Postoje četiri stadijuma osteoporoze. Međutim, lekari smatraju da su prva dva stadijuma više nego konkretna najava, odnosno preteča bolesti Foto: Shutterstock
Osteoporoza je bolest slabljenja kostiju, odnosno promene njihove gustine. Kroz različite faze ovog oboljenja kosti se menjaju, postaju krte, slabe, sklonije su lomljenju, pa svaki pad ili druga povreda može i dodatno da se iskomplikuje.
Osteoporoza spada u takozvane „tihe bolesti“, jer obično ne osećamo simptome. Rezultat je da najčešće i ne znamo da imamo osteoporozu, dok ne dođe do loma. To je posebno izraženo u kasnijim stadijumima bolesti zbog postepenog smanjenja gustine kostiju. Gustina kostiju se odnosi na masu i snagu kosti. Prema International Osteoporosis Foundation, provera gustine kostiju je najbolji način da se sazna da li neko ima osteoporozu.
Postoje četiri stadijuma osteoporoze. Međutim, lekari smatraju da su prva dva stadijuma više nego konkretna najava, odnosno preteča bolesti.
Prema američkom Nacionalnom institutu za starenje, ljudsko telo razgrađuje delove starih kostiju i zamenjuje ih. U prvoj fazi osteoporoze, gubitak kostiju i njihovo formiranje kostiju se razvijaju istom brzinom, istovremeno. To znači da naše kosti praktično gube više koštanog materijala nego što mogu da ga stvore.
Ova faza je uvek potpuno asimptomatska, odnosno, ovaj proces ne možemo da osetimo u smislu nekih jasnih manifestacija.
Ova faza, iako druga u okviru same bolesti, prva je koja može da ukaže na pre nego što lekar nekome može da dijagnostikuje osteoporozu. Tada osoba već ima nižu koštanu masu ili gustinu kostiju nego što je uobičajeno za godine života. U medicini, ovu fazu opisuje osteopenija, a gubitak koštane mase se dešava brže od formiranja kostiju. Uprkos tome, obolela osoba možda i dalje ne oseća nikakve simptome, a manja je verovatnoća i da će se njihove kosti lomiti jer njihovo stanje još nije u fazi jačeg pogoršanja.
Međutim, National Health Service (NHS) napominje da se osteopenija ne razvija uvek u osteoporozu. Dobra okolnost je da postoje koraci koji mogu da se preduzmu sa ciljem smanjenja rizika od razvoja osteoporoze.
Kada je neko u trećoj fazi osteoporoze, lekar će mu verovatno dijagnostikovati ovo stanje i zvanično. Iako ni u ovoj fazi možda neće biti nikakvih simptoma, gubitak koštane mase sigurno premašuje nosrmalan rast i obnavljanje kostiju. To dovodi i do većeg rizika od preloma kostiju.
Čest je slučaj u ovoj fazi da se slomi kost i zbog nekog manjeg pada, koji ranije ne bi rezultirao prelomom
Faza 4 je najteža faza osteoporoze. Rizik od preloma kosti je daleko veći, a u ovoj fazi obolela osoba može početi da oseća simptome. Ozbiljni gubitak koštane mase ponekad dovodi i do uočljivih promena u posturi telaosobe, pa tako ona može da se „smanji“ fizički ili da ima pognuto i pogrbljeno držanje, poput paragrafa.
Ukoliko sumnja da se radi o osteoporozi, lekar može naložiti test mineralne gustine kostiju (BMD). To je najčešći test za merenje BMD, a najčešća metoda je dvostruka apsorpciometrija X zraka (DEXA). Lekari koriste ove dijagnostičke metode za određivanje gustine kostiju centralnih kostiju, kao što su kukovi ili kičma. U rezultatima se za opis koristi T-skor, koji upoređuje koštanu masu osobe kod koje se sumnja na bolest sa prosečnom masom neke odrasle mlade osobe.
Skala T-skora po fazama je sledeća: