Lekovi za štitnu žlezdu u terapiji hipotireoze uglavnom su doživotna terapija, koja se koristi u odgovarajućim dozama i prema uputstvu izabranog lekara. Hipotireoza ili smanjena funkcija štitaste (štitne, tiroidne) žlezde posledica je nedovoljnog lučenja hormona štitne žlezde. Ti hormoni su: tiroksin T4 i trijodtironin T3, koji utiču na skoro svaki deo tela. Ovi hormoni regulišu brzinu sagorevaja kalorija, telesnu temperaturu, deluju na kardiovaskularni sistem, utiču na razvoj mozga, kontrakciju mišića, raspoloženje i mnoge druge funkcije. U slučaju da se u celosti ukloni štitna žlezda terapija je doživotna, lek se pije jednom dnevno. Kada se postignu vrednosti hormona u granicama normale ne postoje rizici po zdravlje pacijenta, navode lekari.
Neredovna primena lekova, s druge strane može da dovede do komplikacija, posebno kardiovaskularnog zdravlja. Moguće je, ipak, u nekim posebnim situacijama, uz odobrenje stručnjaka, obustaviti primenu lekova za štitnu žlezdu, objašnjavaju stručnjaci.
Umor, iscrpljenost, pojačana osetljivost na hladnoću, suva kosa i koža, povećane telesne težine, poremećaj menstrualnog ciklusa, otok lica, zatvor, promene raspoloženja, česti su simptomi kod pacijenata sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde.
Visoke vrednosti hormona TSH-a obično su znak hipotireoze, nedostatak joda u retkim slučajevima može da bude uvod u hipotireozu, hormonske promene u trudnoći mogu privremeno da utiču na nivo hormona štitne žlezde, kao i autoimune bolesti kao što je Hašimoto tireoiditis.
U slučaju da je štitna žlezda uklonjena ili oštećena terapija zamenskim hormonima štitne žlezde je doživotna i neophodna za održavanje normalnih nivoa hormona. Stručnjaci objašnjavaju da se u nekim situacijama lobektomijom, to jest operacijom, uklanja samo jedan lobus štitne žlezde i u ovim okolnostima uvođenje leka uglavnom nije potrebno, s tim što je obavezno redovno praćenje tiroidnog hormonskog statusa.
Većini pacijenata biće potrebna doživotna terapija, ipak u slučaju blage hipotireoze, na primer subkliničke hipotireoze lekovi možda i neće biti neophodni. Subklinička hipotireoza je stanje kada su nivoi hormona T4 normalni, ali TSH vrednosti visoke. Moguće je da neki pacijenti sa ovim oblikom hipotireoze nemaju simptome, kod pojedinih pacijenta ipak mogu da se jave simptomi kao i kod hipotireoze. U ovim slučajevima, izmene u načinu ishrane mogu da budu od pomoći. Savet je da se prate uputstva lekara i da se sve dogovara u saradnji sa izabranim endokrinologom.
U slučaju da je štitna žlezda u celosti uklonjena lekovi, to jest, hormonska terapija je neophodna, jer se na taj način reguliše telesna temperatura, reguliše metabolizam, sprečava neplanirani dobitak na telesnoj težini, stabilizuju vrednosti holesterola i sprečava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Najčešći lek je levotiroksin, sintetički oblik hormona štitne žlezde T4.
Pacijenti ovaj lek moraju da primenjuju redovno i u tačno propisanim dozama, jer nešto veće doze mogu da dovedu do ubrzanog rada srca, gubitka telesne težine, nervoze Poseban oprez potreban je kod starijih osoba, pacijenata sa koronarnom bolesti srca i teškim i dugotrajnim hipotireoidizmom, U ovim situacijama lekari biraju početne manje doze, pa se zatim postepeno i u dužim vremenskim intervalima, doza leka povećava uz učestalo praćenje hormona štitaste žlezde. Manje doze mogu da budu odgovarajuće kod pacijenata male telesne mase i kod bolesnika sa velikom strumom, objašnjavaju stručnjaci.
Ukoliko se sa lekarom dogovorimo da ne uzimamo terapiju, potrebno je stalno praćenje funkcije štitne žlezde i postepeno smanjenje doze leka. Nikako se ne preporučuje da sami sebi određujemo terapiju i bez konsultacije sa lekarom zaustavimo primenu leka. Stručnjak će da pruži najbolju preporuku o tome da li je moguće i bezbedno da ne pijemo lek, savetovaće i praćenje nivoa hormona. Na primer, ako iz nekog razloga više ne koristimo lek, ceo proces posebno kod viših doza leka, može da traje nekoliko meseci, jer se doze leka postepeno smanjuju.
U slučaju da je štitna žlezda u stanju da proizvodi adekvatne nivoe hormona potrebno je da se ovaj proces podrži zdravom i uravnoteženom ishranom. Preporuka je da se ograniče prerađene namirnice i da fokus bude na integralnim žitaricama, voću, povrću i zdravim izvorima proteina i masnoća.