Ukoliko vam obaveze dozvoljavaju da vežbate samo vikendom neka vas to ne obeshrabruje, poručuju naučnici, jer duga šetnja tokom dva neradna dana ipak ima veliku korist za mentalno zdravlje. Za ljude koji su previše zauzeti radnim danima i nemaju vremena za redovne vežbe koje ublažavaju anksioznost, preporučuju se opuštajuće aktivnosti tokom vikenda koje mogu da im pomognu da se osećaju bolje.
Ako vežbate samo vikendom spadate u kategoriju „vikend ratnika“
Istraživači sa Yangzhou University u Kini i Waseda University u Japanu analizirali su zdravstvene podatke za 13.740 odraslih Amerikanaca, podelivši ih u četiri grupe. Ispitanici su okarakterisani kao neaktivni, nedovoljno aktivni, redovno aktivni (najmanje tri puta nedeljno) i aktivni samo jednu ili dve sesije nedeljno.
U poređenju sa grupom neaktivnih ljudi, sve ostale pokazale su smanjen nivo anksioznosti. Takozvani „vikend ratnici“, ta poslednja grupa koja je jednom ili dva puta nedeljno fizički aktivna, predstavljali su najveći kontrast, sa razlikom od 35 odsto.
– Fizička aktivnost pojavila se kao održiva terapijska strategija zasnovana na dokazima za ublažavanje simptoma anksioznih poremećaja. Obrazac „vikend ratnika“ može da predstavlja vremensko efikasnu alternativu koja promoviše zdravlje za pojedince koji traže prednosti fizičke aktivnosti u okviru ograničenja užurbanog načina života – navode naučnici u svom istraživačkom radu objavljenom u BMC Psychiatry.
Nije nužno važno kada vežbamo, sve dok to radimo dovoljno
Ono što već znamo je da je vežbanje dobro za naše mentalno zdravlje, kao i za naše fizičko blagostanje. Takođe, poznato je i da nije nužno važno kada vežbamo, sve dok to radimo dovoljno. Međutim, još jedno zanimljivo otkriće do kog su istraživači došli – smanjenje anksioznosti je bilo posebno primetno kod osoba sa dijabetesom ili sa nižim primanjima, iako nema jasnih pokazatelja zašto je to tako.
– Faktori kao što su pol, godine, rasa, nivo obrazovanja, bračni status, BMI, pušački status, konzumacija alkohola, dužina sna i hipertenzija nisu značajno uticali na odnos između obrasca „vikend ratnika“ i rizika od anksioznosti – ističu istraživači.
Navode i da su dublje analizirali neke detalje o različitim procesima u mozgu koji dovode u vezu fizičku aktivnost i anksioznost. Prethodne studije identifikovale su kako vežbanje može da pojača umirujuće signale u mozgu i učini ćelije otpornijim na stres, na primer.
– Dakle, ako stignete do petka i još niste uspeli da se uklopite ni u jednu vežbu, imajte na umu da još nije kasno. I kao što znamo iz mnogih studija o vežbanju, iako je poštovanje smernica najbolja praksa, svaka aktivnost je bolja nego da je uopšte nema. Za pojedince koji nisu u stanju da dosledno vežbaju tokom cele nedelje, šablon „vikend ratnika“ nudi praktičnu alternativu za smanjenje rizika od anksioznosti, posebno među onima sa nižim nivoom prihoda ili dijabetesom – naglašavaju istraživači.