Naslovna / Zdravlje

Gorušica može da dovede do manjka bitnog vitamina, objašnjava doktor

Priredio/la: D. T.|9:00 - 28. 03. 2025.

Problem je što se neki od medikamenata iz ove grupe lekova mogu da nađu u slobodnoj prodaji i što ih pacijenti onda uzimaju „zato što je pomoglo komšinici, prijatelju, rođaku“

gorušica Stručnjaci podvlače da nije sigurno da će taj lek koji je pomogao nekom biti od koristi i nama Foto: Shutterstock

Gorušica je simptom koji pacijenti opisuju kao osećaj žarenja i pečenja u gornjim delovima stomaka ili iza grudne kosti. Uglavnom je reakcija na neki teži obrok, sa dosta začina, paradajza, alkohola posle čega dolazi do vraćanja kiselog želudačnog sadržaja u završni deo jednjaka. Ovo vraćanje kiseline se zove i refluks, koji se povremeno javlja, bez simptoma ili uz blage tegobe. Ipak kod nekih pacijenata vraćanje želudačne kiseline se ponavlja, dovodi do ozbiljnih simptoma i na kraju do gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Tegobe kod refluksa i GERB-a pacijenti uglavnom leče inhibitorima protonske pumpe (IPP) koji u nekim slučajevima razvijaju jaku zavisnost i produbljuju simptome gorušice.

Gorušica se na izvesno vreme umiruje, ali šta se dešava ako se lekovi duže koriste?

Lekar opšte prakse dr Ahmed Abd Elbary kaže da se dešava da pacijenti nesvesno postaju jako zavisni od inhibitora protonske pumpe, to jest grupe lekova za suzbijanje sekrecije želudačne kiseline. Pri pokušaju prestanka primene ovih lekova kod ovih pacijenata dolazi do pogoršanja stanja i pojave još oštrijih simptoma gorušice.

– Inhibitori protonske pumpe smanjuju količinu kiseline u želucu. Umiruju simptome gorušice, bola i otežanog gutanja. Uviđa se ipak da kada pacijenti prestanu da uzimaju tablete kao što su to na primer omeprazol i lansoprazol, dolazi do još jačih simptoma refluksa – kaže dr Elbary.

Pacijenti nisu upoznati sa neželjenim reakcijama

Dr Elbary naglašava da pacijenti često nisu do kraja upoznati sa svim neželjenim reakcijama koje se mogu da jave posle primene inhibitora protonske pumpe.

– Moguće je da neko počne da pije ove lekove zbog gorušice ili refluksa, a da stomak posle izvesnog vremena reaguje još većim lučenjem kiseline, izrazitom gorušicom i tegobama koje su sve jače. Zbog toga bih savetovao da se inhibitori protonske pumpe koriste isključivo uz nadzor zdravstvenog radnika – objašnjava dr Elbary.

IPP se nekada propisuju i za neodgovarajuće indikacije

Lekari podvlače da ne treba uzimati IPP za svaki slučaj gorušice. Problem je što se neki od medikamenata iz ove grupe lekova mogu da nađu u slobodnoj prodaji i što ih pacijenti onda uzimaju „zato što je pomoglo komšinici, prijatelju, rođaku“, bez konsultacije sa lekarom i često dosta duže nego što je potrebno. Stručnjaci podvlače da nije sigurno da će taj lek koji je pomogao nekom biti od koristi i nama. Dodatna teškoća je i činjenica da ove lekove pojedini doktori propisuju po inerciji.

Malapsorpcija minerala i vitamina B 12

Gorušica može da se brzo leči tabletama poput omeprazola i lansoprazola, koje bi idealno trebalo da se koriste jedan do dva meseca. Stručnjaci navode da se ovi medikamenti često propisuju za neodgovarajuće indikacije ili nepotrebno dugo.

Prema podacima opservacionih studija dugotrajna upotreba IPP je faktor rizika za razvoj niza bolesti kao što su osteoporoza, hronična bolest bubrega, pneumonija, demencija, infekcije gastrointestinalnog trakta. Ove studije napominju da IPP mogu da dovedu do malapsorpcije minerala i vitamina B 12. Lekari kažu da su postojeće studije bitne da nas upute u sve faktore rizika, ali i naglašavaju da još nema dovoljno validnih dokaza koji bi mogli da potvrde vezu između IPP i pojave ovih zdravstvenih problema i bolesti.

Pojedine studije navode da duža primena IPP može za 20 odsto da poveća rizik od razvoja osteoporoze, zato što ovi lekovi ometaju sposobnost želuca da apsorbuje kalcijum – mineral koji je od vitalnog značaja za zdrave kosti. Primena IPP u dužem vremenskom periodu može da dovede do nedostataka vitamina B 12, ključnog za funkciju crvenih krvnih zrnaca, zdravlje nervnog sistema, metabolizam ugljenih hidrata, masti i proteina.

Kako se koriste IPP?

Većina doktora ipak naglašava da su IPP  bezbedni za većinu pacijenata kada su propisani za odgovarajuću indikaciju, u odgovarajućem vremenskom roku i uz lekarski nadzor. I dalje je više koristi nego rizika od ovih lekova.

Inhibitori protonske pumpe mogu u bitnoj meri da pomognu pacijentima sa čirom na želucu i dvanaestopalačnom crevu, korisni su i kod lečenja infekcije heliko bakterijom, GERB-a, Barret-ovog jednjaka, navode lekari.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo