Spavanje je stanje u kojem provedemo trećinu života. Tokom sna regeneriše se celokupan organizam, a kvalitet sna često zavisi i od položaja tela. Spavanje na leđima je mnogim osobama udoban položaj u kojem su zglobovi neopterećeni. Stručnjaci Mayo klinike ipak misle drugačije i navode da je spavanje na leđima najgori položaj za spavanje, posedno kod osoba koje hrču ili pate od sleep apneje.
– Spavanje na leđima je pozicija u kojoj jezik blokira disajne puteve, pa zato i mnoge osobe više hrču kada spavaju na leđima – kaže stručnjak za spavanje sa Mayo klinike dr Lois Krahn.
Spavanje na leđima pojedini stručnjaci preporučuju kardiovaskularnim bolesnicima, osobama koje imaju problemima sa disanjem, glaukomom ili gastroezofagealnom refluksnom bolesti (GERB). Savet je da ipak leđa ne budu na dušeku neko da se osoba postavi u polusedeći položaj i da se leđa podupru jastucima.
Spavanje na stomaku otvara disajne puteve, kičma je ispravljena. Smatra se da položaj na stomaku može pomoći kod artritisa, fibromialgije, zapušenog nosa, bolova u kukovima, kolenima, burzitisa.
Većina stručnjaka naglašava da se čovek najbolje može odmoriti kada spava na boku.
– Postoji mnogo dokaza da je najbolje da spavamo na strani – kaže dr Virend Somers, kardiolog sa klinike Mayo.
Spavanje na boku sprečava probleme s disanjem tokom sna i može smanjiti hrkanje kod osoba koje imaju problem s tim.
– Spavanje na boku, sa blago uzdignutim jastukom je dobar način da se odmorimo – kaže dr Krahn.
Spavanje na boku preporučuje se tokom trudnoće, posebno u poslednjem tromesečju.
U trećem trimestru trudnoće ukoliko se spava na leđima materica može da optereti donju šuplju venu. Ova vena se proteže duž desne strane kičme i odgovorna je za vraćanje krvi iz donjeg dela tela u srce.
Smatra se da je i u položaju na desnoj strani smanjena količina krvi koja dospeva do srca, a umanjen i protok krvi iz srca, zbog čega je umanjen krvni pritisak i krv slabije snabdevena kiseonikom.
Udruženje Sleep Foundation preporučuje spavanja na boku osobama koje pate od bolovima u vratu i leđima. Posebno se savetuje da se spava na boku s malim jastukom između kolena.
– Ukoliko nemamo jastuče između kolena moguć je dodatni pritisak na kukove – kaže dr Somers.
Stručnjaci kažu da spavanje na levom boku ima više prednosti za zdravlje, ima ipak istraživanja koja navode da pacijenti sa kongestivnim srčanim zastojem prirodno izbegavaju da spavaju na levoj strani zbog nelagode. Spavanje na levoj strani najbolje je jer omogućava zdrav protok krvi.