Feohromocitom je benigni tumor nadbubrežne žlezde Foto: Shutterstock
Feohromocitom je redak, obično nekancerozni, benigni tumor koji se razvija u nadbubrežnoj žlezdi. U ljudskom organizmu postoje dve nadbubrežne žlezde — po jedna se nalazi na vrhu svakog bubrega. Ali, obično se feohromocitom razvija samo u jednoj nadbubrežnoj žlezdi. Ovi tumori se razlikuju po veličini i prosečne dimenzije su 5 do 6 cm.
Kada osoba dobije feohromocitom, tumor počinje da oslobađa hormone koji mogu izazvati visok krvni pritisak, glavobolju, znojenje i simptome napada panike. Ako se feohromocitom ne leči, može doći do ozbiljnog ili po život opasnog oštećenja drugih organa.Većina feohromocitoma se otkriva kod ljudi između 20. i 50. godine života. Ali, tumor se može razviti u bilo kom uzrastu.
Uobičajeni znaci i simptomi feohromocitoma su sledeći:
Manje uobičajeni znaci ili simptomi feohromocitoma mogu da budu:
Ovi simptomi mogu biti konstantni, ili se mogu pojavljivati povremeno.
Određene aktivnosti ili stanja mogu pogoršati simptome feohromocitoma. Tu spadaju:
Hrana sa visokim sadržajem tiramina, supstance koja utiče na krvni pritisak, takođe može pogoršati simptome. Tiramin je uobičajen u hrani koja je fermentisana, odležala, kisela, prezrela ili pokvarena. Ovo su neke od namirnica bogate tiraminom:
Određeni lekovi i stimulansi takođe mogu da pogoršaju simptome feohromocitoma. To su najčešće:
Iako je visok krvni pritisak primarni znak feohromocitoma, većina osoba koje imaju visok krvni pritisak nemaju tumor nadbubrežne žlezde. Razgovarajte sa svojim lekarom ako osećate neki od sledećih problema:
Lekari ne znaju tačno šta uzrokuje feohromocitom. Tumor se razvija u specijalizovanim ćelijama, zvanim hromafinske ćelije, koje se nalaze u centru nadbubrežne žlezde. Ove ćelije oslobađaju određene hormone, prvenstveno adrenalin (epinefrin) i noradrenalin (noradrenalin), koji pomažu u kontroli mnogih telesnih funkcija, kao što su otkucaji srca, krvni pritisak i nivo šećera u krvi.
Adrenalin i noradrenalin pokreću reakciju tela na uočenu pretnju. Hormoni dovode do povećanja krvnog pritiska i bržeg kucanja srca. Oni pripremaju druge sisteme tela, koji nam omogućavaju da brzo reagujemo.
Dok se većina hromafinskih ćelija nalazi u nadbubrežnim žlezdama, mali skupovi ovih ćelija su takođe u srcu, glavi, vratu, bešici, zadnjem zidu stomaka i duž kičme. Tumori hromafinskih ćelija, nazvani paragangliomi, mogu dovesti do istih efekata na telo.
Visok krvni pritisak može oštetiti više organa, posebno tkiva kardiovaskularnog sistema, mozga i bubrega, a takva oštećenja mogu da izazovu niz kritičnih stanja kao što su:
Feohromocitom je retko maligne prirode. Ćelije raka iz feohromocitoma ili paraganglioma najčešće putuju u limfni sistem, kosti, jetru ili pluća.