oda pomaže da lek neometano klizi niz grlo i da ga progutamo Foto Shutterstock
Gutanje lekova bez vode koja im olakšava put može dovesti do gušenja, iritacije u jednjaku i neprijatnog ukusa u ustima
Dr Pauline J. Jose, direktor medicinskog obrazovanja u pH Labs i klinički instruktor na odeljenju porodične medicine na UCLA, objašnjava za Livestrong šta sve može da se desi kada nasuvo u hodu progutamo lek i daje savete kako da to pravilno radimo.
Bez vode, koja pomaže da kapsula neometano klizi, moguće je da se lek zaglavi u grlu. Tablete lako mogu da se zakače u krikofaringeusu, prstenastom mišiću na vrhu jednjaka, navode u Medicinskom centru Univerziteta u Ročesteru. A kada se to dogodi, postoji opasnost od gušenja.
Rizik od gušenja veći je u nekim populacijama, uključujući starije ljude, pojedince sa problemima gutanja (kao što su oni koji se oporavljaju od moždanog udara) i osobe sa neurološkim problemima poput Parkinsonove bolesti, kaže dr Jose.
Ali čak i kod onih koji su potpuno dobrog zdravlja, lekovi koji se gutaju nasuvo mogu pokrenuti određene reflekse koji ometaju gutanje i rezultiraju gušenjem. Na primer, da bismo uspešno progutali pilulu, prvo moramo da prevaziđemo refleks žvakanja, koji se podstiče prisustvom nečega na jeziku, kaže dr Jose. Onda je tu i geg refleks. On se aktivira kada se dodirne baza jezika ili krajnici, objašnjava ona.
Ako ste sami i gušite se, odmah pozovite hitnu pomoć. Da biste izbacili tabletu zarobljenu u grlu, izvršite Hajmlihov zahvat na sebi, upozorava dr Jose, a u Mayo Clinic objašnjavaju korak po korak kako da to učinimo:
Ako se lek zaglavi u jednjaku, tu može i da se raspadne. Dok se rastvara, njegova kiselost može da ispeče sluznicu grla, kaže dr Jose. I zbog toga ovo osetljivo područje može da postane nadraženo i upaljeno.
U određenim slučajevima, zaglavljena kapsula može čak da dovede do oštećenja tkiva jednjaka, dodaje dr Jose. Ovo je poznato kao ezofagitis izazvan lekovima, stanje koje izaziva neprijatne simptome kao što su bolno gutanje, bol u grudima, kiselina i regurgitacija kiseline, navode u Mayo Clinic
A kada nam tableta predugo stoji u grlu, skoro svaka vrsta leka može da izazove probleme za jednjak (uključujući čireve), zaključak je male studije iz aprila 2014. objavljene u Turkish Journal of Gastroenterology.
Mayo Clinic navodi koji su najčešći krivci među našim lekovima:
Gutanje tableta bez vode može da ostavi loš ili gorak ukus na jeziku, kaže dr Jose. To se, naravno, odnosi na to da lek može malo da se istopi i da se tako malo i zadrži pre nego što krene put našeg stomaka.
Iako nije štetna sama po sebi, tableta lošeg ukusa može negativno da utiče na naše ukupno iskustvo gutanja lekova. A to bi moglo da nas odvrati od uzimanja lekova onako kako je propisano, što može biti štetno po naše zdravlje.
– Minimalna količina vode za gutanje lekova je 50 do 60 mililitara”, kaže dr Jose i dodaje:
– Količine vode manje od 30 mililitara mogu da ometaju transport tablete, zbog čega ona može da se zaglavi u jednjaku”.
Čak i ako smo preduzeli sve mere predostrožnosti, ponekad se desi da se lek ipak zaglavi. Evo nekoliko jednostavnih saveta koji će nam pomoći da ga izbacimo: