Za pacijenta sa karcinomom, jedna od najmagičnijih reči može biti „remisija”. Za one koji su dovoljno srećni da je čuju, ona ne donosi samo dugo očekivane vesti, već i duboko osećanje olakšanja.
– Mnogi ljudi koriste ove termine kao sinonime, ali „remisija” i „bez dokaza o bolesti” (poznati i kao NEOD ili NED) verovatno su najbliži po definiciji. Zvanično, oba znače da se rak trenutno ne može otkriti u telu. To može biti zasnovano na skeniranju, analizi krvi ili nekoj drugoj vrsti testa, kao što je biopsija dojke ili biopsija koštane srži – kaže dr Phat Le, onkolog sa Odeljenja za opštu onkologiju, Odseka za medicinu raka na Univerzitetu Teksas.
„Bez raka” malo je komplikovanije, jer nije zasnovano na nečemu što možemo da izmerimo. Umesto toga, nagoveštava da ne samo da u telu ne postoji ništa što se može otkriti kao rak, već verujemo da nigde nema rezidualnog karcinoma, tako da nema šanse da se rak ikada vrati. A to je mnogo teže reći, jer uvek postoji bar veoma mali rizik od ponovne pojave, ako je osoba ikada ranije imala rak.
To zaista zavisi od lekara i onoga što smatraju da je odgovarajuće. Lično, najčešće koristim „remisiju” i „bez dokaza o bolesti”, kaže dr Le.
Ne. Ali to će odrediti za koji će se tip nadzornog testiranja lekar odlučiti.
Sa čvrstim tumorima kao što je rak pluća, na primer, lekari mogu da traže CT skeniranje. Ali sa rakom prostate i rakom jajnika, lekari mogu da traže da se urade analize krvi i tumor markeri ili određeni proteini. Lekari takođe traže dokaze o bolesnim ćelijama u uzorcima krvi ili koštane srži kod leukemije, limfoma i drugim vrstama raka krvi.
Ne, ne postoje posebni termini koji se koriste za period od 5, 10 ili bilo koji drugi broj godina bez recidiva.
Ali ponekad, lekari će reći da je pacijent „bez raka” nakon što prođe određeno vreme bez recidiva. To se obično poklapa sa prelaskom sa aktivnog nadzora na preživljavanje, kada je pacijentima potrebno manje pregleda ili sve ređe.
Iako se svi ovi termini ponekad koriste naizmenično, važno je da pacijent pita svog onkologa konkretno šta oni znače. Zato što svaki lekar može da ih koristi na različite načine.
Takođe je važno da svi preživeli od raka budu u nekoj vrsti programa nadzora. Neki karcinomi se smatraju veoma niskorizičnim, tako da ako je pacijent već prošao 5 ili 10 godina bez recidiva, malo je verovatno da ćete ga ikada imati. Ali to nije potpuno nemoguće. Zato na to morate da pazite, samo da biste bili sigurni da, ako se rak ikada vrati, možete da ga identifikujete što je pre moguće, savetuje dr Phat Le.