Leukocitarna formula podrazumeva nekoliko parametara iz krvi koji se odnose na više vrsta leukocita. Uz proveru nivoa eritrocita i trombocita, leukociti su posebno važni u cilju detekcije bakterijskih i virusnih infekcija, a upravo tome i služi leukocitarna formula.
Leukocitarna formula i važnost kompletne krvne slike
Kompletna krvna slika prvi je parametar koji će nam reći šta nam se u organizmu dešava ako imamo simptome koji mogu da ukazuju na prehladu, infekciju, upalu, covid 19 ili neke druge bolesti. To su i razlozi zbog kojih je potrebno makar na godinu dana ako ne i na šest meseci raditi kompletnu krvnu sliku sa biohemijom.
Ujedno, to je najmanje što za svoje zdravlje možemo da uradimo čak i ako nas ništa ne boli. Kratko traje, pristupačno je, može da ukaže na probleme koje imamo a ne osećamo ih, i da posluži daljoj dijagnostici ako je potrebna.
Različite vrste belih krvnih zrnaca čine pojam leukocitarna formula
- Leukociti (WBC) su bela krvna zrnca, čija je uloga prva zona odbrane organizma od svih patogenih napadača. Ako je došlo do neke bakterijske infekcije (na primer upala grla ili pluća), kao i drugih upalnih procesa, hematoloških problema ili drugih bolesti, njihov broj raste. Kod poremećaja koštane srži, nivo leukocita opada
- Limfociti (LYM) su vrsta belih krvnih zrnaca, takođe sa ogromnom ulogom u stabilnosti i jačini našeg imuniteta. Kada su povišeni, radi se najčešće o nekoj virusnoj infekciji, hematološkim bolestima, ali i malignim oboljenjima
- Monociti (MON) su tip leukocita sa sličnom ulogom, a njihov nivo se značajno uvećava ako je u organizmu prisutna takozvana bolest poljupca, odnosno infektivna monomukleoza
- Eozinofili (EOS) su neutrofilni granulociti čiji povišen nivo govori o alergijama ili nekim infekcijama prouzrokovanim parazitima
- Neutrofili (NEU) su još jedna vrsta neutrofilnih granulocitia zaduženih za odbranu od bakterija, pa kod bakterijske infekcije rastu, a opadaju kao u slučaju oboljenja ili poremećaja koštane srži.
Lukocitarna formula se odnosi i na vrednosti sedimentacije i CRP
Sedimentacija eritrocita (SE) ukazuje na aktivne upalne procese, trudnoću, anemije, tumorske promene. C reaktivni protein (CRP) je jedan od najdirektinijih i opštih pokazatelja upale. Povišen je uvek kada su infekcije u pitanju, a vrednosti su povišene kada je bakterijskog porekla. Više su i kada se radi o infekciji i najmanjeg intenziteta.
Referentne vrednosti
Referentne vrednosti mogu da se razlikuju od laboratorije do laboratorije pa je pri kontroli preporučljivo raditi ih u istoj laboratoriji. Obično su u sledećim okvirima:
- Leukociti (WBC) – 3.9 – 10×109/L
- Limoficiti (LYM) – 20-50 odsto
- Monociti (MON) – 1-10 odsto
- Eozinofili (EOS) – 0-6 odsto
- Neutrofili (NEU) – 40 – 70 odsto
- Sedimentacija (SE) – 2-12 mm/h (za žene može da se toleriše i do 20, ali ne više od toga i zavisi od situacije)
- C-reaktivni protein (CRP) – <5mg/L