Naslovna / Zdravlje

Glavobolja često prati lupus, da li je reč o migreni ili su bolovi drugog porekla

Priredio/la: Ma.R.|13:00 - 24. 08. 2023.

Rejnoov sindrom, jedna od komplikacija sistemskog eritemskog lupusa, često je povezan sa migrenom, čak u 50 odsto slučajeva

Lupus glavobolja Lupusna glavobolja ili migrena? Izazovno pitanje i za stručnjake koji se bave autoimunim zapaljenskim bolestima Foto: Shutterstock

Lupus je autoimuna bolest koja može da ugrozi bilo koji organ u telu: mozak, srce, pluća, bubrege, kožu, zglobove i ćelije krvi. Reč je o hroničnom zapaljenskom stanju, koje za posledicu ima i česte glavobolje.

Lupus i glavobolje: Koje su najveće dileme

Sistemski eritemski lupus je najčešći oblik lupusa, a više od polovine obolelih redovno kao izraženi simptome ima i glavobolje. U zaključcima jednog novog istraživanja navodi se da to često ipak nisu samo normalne, uobičajene glavobolje. Poznato je da su kod mnogih prisutne glavobolje koje karakteriše jak migrenski bol, pa je jedna od dilema da li se radi u tipu glavobolja poznatih kao lupusne, ili su posredi klasične migrene.

Veza između lupusa, glavobolje i drugih organa

Studije kažu da centralni nervni sistem igra glavnu ulogu i u lupusnim glavoboljama, navodi dr Amir Tolebeyan, direktor Centra za glavobolje i bolove lica u Tufts Medical Center u Bostonu.

Kod lupusa, na centralni nervni sistem (mozak i kičmenu moždinu), mogu da utiču antitela koja se vezuju za nervne ćelije ili krvne sudove. Lupus takođe može da prekine dotok krvi do nerava. Sve to utiče na centralni nervni sistem i posledično može da dovede do glavobolje. I upalni procesi mozga mogu direktno da ih izazovu.

Lupusne glavobolje i učestalost kod komplikacija sistemskog eritemskog lupusa

Takozvana lupusna glavobolja može se pojaviti u različitim oblicima. Navodi iz nove studije koju su sproveli naučnici iz Indije otkrivaju da jedna trećina pacijenata širom sveta sa najčešćim oblikom lupusa, sistemskim eritemskim lupusom, ima i specifične migrene.

Rejnoov sindrom, oblik sistemske skleroze koji ograničava protok krvi u prste gornjih i donjih ekstremiteta, često je povezan sa migrenom. Ovo stanje je jedna od komplikacija sistemskog eritemskog lupusa kod do 50 odsto pacijenata.  Ovaj podatak mogao bi da objasni vezu lupusa sa migrenskim glavoboljama.

Emocionalni stres kao čest pratilac lupusa

Pacijenti sa lupusom takođe mogu kao prateći simpton imati i klasičnu, primarnu glavobolju. To praktično znači da sama glavobolja nije direktno povezana sa osnovnom bolešću. Takve glavobolje mogu da uslede kao posledica emocionalnog stresa, čestog pratioca lupusa, koji bi mogao da bude posledica kontrole i kanalisanja fizičkog bol, takođe neizostavan kod pacijenata sa lupusom.

Bol kao rizik za ozbiljnija stanja

Međutim, u nekim slučajevima, bol kao simptom lupusa nije naivan i može imati i ozbiljnije posledice.

– Za neke pacijente sa lupusom, glavobolja može ukazivati na problem sa krvnim sudovima u mozgu. Primer su krvni ugrušci u mozgu, posebno kod pacijenata sa takozvanim antifosfolipidnim sindromom. Do njega da dođe kada kao komplikacija lupusa imunski sistem napadne masti u zdravim ćelijama, što povećava rizik od zgrušavanja – kaže dr Ashira Blazer iz Hospital for Special Surgery u Njuroku i član the Lupus Foundation of America Medical-Scientific Advisory Council. On preporučuje pacijentima da paze na promene kakve su problemi sa vidom ili kognitivni znaci, koji bi mogli ukazivati na moždani udar.

Istraživanje sa Federal University of Pernambuco takođe je otkrilo da pacijenti sa koji eritemskim lupusom imaju veći rizik od glavobolja povezanih sa akutnim vaskularnim oboljenjima, poput vaskulitisa. Neke terapije za lupus takođe mogu izazvati glavobolju. Naime, ako imate lupus, često se propisuju imunosupresivni lekovi, koji mogu da izazovu aseptični meningitis – upalu sluznice u mozgu – dodao je Blazer.

Kako se dijagnostikuje i leči lupusna glavobolja

Za dijagnostiku lupusne glavobolje najvažnije je pronaći osnovni uzroka bolova u glavi. Ako pacijent sa dijagnostikovanim lupusom ima glavobolje koje se iznenada pogoršaju ili postaju češće, treba obavezno da razgovaraju sa svojim lekarom.

Doktori najpre moraju da isključe ozbiljna stanja kao što su moždani udar, intrakranijalni pritisak ili maligne bolesti. Lupusna glavobolja može se dijagnostikovati magnetnom rezonancom ili CT skeniranjem. Takođe, glavobolje direktno povezane sa ovim hroničnim autoimunim zapaljenskim stanjem ponekad su reakcija na lekove protiv bolova, kao i na kortikosteroide.

U slučaju da se bol u glavi okarakteriše kao migrenski, terapijske opcije uključuju uobičajene lekove protiv bolova kao što su acetaminofen ili ibuprofen. Drugi važni načini za sprečavanje migrene uključuju smanjenje stresa, dovoljno sna i izbegavanje hrane koja može izazvati glavobolju.

Metode samopomoći

Pacijenti sa lupusom mogu promenom nekih životnih navika da smanje pojavu glavobolje bilo kog tipa. To su:

  • izbegavanje rada kasno noću
  • izbegavanje sunca
  • ograničavanje vremena provedenog u polju halogenog ili fluorescentnog svetla
  • čuvanje od povreda i infekcija
  • redovno uzimanje lekova za lupus
  • dijeta sa niskim sadržajem masti i niskokalorične namirnice
  • suplementacija vitamina D ako to lekar savetuje.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo