Obostrana upala pluća ili pneumonija pogađa oba plućna krila i može da bude ozbiljnija od upale pluća u samo jednom plućnom krilu. Pri postavljanju dijagnoze pneumonije, lekari određuju da li je u pitanju bakterijska ili virusna infekcija, da li se nalazi na različitim mestima u plućima i da li je ograničena na jedno plućno krilo ili se razvila u oba.
Pneumonija koja pogađa oba plućna krila poznata je kao obostrana ili dvostruka upala pluća. I dok se obostrana pneumonija ne razlikuje previše od pneumonije koja pogađa jedno plućno krilo, kada infekcija ili upala utiču na veću površinu pluća, verovatno će biti ozbiljnije stanje.
– Obostrana, dvostruka ili bilateralna pneumonija je termin koji se koristi kada postoji zapaljenje izazvano infekcijom vazdušnih kesa u oba plućna krila – objašnjava dr Thomas Monaco sa Baylor College of Medicine.
Delovi pluća koji su zahvaćeni pneumonijom, bilo na jednom ili oba plućna krila nazivaju se alveole. Alveole su male vazdušne kese u obliku balona u plućima i u njima se obavlja razmena gasova. Svaka alveola je okružena kapilarima koji dovode krv zasićenu ugljen dioksidom, a odvode krv zasićenu kiseonikom. Kada se te vazdušne kese inficiraju i upale, počinju da se pune tečnošću ili gnojem, navode stručnjaci National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI). To, zauzvrat, može izazvati sve one neželjene simptome kao što su kašalj, groznica, jeza i otežano disanje.
– Ne postoji stvarna razlika u tipu simptoma dvostruke, obostrane upale pluća u odnosu na upalu pluća koja pogađa jedno plućno krilo. Kod pojedinačne pneumonije, oseća se bol u grudima, ali samo na jednoj strani. Kod obostrane, javlja se sa obe strane. Ali, budući da obostrana pneumonija pogađa oba plućna krila, ovo stanje je teže – objašnjava pulmolog dr Raymond Casciari iz St. Joseph Hospital.
Uopšteno govoreći, u najčešće simptome pneumonije spadaju:
Neke osobe sa upalom pluća mogu da imaju i druge simptome kao što su glavobolja, bol u mišićima, umor, mučnina, povraćanje i dijareju.
Upalu pluća obično izazivaju bakterije, virusi ili gljivice, bez obzira na to da li je obostrana ili jednostrana i obično je veća verovatnoća da će se virusne infekcije pojaviti u oba plućna krila.
– Lista infekcija koje mogu izazvati pneumoniju oba plućna krila je duga, ali virusne infekcije su češće – kaže dr Monaco, navodeći SARS-CoV-2 virus kao glavni primer. Dr Monaco izdvaja i vrstu bakterije koja takođe može da dovede do obostrane upale pluća.
– Postoji i grupa atipičnih bakterija, Micoplasma pneumoniae, koje izazivaju upalu pluća, ali manje težak, blaži slučaj bolesti – rekao je dr Monaco, a poznato je i da još jedan oblik bakterije – Legionella pneumophila, u velikoj meri utiče na oba plućna krila.
Pulmolozi ističu da nije uvek važno koja vrsta mikroba je izazvala infekciju. Važni su i osnovni faktori rizika osobekoji mogu da povećaju rizik od teže upale pluća:
Lečenje obično zavisi od toga šta je uopšte izazvalo upalu pluća, a tretmani mogu da budu sledeći:
Ukoliko je dijagnoza „obostrana upala pluća“, pulmolozi kažu da na treba paničiti. Simptomi koji ukazuju na hitan slučaj uključuju teške probleme sa disanjem, veoma visoku temperaturu ili ekstremni bol u grudima. Ako se osete bilo koji od ovih simptoma, treba potražiti hitnu medicinsku pomoć.