Bol posle povrede mišića ili zgloba ruke ili noge nakon neke fizičke aktivnosti uglavnom lečimo analgeticima ili kockicama leda. Pojedini medicinski stručnjaci smatraju da je ovaj pristup pogrešan i ne preporučuju protivupalne lekove u ranim fazama, to jest, odmah posle povrede mekog tkiva. Novi način lečenja PEACE i LOVE preispituje tradicionalni pristup RICE metodu koja je akronim engleskih reči za odmor, led, kompresiju, podizanje povređenog ekstremiteta.
Šta su PEACE i LOVE?
RICE metoda se decenijama koristi kao vid prve pomoći u akutnim stanjima posle povrede mekih struktura zgloba ligamenata. Jedna grupa stručnjaka navodi da ovaj način lečenja bola remeti cirkulaciju tkiva, dok zagovornici RICE metode smatraju da je ona najbolji način smanjenja bola i otoka posle povreda.
Kanadski stručnjaci ovoj metodi dodaju i PEACE i LOVE kao strukturi pristup lečenju povreda i bola
LOVE je akronim od engleskih reči:
- L: load, opterećenje, to jest postepeno opterećenje ozleđenog dela tela
- O: optimism ili vera u oporavak
- V: vascularization, vaskularizacija, bolja prokrvljenost mesta bola
- E: exercise, vežbanje kako bismo što uspešnije oporavili povređeni deo tela povratili snagu i obim pokreta
PEACE je noviji tretman koji se preporučuje odmah posle ozlede, terapija je usmerena na zaštitu povrede, podizanje i kompresiju bolnog mesta.
- P: protection, zaštita povede
- E: elevation, podizanje povređene noge ili ruke
- A: avoid anti-inflammatory modalities, izbegavanje antiinflamatornih lekova
- C: compress, kompresija povređenog mesta zavojem, koji mora ipak i da omogući pun opseg pokreta
- E: educate, obrazovanje, što označava da medicinski stručnjaci moraju da upute pacijente da leče povrede bez dodatne elektroterapije, ili akupunkture. Najviše kontroverzi izazvao je stav da bol posle povrede ne treba da se leči antiinflamatornim lekovima kao što su to nesteroidni antiinflamatorni lekovi aspirin i ibuprofen.
Upala kao način borbe protiv bakterija
Ovaj način lečenja izbegava stavljanje leda na povredu i savetuje uzdržavanje od analgetika. Zavogovnici ovog stava veruju da je upala koja se nekada smatrala štetnom, zapravo mogućnost da se oštećeno tkivo izbori sa bakterijama. Smatra se da lek protiv upale i led, ako se primene odmah posle povrede, mogu da poremete upalni proces i uspore oporavak.
– Istorijski gledano smatralo se da je upala loša, ali naučili smo da je ona normalan proces zarastanja akutnih povreda – smatra ortopedski hirurg Clint Soppe, sa Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Instituta u Los Anđelesu.
Ortoped prof. dr Lauren Porras iz Vanderbilt University Medical Center navodi da i pored toga što je bolna, upala ipak korisna za oporavak tkiva, ali dodaje i da nema još dovoljno podataka koji bi pružili lekarima mogućnost da savetuju ovaj način lečenja.
– Negativan efekat antiinflamantornih lekova uglavnom je proučavan na životinjskim modelima, novi terapeutski modaliteti morali bi da se proučavaju na humanoj populaciji pre nego što postanu opšta preporuka – dodaje dr Porras.
Šta da radimo kad ja bol izrazito jaka?
Stručnjaci nemaju još tačan odgovor na pitanje, da li analgetici posle povrede moraju da se u potpunosti izbegavaju ili samo tokom određenog vremenskog perioda? S obzirom na sve ove nedoumice, dr Porras navodi da je dobro da pacijenti sa jakim bolom koriste svakako led i antiinflamatorne lekove kako bi umirili tegobe.
– Pokazalo se da led i antiinflamatorni lekovi uspešno leče simptome kao što su bol i otok i zato su još uvek bitan resurs – ističe dr Porras.
Kod manjih povreda lekari savetuju i dalje RACE terapiju, sa naglaskom na zaštiti ozleđenog dela tela od ponovne povrede. U slučaju ako bol potraje i ukoliko je izuzetno jak, ne prolazi i pored svih primenjenih mera, potrebno je da dođemo kod lekara, posebno ako je do povrede došlo posle jake fizičke traume.