Sauna i njene zdravstvene prednosti, uključujući poboljšanu funkciju pluća, bili su predmet nekih istraživanja koja ih podržavaju. Međutim, dokazi nisu dovoljni da podrže upotrebu saune kao tretmana za specifična stanja kao što su astma i hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP).
Boravak u sauni poznat je kao termoterapija celog tela ili toplotna terapija. Koristi se u različitim oblicima u različitim delovima sveta.
Tokom vremena, saune su korišćene u higijenske, zdravstvene, društvene i duhovne svrhe. Postoji par različitih vrsta sauna.
Savremena sauna
Moderna sauna vodi poreklo od tradicionalne finske saune. U njoj je suv vazduh sa vlažnošću od 10 do 20 procenata. Ima povećanih perioda vlažnosti, gde se temperatura kreće između 80 i i najviše 100℃. Druge vrste su hamam u turskom stilu i ruska banja.
Infracrvena sauna
Infracrvena sauna je sa suvom toplotom i temperaturnim opsegom između 45 i 60℃. Različite vrste sauna razlikuju se po nivou vlažnosti, izvoru grejanja i stilu gradnje.
Pregled nekoliko studija iz 2018. godine, objavljenih u Mayo Clinic Proceedings, navodi da korišćenje saune može poboljšati funkciju pluća. Pregled je otkrio da saune mogu poboljšati disanje, zapreminu prinudnog izdisaja (koliko vazduha možemo nasilno da izdahnemo u jednoj sekundi) i vitalni kapacitet (maksimalna količina vazduha u litrima koju možemo da izdahnemo iz pluća posle maksimalnog udaha).
U jednoj studiji zaključeno je da je korišćenje saune dovelo do privremenog poboljšanja funkcije pluća kod učesnika sa opstruktivnom plućnom bolešću. Druga studija je otkrila da boravak u sauni dovodi do poboljšanja disanja kod pacijenata sa astmom ili hroničnim bronhitisom. Druge studije pokazale su da je često korišćenje saune povezano sa smanjenim rizikom od upale pluća.
Dosadašnje studije koje ispituju korišćenje saune kod plućnih bolesti imaju veoma mali broj proučavanih pacijenata, i stoga se podaci smatraju neuverljivim.
Akutni respiratorni simptomi
Iako nisu konačne, neke studije sugerišu da saune mogu pomoći u ublažavanju simptoma alergijskog rinitisa (polenska kijavica) i blagih infekcija gornjih disajnih puteva.
Studije su takođe razmatrale potencijal korišćenja saune za smanjenje širenja COVID-19. Kratak pregled objavljen na početku pandemije COVID-19 bavio se uticajem toplote na druge koronaviruse, uključujući viruse koji izazivaju teški akutni respiratorni sindrom (SARS-CoV) i bliskoistočni respiratorni sindrom (MERS-CoV). U laboratorijskim uslovima, čak i temperature ispod onih u tradicionalnoj sauni mogu smanjiti zaraznost koronavirusom za 99,99 odsto ili više:
Toplota je jedna od najstarijih i najčešće korišćenih metoda za uništavanje organizama koji izazivaju bolesti. Iako toplota ima dugu istoriju kao tretman, potrebno je sprovesti dalje studije kako bi se utvrdilo da li deluje na deaktivaciju virusa koji izaziva COVID-19, i ako to čini, na kojim specifičnim temperaturama i tokom kog vremenima. Pored toga, još ne postoje direktni dokazi da upotreba saune može smanjiti ozbiljnost bolesti kod infekcije COVID-19, ili posebno infektivnost virusa COVID-19.
Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP)
Neke studije su otkrile da saune mogu pomoći kod kapaciteta pluća i opstrukciji disajnih puteva kod osoba sa HOBP.
U jednoj studiji, istraživači su procenili da li je ponovljena toplotna terapija pomogla osobama sa HOBP. Iako je potrebno sprovesti još istraživanja, studija je pokazala da ponovljena toplotna terapija za osobe sa HOBP može poboljšati opstrukciju disajnih puteva.
Astma
Nedostaju novija istraživanja, ali starije studije zaključile su da je korišćenje saune bezbedno za osobe koje imaju astmu. Pored toga, studija iz 2017. U koju su bili uključeni sredovečni muškarci sugeriše da redovno korišćenje saune može smanjiti akutna i hronična respiratorna stanja, uključujući HOBP, astmu i upalu pluća.
Korišćenje saune dva ili tri puta nedeljno povezano je sa manjim rizikom od respiratornih bolesti nego korišćenje saune jednom nedeljno ili manje. Korišćenje saune četiri ili više puta nedeljno je bilo povezano sa još manjim rizikom.
Postoji nekoliko drugih razloga zbog kojih koji ljudi koriste saunu zbog opšteg zdravlja, uključujući:
Iako su ovo popularni razlozi za korišćenje saune, za neke je potrebno više medicinskih istraživanja da bi ih u potpunosti podržali.
Što se tiče konkretnijih medicinskih prednosti, neke studije otkrile su da upotreba saune ima koristi za zdravlje srca. Na primer, u studiji sprovedenoj na muškarcima srednjih godina zaključeno je da je česta upotreba saune povezana sa velikim smanjenjem fatalnih kardiovaskularnih ishoda.
Saune su bezbedne za većinu ljudi. Ali kod određenih zdravstvenih stanja, trebalo bi da izbegavate korišćenje saune.
Na primer, osobe koje imaju bolest bubrega, trudnice, osobe koje su nedavno imale srčani udar, imaju nestabilnu anginu pektoris (bol u grudima) ili tešku stenozu aorte (suženje glavne arterije srca) treba da izbegavaju saunu.
Korišćenje saune izaziva sledeće zabrinutosti:
Takođe je važno da se napomene da česta upotreba saune može uticati na spermatogenezu (poreklo i razvoj spermatozoida). Stoga bi oni koji žele da postanu roditelji trebalo da se uzdrže od redovne upotrebe saune.
Ako vam lekar kaže da možete da koristite saunu, treba da imate na umu sledeće mere predostrožnosti i bezbednosne mere.
Važno je da preduzmete sve neophodne mere predostrožnosti da biste bili bezbedni kada koristite saunu. Iako ima sveukupne zdravstvene prednosti, nemojte koristiti saunu kao alternativu bilo kom standardnom medicinskom tretmanu.