Naslovna / Vitamini i suplementi

Hipervitaminoza nastaje kada preteramo sa suplementima: 7 simptoma ukazuje na stanje toksičnosti

Priredio/la: I. V. |9:00 - 04. 01. 2025.

Vitamini topivi u mastima ne gube se kuvanjem i mogu da se skladište u telu, posebno u jetri, što može da dovede do toksičnosti ili hipervitaminoze

hipervitaminoza Ljudsko telo ne može samostalno da proizvodi vitamine Foto: Shutterstock

Hipervitaminoza se javlja kada je nivo uskladištenih vitamina u telu abnormalno visok i smatra se stanjem toksičnosti. Vitamini se generalno dele na vitamine rastvorljive u mastima i vitamine rastvorljive u vodi. Vitamini A, D, E i K su topivi u mastima, ne gube se kuvanjem i mogu da se skladište u telu, posebno u jetri, što može da dovede do toksičnosti ili hipervitaminoze.

Telo ne može samostalno da proizvodi vitamine

Ljudsko telo ne može samostalno da proizvodi vitamine. Zbog toga je neophodno unositi dovoljne količine vitamina kroz ishranu kako bi se održalo dobro zdravlje. Vitamini su prisutni u malim koncentracijama u hrani. Regulišu fiziološke funkcije i pomažu u održavanju metabolizma. Loša ishrana može da izazove različite bolesti nedostatka koje, ako se ne leče adekvatnim suplementacijama, mogu da dovedu do ozbiljne bolesti ili čak smrti.

Vitamini su kategorisani u dve grupe, vitamini rastvorljivi u mastima i vitamini rastvorljivi u vodi. Dostupni su u različitim formulacijama – kao suplementi u obliku sirupa, tableta, kapsula i praha. Vitamini A, D, E i K su vitamini rastvorljivi u mastima. Mogu se skladištiti u telu, posebno u jetri. Vitamin B kompleksa i vitamin C su vitamini rastvorljivi u vodi. Lako se rastvaraju u vodi tokom kuvanja, a deo ovih vitamina može da bude uništen zagrevanjem. Ne mogu se skladištiti u telu i stoga se moraju konzumirati svakodnevno u hrani ili putem suplemenata. Dodatne količine vitamina rastvorljivih u vodi uzetih u jednom danu eliminišu se urinom kao otpad iz tela.

Akutna hipervitaminoza zahteva hitnu medicinsku pomoć

Ljudskom organizmu vitamini su neophodni za regulisanje različitih metaboličkih i bioloških aktivnosti. Međutim, prekomerna konzumacija i produžena upotreba farmaceutskih oblika i vitamina rastvorljivih i u mastima može da dovede do akumulacije i toksičnosti. U slučajevima akutnog trovanja nastalog vitaminskim suplementima ili lekovima, potrebna je hitna pomoć za detoksikaciju i obnavljanje funkcije telesnih organa.

Generalno, vitamini i dijetetski suplementi uzimaju se za poboljšanje zdravlja ili blagostanja. Međutim, oni nisu nužno bezbedni za sve. Kao i obični lekovi, suplementi sa aktivnim sastojcima pružaju fiziološki ili farmakološki efekat koji takođe može da izazove neželjene efekte kod osetljivih osoba. Stoga je neophodno obratiti posebnu pažnju na štetne efekte i potencijalne interakcije kako bi se izbegli ozbiljni zdravstveni problemi. Lekari su svesni da veliki procenat stanovništva uzima dijetetske suplemente i od pacijenata zahtevaju informacije o unosu suplemenata kako bi im pružili optimalnu medicinsku negu.

Višak vitamina nije bezopasan

Mnogi svakodnevno uzimaju vitaminske suplemente, verujući da je višak vitamina bezopasan i da će se izlučiti iz organizma. Ova zabluda i produženi unos vitamina mogu da izazovu toksične efekte ili hipervitaminozu. Visok unos vitamina rastvorljivih u mastima ili vodi može da dovede do akumulacije vitamina u telesnim tkivima i tečnostima koje izazivaju toksičnost i hipervitaminozu. Veliki unos visoko obogaćene hrane takođe može da dovede do akumulacije vitamina rastvorljivih u mastima u jetri, dok se prirodna hrana ne dovodi u vezu sa bilo kakvom toksičnošću.Istraživanja su pokazala da kod dobro hranjenih osoba, produženi unos antioksidativnih suplemenata, uključujući vitamin A i vitamin E, može da poveća smrtnost. ​​Suprotno tome, pokazalo se da suplementi vitamina D3 smanjuju smrtnost kod starijih ljudi.

Po kojim simptomima se prepoznaje hipervitaminoza?

Hipervitaminoza može da bude akutna ili hronična sa vrlo specifičnim ili opštim kliničkim simptomima.

Akutna hipervitaminoza je rezultat veoma visoke doze jednog ili više vitaminskih preparata/suplemenata

Hronična hipervitaminoza nastaje usled postepenog razvoja kliničkih simptoma tokom dužeg vremenskog perioda.

Pojedini simptomi intoksikacije zajednički su za sve oblike hipervitaminoze, i to su:

  • glavobolja
  • slabost
  • vrtoglavica
  • nemogućnost obavljanja dnevne rutine
  • mučnina
  • osećaj unutrašnjeg tremora
  • opstipacije ili dijareje.

Hipervitaminoza zbog vitamina rastvorljivih u mastima ima izraženiji tok jer se ovi vitamini akumuliraju u tkivima tela i izazivaju tešku intoksikaciju. Hipervitaminoza zbog vitamina rastvorljivih u vodi ima manje izraženu manifestaciju i nije opasna po život. Zbog toga se može normalizovati povećanjem izlučivanja urina i ograničavanjem unosa takvih suplemenata.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo