo malu kašičicu zelenog čaja. Sve prelijte sa dve čaše ključale vode i dodajte pola čaše limunovog soka. Ovaj napitak koristi se dva do tri puta dnevno, pre jela.
Čaj, kafa, gazirani napici, pivo i alkohol doprinose izvlačenju tečnosti iz organizma i mogu dovesti do dehidracije i gušće krvi, zbog čega doktori savetuju pacijentima da piju dovoljne količine vode.
Za razređivanje krvi od prirodnih sredstava preporučuje se i cimet, koji, kao i đumbir, sadrži salicilate. Osobama sa gustom krvlju savetuje se ishrana bogata omega-3 masnim kiselinama, kao što je tunjevina i skuša. Dr Vujnović savetuje da se sve u razumnoj meri začini belim ili crnim lukom u sirovom stanju, jer postoje istraživanja koja potvrđuju da upotreba obe vrste luka u malim količinama u sirovom stanju ima antitrombocitno dejstvo.