Mada reklame govore suprotno, preporuka iz najnovijih naučnih studija je da selen ne unostite kroz suplemente, nego kroz ishranu bogatu namirnicama kao što su meso, mlečni proizvodi, riba, žitarice i orašasti plodovi
,,Kod ljudi, selen spada u mikorinutrijente’’ navodi biohemičar Robert Krihton sa Katoličkog Univerziteta u Luvenu, u svojoj kultnoj knjizi Principi bioneorganske hemije, objašnjavajući kako selen obavlja funkciju kofaktora za enzime glutation peroksidaze i određene forme tioredoksin reduktaze
Pomenuti enzimi učestvuju u antioksidativnoj zaštiti ćelija, štiteći ih od slobodnih radikala koji dovode do biohemijskih, strukturnih i funkcionalnih poremećaja. Na ovaj način, selen igra izvesnu ulogu u u mnogim patološkim procesima u organizmu, poput razvoja malignih oboljenja, ateroskleroze i Alchajmerove bolesti. Međutim, najnovije studije pokazuju da primena suplemenata selena „na svoju ruku“ može biti čak i štetna.
Selen kao zaštita od raka?
Poslednjih godina, selen je postao nova zvezda u kulturi „zdravog života“ – svakojaki proizvođači ga reklamiraju kao prirodni lek koji štiti od slobodnih radikala, pomaže u prevenciji od Alchajmerove bolesti i sprečava pojavu raka. Da li suplementi sa selenom zaista imaju tako moćno dejstvo?
Selen je esencijalni mineral koji obavlja važne uloge u ljudskom organizmu, među kojima je najpoznatija ona u sintezi hormona štitne žlezde. Naučna ispitivanja jesu pokazala da postoji povezanost između niske koncentracije selena u krvi i određenih tipova kancera, a slična veza jeste uočena i kod osoba sa Alchajmerovom bolesti.
Ideja o unosu selena kroz suplemente
Ova veza dovela je do pretpostavke da bi dodatni unos selena i pre svega, primena suplemenata selena mogla da utiče na prevenciju nastanka ovih oboljenja. Međutim, ova ideja o blagotvornom efektu suplemenata se proširila medijima mnogo pre nego što su objavljeni rezultati istraživanja koja su ovu hipotezu ispitivala. Snažna marketinška kampanja podstakla je masovnu primenu suplemenata, a da za to još uvek nije bilo konkretnih naučnih dokaza..
Ispostavilo se da brojne medicinske studije na kraju nisu dokazale navedenu pretpostavku. U velikom istraživanju koje je obuhvatilo analizu čak 69 studija, a čiji su rezultati objavljeni u časopisu „Nature“ u januaru 2016. ispostavilo se da prisustvo selena u krvnoj plazmi ima efekta na prevenciju raka, ali i da „nije pronađena bilo kakva zaštitna uloga suplemenata selena“.
Naučne studije ukazuju na štetnost suplemenata
Dalja istraživanja počela su da otkrivaju i njihovu mračnu stranu. Najnovija istraživanja čak ukazuju na negativne posledice dugotrajne primene preparata selena.
,,Rezultati eksperimentalnih i neeksperimentalnih studija ukazuju da suplementacija selenom može povećati rizik za razvoj dijabetes melitusa tipa 2 u širokom rasponu nivoa izloženosti’’, zaključuje Tomaso Filipini sa svojim istraživačkim timom iz Modene na kraju opširne epidemiološke analize.
Pored šećerne bolesti, u istraživanjima je uočen i povećan rizik za nastanak karcinoma prostate, kao i nekih tipova karcinoma kože.
Unos selena kroz ishranu
Preporuka stručnjaka je da zdrave osobe ne uzimaju preparate selena u smislu prevencije, već da unose potrebne količine ovog esencijalnog minerala raznovrsnom ishranom. Dobar izvor jesu meso, mlečni proizvodi, riba, žitarice i orašasti plodovi.