Proširene zenice normalna su reakcija oka na mrak, ali mogu da se jave i posle ozlede, usled bolesti, upotrebe narkotika, kapi za oči, nekih lekova. Zenice su obično iste veličine u oba oka. Dužica, šarenica oka, ili iris kontroliše sitnim mišićima veličinu zenica. Pri jakom svetlu zenice se sužavaju, kako bi zaštitile oko od svetlosti, u mraku se šire kako bi omogućile oku više svetlosti.
Zenice mogu da se smanje ako se fokusiramo na bliski predmet. Problem je ukoliko se zenice ne sužavaju na jakom svetlu ili ne šire u mraku.
Midrijaza je stanje kada dolazi do jakog uvećanja zenica zbog bolesti, povrede ili upotrebe droga i lekova. U normalnim uslovima zenice se šire u tami, s tim što je midrijatična proširena zenica veoma povećana i na jakom izvoru svetlosti. Normalna veličina zenice pri jakom svetlu je 2 do 4 milimetra, a pri slabom svetlu 4 do 8 milimetara.
Zenice se normalno sužavaju ili šire pri delovanju svetlosti, ali i nekih emotivnih stanja. U uobičajenim okolnostima proširene zenice će se same suziti kada budu izložene svetlosti.
Normalno da do proširenja ili suženja zenica dođe usled delovanja svetlosti, ipak midrijaza može da bude znak povrede oka ili reakcija na povredu glave, postojanje tumora, moždani udar.
Vrtoglavica, glavobolja ili konfuzija neki su od znakova moždanog udara kada je neophodno da pacijent što pre dobije pomoć. Lekarsku pomoć potrebno je da zatražimo i ako iznenadno širenje zenica nije uzrokavamo promenom svetlosti, ili kada su zenice tokom dužeg vremena proširene.
Stanje kada je zenica u jednom oku proširenija u odnosu na drugo oko zove se anizokorija. Stanje se javlja kada obe zenice normalno reaguju na svetlost, ali variraju u veličini za više od pola milimetra. Anizokorija pogađa oko 20 odsto populacije. Moguće je da se anizokorija ispolji i spuštenim kapcima, problemima s pokretljivošću očiju i bolom, smanjenim suzenjem očiju.
Proširenje zenica je prateća pojava detaljnijeg oftalmološkog pregleda, zenice mogu da se prošire i posle povrede, primene nekog leka, povrede mozga, upotrebe narkotika, usled seksualnog uzbuđenja, pod naletom adrenalina.
Zenice su proširene posle upotrebe droga kao što su kokain, ekstazi, LSD, metamfetamini, psihodelične pečurke.
Moguće je da se zenice prošire i posle upotrebe nekih lekova koji se mogu kupiti u slobodnoj prodaji kao što su: antidepresivi, antihistaminici, lekovi protiv mučnine, lekovi za kontrolu epileptičnih napada, posle upotrebe atropina, botulinum toksina, lekova u terapiji Parkinsonove bolesti.
Adiejev sindrom je veoma redak neurološki poremećaj koji utiče na širenje zenica oka, proširene zenice se uviđaju i posle povreda oka, glave, mikrovaskularne paralize kranijalnog nerva, migrene, očne migrene.
Osteljivost na svetlost, zamućen vid, glavobolja su simptomi proširenja zenica. U većini slučajeva proširene zenice će se vratiti u normalu bez dodatnih tretmana, posebno ako su proširene zenice posledica upotrebe kapi za oči.
Zatamljene naočare mogu smanjiti osetljivost na svetlost koja se javlja usled midrijaze. Savetuju se i protetska kontaktna sočiva ukoliko je došlo od izmene u izgledu očiju posle traume, u nekim situacijama biće potrebna i operacija.
Ukoliko je do proširenja zenica došlo usled ukapavanja kapi za oči pri pregledu, zenice ostaju proširene 4 do 24 sata, u zavisnosti od vrste kapi koja se koristi i reakcije tela. U slučaju da su proširene zenike neželjena reakcija na upotrebu nekog leka, tajanje zavisi od vrste i doze primenjenog medikamenta.
Proširene zenice su i rekacija na emocionalno uzbuđenje, u ovom slučaju dolazi najčešće do kratkorajnog proširenja zenica, sve obično traje dva do tri minuta.
Proširene zenice mogu da budu i znak koji ukazuje da je u telu došlo do povećanja hormona i neurotransmitera oksitocina. Ovaj hormom ima bitnu ulogu u trudnoći, porođaju, ostavarivanja emotivne veze majke i novorođenčeda, a popularno se zove i hormonom ljubavi. Oksitocin kontroliše neke od ključnih aspekata reproduktivnog sistema kao što su lučenje sperme, porođaj, dojenje.
Proširene zenice su i pratilac anksioznosti koja nastaje usled delovanja adrenalina. Hormoni iz nadbubrežnih žlezda šalju nervne impulse organima i pripremaju telo da se „bori ili da beži“, to jest da reguje na povećani stres.
Adrenalin utiče na zenice zbog čega dolazi do njihovog širenja, ubrzanog rada srca, pojačanog znojenja, visokog krvnog pritiska. Stručnjaci navode da do širenja zenica može doći i u nekim spcecifinim situacijama, na primer, osoba koja lizgovara laži izbegavaće kontakt očima dok zenice mogu da budu proširene.