Soda bikarbona (natrijum bikarbonat) je prirodna supstanca sa raznim upotrebama. Ima alkalna svojstva i efekat, što znači da smanjuje baznu kiselost sredine u kojoj se nađe. Brojna istraživanja bave se potencijalnim zdravstvenim koristima u slučaju različitih bolesti, čak i malignih.
Soda bikarbona, kiselost organizma i rak
Možda ste na internetu pronašli tvrdnje da soda bikarbona i druge alkalne namirnice mogu sprečiti, lečiti ili čak izlečiti rak. Ali, da li je to tačno? I da li je tako jednostavno? Koji su izvori takvih informacija?
Poznato je da ćelije raka napreduju, rastu i razvijaju se u kiselom okruženju. Zagovornici teorije o sodi bikarboni veruju da smanjenje kiselosti u telu (povećanje alkalnosti) može sprečiti rast i širenje tumora. Oni takođe takođe tvrde da konzumacija alkalnih namirnica, poput sode bikarbone, može smanjiti kiselost organizma. Nažalost, ljudsko telo ne funkcioniše na taj način. Ono održava relativno stabilan nivo pH, bez obzira na ishranu.
Prema za sada dostupnim studijama, soda bikarbona ne može sprečiti razvoj raka. Međutim, neka istraživanja sugerišu da bi mogla biti efikasan komplementarni tretman za osobe koje već imaju rak. To znači da se soda bikarbona može koristiti uz trenutnu terapiju, ali ne umesto nje.
Šta su pH nivoi: Koje u vrednosti u telu i organima?
Sećate li se časa hemije kada ste koristili lakmus papir za merenje kiselosti supstance? Tada ste zapravo merili njen pH nivo. pH skala meri kiselost i kreće se od 0 do 14:
- 0 – najkiselije
- 14 – najalkalnije
- 7 – neutralno (ni kiselo ni bazno).
Ljudsko telo održava strogo kontrolisan pH nivo od oko 7,4, što znači da je krv blago alkalna. Iako je celokupni pH tela konstantan, određeni delovi tela imaju različite pH vrednosti. Želudac ima pH između 1,35 i 3,5, jer koristi kiseline za razgradnju hrane. Urin je prirodno kiseo, pa njegovo merenje ne odražava stvarni pH celog organizma.
Naučnici su odavno utvrdili da postoji veza između pH nivoa i raka. Ćelije raka obično menjaju svoje okruženje: preferiraju kiselu sredinu, pa pretvaraju glukozu (šećer) u mlečnu kiselinu. Zbog toga pH vrednost u blizini ćelija raka može pasti u kiseli opseg. Ova kiselost olakšava tumorima da rastu i metastaziraju (šire se na druge delove tela).
Šta kažu istraživanja o smanjenju kiselosti: Kako je soda bikarbona delovala i ima li dovoljno relevantnih zaključaka
Acidoza (povećana kiselost) danas se smatra jednim od glavnih obeležja raka. Mnoge studije su istraživale odnos između pH vrednosti i rasta tumora, ali rezultati su složeni.
Nema naučnih dokaza da soda bikarbona može sprečiti rak. Bitno je znati da rak može uspešno rasti i u normalnim, zdravim tkivima sa uobičajenim pH vrednostima. Takođe, prirodno kisela okruženja, poput želuca, ne podstiču rast raka. Međutim, kada se ćelije raka razviju, one same stvaraju kiselu sredinu koja podstiče njihov dalji rast. Zbog toga naučnici istražuju načine da smanje kiselost u tumorima kako bi usporili njihovo širenje.
Studija iz 2009. godine, objavljena u časopisu Cancer Research, pokazala je da je injekcija bikarbonata smanjila kiselost tumora i usporila napredovanje metastatskog raka dojke na laboratorijskim životinjama. Kisela mikrookolina tumora takođe može biti jedan od razloga za neuspeh hemioterapije. Naime, ćelije raka su alkalne, dok je okolina oko njih kisela. To otežava mnogim lekovima da prodru do ćelija raka.
Iz tog razloga, nekoliko studija je istraživalo kombinaciju antacidnih lekova i hemioterapije kako bi poboljšali njenu efikasnost.
O hemioterapiji i smanjenju nusefekata
Inhibitori protonske pumpe (PPIs) su klasa lekova koji se široko prepisuju za lečenje refluksa kiseline i gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Milioni ljudi ih koriste. Bezbedni su, ali mogu imati neke nuspojave.
Studija iz 2015. godine, objavljena u časopisu Journal of Experimental and Clinical Cancer Research, pokazala je da visoke doze esomeprazola (PPI) značajno pojačavaju antitumorski efekat hemioterapije kod žena sa metastatskim rakom dojke. Studija iz 2017. godine, objavljena u časopisu World Journal of Gastroenterology, ispitivala je efekte kombinovanja omeprazola (PPI) sa hemoradioterapijom (CRT) kod osoba sa rakom rektuma.
Omeprazol je pomogao u ublažavanju uobičajenih nuspojava CRT tretmana, poboljšao njihovu efikasnost i smanjio rizik od ponovne pojave raka rektuma. Iako su ove studije sprovedene na malim uzorcima ispitanika, rezultati su ohrabrujući. Slična veća klinička ispitivanja su već u toku.
Kako koristiti sodu bikarbonu
Ako želite da smanjite kiselost tumora, razgovarajte sa svojim lekarom o mogućnosti korišćenja PPI lekova ili samometoda sa sodom bikarbonom. Koju god opciju da izaberete, konsultujte se sa lekarom pre upotrebe. Nemojte zaboraviti da se ne radi o leku protiv raka!
Studija u kojoj su miševi tretirani sodom bikarbonom koristila je ekvivalent od 12,5 grama dnevno, što bi otprilike odgovaralo jednoj kašiki dnevno za osobu od 68 kg. Možete pokušati da pomešate kašiku sode bikarbone sa čašom vode. Ako vam je ukus prejak, koristite pola kašike dva puta dnevno. Takođe, možete dodati limun ili med radi boljeg ukusa.
Dakle, naučnici još jednom ponavljaju da soda bikarbona ne može sprečiti rak i ne preporučuje se kao tretman za lečenje raka. Međutim, nema štete u njenom korišćenju kao sredstva za podsticanje alkalnosti organizma. Takođe, možete se posavetovati sa lekarom o PPI ,poput omeprazola. Oni su bezbedni, iako mogu imati nuspojave.
Nikada nemojte prekidati terapiju za rak koju vam je propisao lekar. Pre nego što započnete bilo koji komplementarni ili dodatni tretman, obavezno se konsultujte sa stručnjakom.