Nema pacijenta koji boluje od neke neuromišićne bolesti, a da u određenom trenutku života nema ili nije imao probleme sa radom creva. Gotovo 70 procenata pacijenata čija je dijagnoza multipla skleroza suočava se sa disfunkcijom creva u nekom obliku.
Multipla skleroza i problemi sa crevima
S obzirom na to da se zbog mehanizma neuromišićnih bolesti kakve su na primer fibromijalgija, razne vrste distrofija, mijastenija gravis ili multipla skleroza usporava ili narušava prenos neuro-signala prema mozgu i kičmenoj moždini i od njih nazad ka nervima, dolazi i do poremećaja mišićnih impulsa koji učestvuju u procesu pražnjenja creva.
Ilustrativan primer je multipla skleroza, pri kojoj se kao jedna od posledica uticaja MS na kompletno zdravlje, može se javiti i opuštanje mišića karlice. Ovi mišići su važan deo procesa pražnjenja fekalnih materija iz organizma. Kod osoba sa multiplom sklerozom, pokretljivost i funkcija različitih struktura debelog creva biti oštećena ili blokirana.
Opstipacija, „lenja“ creva, multipla skleroza i slične neuromišićne bolesti
Veliki broj osoba se suočava sa opstipacijom ili simptomom „lenjih“ creva. Neadekvatan dnevni unos tečnosti, nedovoljan unos pre svega biljnih vlakana (manje od 20g dnevno) i nedostatak fizičke aktivnosti imaju veoma nepovoljan uticaj na digestivni sistem.
Opstipacija je promena pokretljivosti ili peristaltike creva koji rezultira promenom tvrdoće stolice i njenim prolazom kroz crevni trakt. Posebno neprijatna tegoba je gubitak funkcije voljne kontrole stolice. Manifestuje se kao povremeno curenje male količine stolice i prolaznih gasova, ali i kao potpuni gubitak kontrole nad pražnjenjem creva. Događa se kod velikog broja pacijenata sa navedenim neuromšićnim bolestima.
Kako konstipacija ometa rad creva i pražnjenje
Konstipacija nije bolest već stanje, u kome stolica može da bude previše tvrda ili u maloj količini, prolaz kroz creva otežan ili neredovan (prazni se manje od tri puta sedmično). Osobe sa konstipacijom imaju učestalu potrebu za napinjanjem uz osećaj da im creva nisu prazna, a kod pacijenata sa multiplom sklerozom mišićno-nervni impulsi mogu biti ozbiljno oštećeni. Kod njih napinjanje može da napravi druge probleme, bez efekta na izazivanje impulsa za pražnjenje.
Neki lekovi i suplementi takođe mogu da utiču i na opstipaciju i na konstipaciju.
Kako se postiže bolja pokretljivost creva
Uspostavljanje bolje pokretljivosti creva postiže se promenom životnih navika i vežbom. Potrebno je svakodnevno izdvojiti dovoljno vremena za pražnjenje creva, a povećati unos dijetalnih vlakana koja utiču na formiranje stolice. Takođe, treba izbegavati unos hrane koja utiče negativno na pražnjenje i pogoduje zatvoru. Ostali saveti su:
- unos dovoljnih količina tečnosti
- ispijanje toplog napitka na prazan stomak ujutru (čaj, topla limunada) kao stimulus za pokretanje creva
- ako ste u mogućnosti splanirajte odlazak u toalet posle obroka; nije potrebno žuriti, ako najon 10-15 min ne usledi pražnjenje pokušajte ponovo kasnije
- redovna umerena fizička aktivnost: šetnja pospešuje pokretljivost i rad creva.