Rak pluća je maligna bolest koju prati nekontrolisani rast ćelija u tkivima pluća, lekari kažu da se javlja češće kod dugogodišnjih pušača. Ejpril Burdo (61) iz Teksasa u Americi je posle dve uspešne borbe protiv Hodgkinovog limfoma 1984. i 1985. godine i potom raka dojke 2002. godine, posle 20 godina dobila i karcinom pluća. Žalila se samo na otežano disanje. Došla je u bolnicu i kada se probudila iz anestezije saznala da ima rak pluća, koji je otkriven i operisan u jednom danu.
Bez zračenja i hemioterapije
– Prva pomisao je bila neverica, a sve je prošlo bez zračenja i hemioterapije – kaže Burdo. U januaru 2022. godine posle CT snimanja otkriveno da Burdo ima čvorić na desnom plućnom krilu.
Lekari kažu da su čvorići u plućima (nodusi) uglavnom dobroćudne prirode. Moderna dijagnostika omogućava lakše otkrivanje ovih promena na plućima koje su česte, posebno kod starijih od 50 godina. Maligne promene dijagnostikuju se kod manje od 5 odsto svih čvorića u plućima. Kod Burdo promene nisu do kraja bile jasne, pa su je lekari posle nekoliko meseci pozvali u Texas Health Harris Methodist Hospital na naknadno testiranje.
Minimalno invazivna tehnika
Urađena je biopsija, koja je potvrdila da je nodus u plućnom krilu u stvari maligna promena u ranoj fazi. Lekari su odmah odlučili da uklone maligne lezije, dok je Boudreau još bila u anesteziji.
Operacija je izvedena novom minimalno invazivnom tehnikom torakalne hirurgije, uz robotski vođeni, ultra tanki kateter kojima su ciljane lezije u teško dostupnim delovima pluća. Stručnjaci navode da je u odnosu na tradicionalne dijagnostičke tehnike, uz pomoć robotske tehnologije moguće otkriti rak pluća u ranoj fazi. U prvoj fazi rak pluća se manifestuje promenama u gornjoj sluzokoži pluća ili bronhija. Nije još došlo do širenja na druge delove pluća ili izvan pluća.
Rak pluća je operisan preko 5 rezova
Boudreau je došla na pregled žaleći se samo na jedan simptom – nedostatak daha, što je pripisala jačem umoru i životnom dobu. Tokom operacije lekari su na plućnom krilu napravili pet sitnih rezova kako bi uklonili tumor. Na ovaj način uz minimalno invazivnu hirurgiju Boudreau je puštena kući sledećeg dana.
– Tokom tri dana sam pila samo tablete protiv bolova i ništa više. Posle tri dana bila sam u mogućnosti da ustanem i hodam. Nisam mogla da verujem – kaže Boudreau i naglašava da u njemom plućnom krilu nema više maligne lezije, ali i dalje dolazi na redovno CT skeniranje na svakih 6 meseci.
Šta je dobra vest kada je u pitanju rak pluća?
Stručnjaci tvrde da nove tehnologije mogu da otkriju bolest u ranoj fazi i samim tim pacijentima omoguće i uspešnije lečenje. Pojedine studije navode da u zemljama razvijenog sveta zahvaljujući manjem broju pušača, ali i naprednim dijagnostičkim metodama, opada smrtnost od raka pluća. Moguće maligne promene se ranije otkrivaju i bolje leče.
Simptomi se uglavnom razvijaju sporo i neprimetno, tako da pacijenti zatraže lekarsku pomoć kad bolest uznapreduje. Rana dijagnostika je više nego važna, pa se savetuje pacijentima, čim uoče prve znake da odu na lekarski pregled. U Americi se preporučuje rani skrining pušačima, upornim pušačima i onima koji su ostavili pušenje u poslednjih 15 godina, starima od 50 do 80 godina. Rana dijagnoza raka pluća je, osim na preventivnim pregledima, skoro nemoguća.