Naslovna / Zdravlje

Naučnici uspeli da „poprave“ povređenu kičmenu moždinu uz pomoć matičnih ćelija pacijenata

Priredio/la: I. V.|12:00 - 03. 03. 2021.

Naučnike je intrigirala ideja da će možda moći da vrate funkciju nakon povrede mozga i kičmene moždine koristeći matične ćelije pacijenta, a sada su uspeli u tome i nekima povratili sposobnost hoda ili upotrebu ruku

Pacijentim kojima je od pada ili manje traume povrešena kičmena moždina, pomogle matične ćelije da se oporave Foto: Shutterstock

Naučnici sa Yale University uspeli su da poprave povređenu kičmenu moždinu koristeći sopstvene matične ćelije pacijenata, a intravenska injekcija matičnih ćelija izvedenih iz koštane srži (MSC) kod pacijenata sa povredama kičmene moždine, dovela je do značajnog poboljšanja motoričkih funkcija, otkrili su naučnisi sa Yale University  i iz Japana, a objavljeno je u časopisu Journal of Clinical Neurology and Neurosurgery.

Tretirane kičmene moždine povređene od pada ili manje traume

Kod više od polovine pacijenata zabeležena su značajna poboljšanja u ključnim funkcijama – poput sposobnosti hoda ili upotrebe ruku i to u roku od nekoliko nedelja nakon injekcije matičnih ćelija, saopštili su istraživači i naveli da nisu zabeleženi značajni neželjeni efekti. Pacijenti na kojima su izvođeni ovi tretmani pretrpeli su neprodorne povrede kičmene moždine, u mnogim slučajevima od pada ili manje traume, nekoliko nedelja pre implantacije matičnih ćelija. Njihovi simptomi su uključivali gubitak motoričke funkcije i koordinacije, senzorni gubitak, kao i disfunkciju creva i bešike. Matične ćelije su pripremljene iz koštane srži pacijenata, putem protokola koji je trajao nekoliko nedelja u specijalizovanom centru za obradu ćelija. Ćelije su injektirane intravenozno, pri čemu je svaki pacijent služio kao sopstveno kontrolno telo.

Uprkos izazovima, naučni tim optimističan

Naučnici sa Yale University Jeffery D. Kocsis, profesor neurologije i neuronauke, i Stephen G. Waxman, profesor neurologije, neuroznauka i farmakologije, bili su vodeći autori studije koja je sprovedena sa istraživačima sa Medicinskog univerziteta Sapporo u Japanu. Ključni istražitelji japanskog tima bili su Osamu Honmou i Masanori Sasaki, profesori neurologije na Yale University.  Kocsis i Waxman ističu da će biti potrebne dodatne studije kako bi se potvrdili rezultati ovog preliminarnog istraživanja. Takođe, naglašavaju da bi to moglo da potraje godinama, ali, uprkos izazovima, i dalje su optimistični.

Vraćanje funkcije nakon povrede mozga i kičmene moždine

– Slični rezultati, dobijeni korišćenjem matičnih ćelija kod pacijenata sa moždanim udarom, povećavaju naše uverenje da bi ovaj pristup mogao da bude klinički koristan. Ova klinička studija vrhunac je opsežnog predkliničkog laboratorijskog rada koji koristi MSC među kolegama sa Yale University i Medicinskog univerziteta Sapporo i to tokom mnogih godina – rekao je profesor Kocsis, a njegov kolega, profesor neurologije Stephen G. Waxman naglasio je da „ideja da ćemo možda moći da vratimo funkciju nakon povrede mozga i kičmene moždine koristeći matične ćelije pacijenta intrigirala nas je godinama, a sada kod ljudi imamo nagoveštaj da bi to moglo biti moguće.“

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Ljilja Milivojevic
10:00, 28. 11. 2021.
Odgovori

2008.g. mi je dijagnostikovana atrophija spikocerebellaris
Iimam 57 g.
Da li maticne celije mogu da lece. Kakva je intervencija? Efekti? Kome da se obratim?

Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo