Na koje simptome bi osobe sa dijabetesom (diabetes mellitus) trebale posebno da obrate pažnju tokom velikih vrućina, kako pravilno u dogovoru sa svojim lekarom da prilagode terapiju i ishranu, kao i koje mere mogu preduzeti za zaštitu od sunca i visokih temperatura, odgovoriće nam prof. dr Srđan Popović, ednokrinolog. Takođe, otkrićemo novine u lečenju dijabetesa koje mogu pomoći u održavanju optimalnog nivoa šećera u krvi tokom najtoplijih dana.
Koji su najčešći simptomi na koje osobe sa dijabetesom treba da obrate pažnju tokom letnjih vrućina?
– Osobe sa dijabetesom tokom leta, nikud ne treba da ide bez flašice sa vodom. Dehidratacija može biti fatalna za ove osobe. Klasični simptomi hiperglikemije, kao što su sušenje usta i osećaj žeđi, posebno kada se dosta znojimo, mogu dovesti i do dijabetične kome. Nije naivno zaboraviti rehidrataciju, pa zato uvek i prvo naglasim da osoba sa dijabetesom nikad ne treba da bude bez flašice vode, a naročito tokom ovih vrelih dana – upozorava na početku našeg razgovora prof. dr Srđan Popović, endokrinolog.
Da li postoji potreba za prilagođavanjem doza insulina tokom toplih meseci?
– Što se tiče terapije, nju treba prilagoditi ishrani. Ako je neko na insulinskoj terapiji, dozu insulina treba smanjiti s obzirom na obroke koji su leti uglavnom manji i manje kalorični. Na primer, ako je neko primao 12 jedinica brzodelujućeg insulina pre obroka, leti bi trebalo smanjiti dozu na 6 jedinica i pratiti stanje. Voće koje je dosta slatko, kao što je lubenica, treba konzumirati umereno, ali se naravno uvek treba dogovoriti sa svojim lekarom – napominje dr Popović.
Postoje li neke specifične preporuke za ishranu, unos tečnosti i vežbanje za osobe sa dijabetesom, kada su napolju visoke temperature?
– Važno je voditi računa o unosu voća i slatkih namirnica, kao i o pravilnoj rehidrataciji. Unošenje dovoljno tečnosti je ključno. Preporučujem konzumaciju manje kaloričnih obroka, uz redovno praćenje nivoa šećera u krvi. Što se vežbanja tiče, i taj segment treba prilagoditi spoljašnjoj temperaturi. Najbolje je vežbati u rashlađenom prostoru ili šetati u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima. Treba izbegavati direktno izlaganje suncu i nositi zaštitne naočare i šešir. Praćenje nivoa šećera u krvi pre, tokom i nakon vežbanja je veoma važno – ističe dr Popović.
Kako putovanja i promene vremenskih zona tokom vrelih letnjih dana mogu uticati na nivoe šećera u krvi kod dijabetičara, posebno kada je reč o prilagođavanju doza insulina?
– Što se tiče putovanja i promena vremenskih zona, brzodelujući insulin, koji se daje uz obrok, može nastaviti da se daje uz praćenje rasporeda obroka. Jedino što treba postepeno prilagoditi je večernji, sporodelujući (dugodelujući) insulin, koji pokriva 24-časovnu produkciju insulina. Taj dugodelujući insulin mora se postepeno prilagođavati, ne možemo ga jednostavno preseći prilikom promene vremenskih zona, na primer, prilikom putovanja u Ameriku ili Australiju. Potrebno je postepeno pomerati vreme davanja insulina za 2 do 3 sata svakih nekoliko dana, u zavisnosti od vremenske zone, dok se ne prilagodi novom vremenu. Ako ste davali insulin u 10 uveče ili u pola 10 uveče, pratite taj ritam i polako pomerajte vreme za 2 do 3 sata. Brzodelujući insulin treba prilagoditi unosu hrane; ako ste preskočili obrok, nećete dati ni insulin. Ako niste doručkovali, daćete brzodelujući insulin uz ručak ili drugi obrok. Dakle, brzodelujući insulin prati unos hrane, dok se večernji dugodelujući insulin mora postepeno prilagođavati – kaže dr Popović i dodaje:
– Što se tiče oralne terapije, može se nastaviti kao i pre, jer se uzima pre doručka. Prilagodite doručak u skladu sa vremenskim uslovima, ali pazite da oralna terapija ne izazove hipoglikemiju ako preskočite obrok. Praćenje nivoa šećera je osnovno, stoga uvek sa sobom nosite aparat za merenje šećera u krvi, ukoliko nemate uređaj za kontinuirano merenje glukoze. Nemojte se oslanjati na osećaj, jer često nećete prepoznati pad šećera, što može biti opasno zbog autonomne neuropatije. Osobe sa autonomnom neuropatijom ne prepoznaju hipoglikemiju, što može dovesti do gubitka svesti. U takvim situacijama, preporučljivo je da pacijent održava nešto viši nivo šećera kako bi se izbegla hipoglikemija. Ako ste skloni hipoglikemiji, budite posebno oprezni i pratite nivo šećera u krvi redovno – upozorava prof. Dr Srđan Popović.
Saveti plus prof. dr Srđana Popovića:
* Mada su dijagnoze univerzalne (napisane na latinskom), za putovanja u strane zemlje treba imati medicinski dokument preveden na engleski;* Prilikom putovanja avionom na daleke destinacije, bez pratnje, treba obavestiti stjuardesu o postojećoj dijagnozi dijabetesa;* U slučaju hipoglikemije (pada šećera) treba imati uz sebe ampulu Glukagona za podizanje šećera;* Zbog visokih temperatura, insulin treba nositi u adekvatnoj opremi (mini-frižideru).
Možete li nam reći postoje li novine u lečenju dijabetesa?
– Želeo bih da istaknem da je urađena velika studija koja ispitivala jedan biljni preparat. Naučnici su došli do zaključka da kombinacija devet klinički ispitanih biljaka utiče na snižavanje nivoa glukoze (šećera) u krvi i pomaže u regeneraciji i odmašćivanju beta ćelija pankreasa, koje su direktno zadužene za proizvodnju i distribuciju prirodnog insulina u organizmu, što je i naučno dokazano u kliničkim studijama i objavljeno u „Diabetes Metabolism Research and Reviews“ u februaru 2023. godine. Posebno naglašava, radi se o suplementu koji će verovatno zaživeti, ne samo kod dijabetičara, nego i kod osoba sa insulinskom rezistencijom, kod svih poremećaja glikoregulacije, uključujući i gestacijski dijabetes i slično. Znači, ovaj kuralinski preparat snižava vrednost glikemije i veoma povoljno deluje na samu sekreciju beta ćelija i na taj način održava nivo šećera u krvi kod osoba sa dijabetesom tipa 2 – kaže prof dr Srđan Popović i za kraj daje savet:
– Osoba sa dijabetesom uvek treba da ima aparat za merenje glikemije uz sebe kako bi redovno pratila nivo šečera u krvi i neizbežnu flašicu sa vodom.