Reč je o benignoj izraslini koja može lako da prokrvari Foto: Shutterstock
Granulom (piogeni granulom) je benigni tumor koji se formira na koži ili sluzokoži. a adekvatna terapija zavisi od više faktora. Većina ljudi sa piogenim granulomima treba da se obrati lekaru, a terapija zavisi od više faktora.
Kako je reč o nekanceroznim tumorima, prognoza sa osobama kod kojih se pojavi granulom je dobra. Lezije povezane sa trudnoćom obično nestanu same i nije potrebna terapija, ali drugi tipovi uglavnom zahtevaju terapiju i lečenje. Olakšavajuća okolnost je to što je odgovor na lečenje dobar, ali ponekad mogu da se vrate.
Piogeni granulom nikako nemojte uklanjati sami. Može da dođe do infekcije, a čak i nakon uklanjanja medicinskim putem na mestu intervencije može da se stvori ožiljno trkivo i da ostane ožiljak.
Čak i posle uspešnog lečenja i oporavka, mogućnost da se granulom ponovo pojavi je velika. Prema navodima nekih istraživanja, procenat recidiva može biti i do 40 odsto ili na istoj lokaciji ili na nekom drugom mestu na telu.
Nakon fizičkog pregleda i potvrde da se radi u piogenom granulomu, doktor će sugerisati najoptimalniji modus lečenja. Moguće je da će u odnosu na stanje prvo biti predloženo nešto od lokalne terapije:
Metode uklanjanja granuloma su:
Nauka još uvek nije precizirala zašto nastaju granulomi, ali postoje neki faktori rizika. Shodno tome, mere prevencije su sledeće:
Ukoliko se granulom nalazi na nezgodnom mestu i postoji šansa da ga povredite, zaštitite ga zavojem, ne flasterom. Ukoliko se pojave znaci infekcije, obavezno se javite lekaru. To su: