Dijareja je česta pojava koja može da se dogodi svakom i koja uglavnom prolazi na isti način – sama od sebe, uz odmor, pojačan unos vode i dijetalnu hranu. Međutim, ma koliko delovala obično, u smislu bolesti koju je svako imao barem jednom, vrlo je važno umeti prepoznati simptome koji, ako se produže, mogu da budu signal da je obavezno potražiti lekarsku pomoć.
Glavni simptom dijareje je učestala, vodena stolica koja se javlja tri ili više puta dnevno. Osobe sa dijarejom takođe mogu da imaju i neki od sledećih simptoma:
Ako je dijareja uzrokovana nekom infekcijom, dodatni simptomi mogu da budu:
Dijareja takođe može da prouzrokuje dehidraciju i malapsorpciju (smanjena količina hrane koju organizam apsorbuje). Sigurni znaci dehidracije uključuju: žeđ, mokrenje ređe od uobičajenog, urin tamne boje, suvoću usta, osećaj umora, upalih očiju ili obraza, vrtoglavicu ili nesvesticu i smanjeni turgor kože (mobilnost i elastičnost potkožnog tkiva). Kod dece, dodatni znaci dehidracije mogu da budu nedostatak energije i odsustvo suza tokom plakanja. Simptomi malapsorpcije uključuju nadimanje, pojavu gasova, promene apetita, gubitak težine i tzv. masno kretanje creva uz ispuštanje neprijatnog mirisa.
Većina slučajeva dijareje prođe sama od sebe za nekoliko dana. Međutim, kada traje duže, potreban je pregled kako bi se utvrdilo šta je uzrok ovog stanja organizma u cilju primene odgovarajuće terapije. Dijagnostika uključuje direktan, fizički pregled lekara uz uzimanje anamneze i kompletne istorije bolesti, uz spisak lekova koji se konzumiraju. Lekar će vam pažljivo ispipati stomak, a ako je potrebno, uraditi i rektalni pregled.
Test krvi
Test stolice
Izdisajni test na laktozu
Test intolerancije na hranu ili alergotest
Kolonoskopija ili sigmoidoskopija
Iako povremeni napadi dijareje mogu da budu češći i uglavnom nisu razlog za zabrinutost, dijareja može da bude opasna, ako dovede do ozbiljne dehidracije. Takođe, može signalizirati infekciju ili neki ozbiljniji zdravstveni problem, uključujući i neka maligna stanja. Znak da bi trebalo odmah posetiti lekara su neki od sledećih simptoma:
Decu koja koje i decu mlađeg uzrasta treba odvesti lekaru ako imaju bilo koji od ovih simptoma ili dijareju koja traje duže od 24 sata. Starije odrasle osobe sa ugroženim ili kompromitovanim imunološkim sistemom takođe obavezno treba da potraže medicinsku pomoć ako imaju dijareju.