Vežbe kod bola u kolenu su neizostavan deo svakog procesa rehabilitacije. Koleno je najveći zglob ljudskog tela, po nekim autorima predstavlja čak i ključnu pregibnu tačku donjeg kinetičkog lanca i učestvuje u svim vrstama kretanja. Pored toga koleno je i zglob na čijem se donjem okrajku i čašici spajaju sve linije sila koje su proizvod telesne mase i kontakta sa podlogom tokom hoda, trčanja, doskoka i slično.
– Ovakva važna funkcija praćena je kompleksnom unutarzglobnom i vanzglobnom strukturom kao i mrežom neromotornih receptora. Iako funkcija kolena i celog donjeg kinetičkog lanca podrazumeva koordinaciju velikog broja mišića, mišić koji najviše utiče na sam zglob kolena je četvoroglavi butni mišić, popularno kvadriceps – kaže za portal eKlinika Branko Vorkapić, strukovni specijalista fizioterapeut.
Važnost vežbi kod otklanjanja bola u kolenu
Naš sagovorik naglašava da su dobra dijagnostika i odgovarajući klinički pregled neophodni da bi se utvrdilo da li su vežbe indikovane za stanje u kom se osoba nalazi.
– Ipak postoje stanja u kojima pravilno izvedene i pravilno dozirane vežbe skoro uvek mogu da pomognu. To su obično hronična degenerativna stanja kao što je gonartroza ili hronična faza posle neke povrede struktura kolena – ističe Branko Vorkapić.
2 vežbe koje donose olakšanje kod bola u kolenu
Preporučene vežbe usmerene su upravo na uspostavljanje dobre motorne kontrole velikog četvoglavog mišića nadkolenice. Važno je biti uporan, odmeren i strpljiv i do poboljašnja će sigurno doći.
Vežba 1.
Početni položaj je poželjno da bude polusedeći sa opruženim nogama, kao na sledećoj fotografiji – objašnjava, na početku Branko Vorkapić.
![vežbe koleno](https://eklinika.telegraf.rs/wp-content/uploads/2022/07/08/NA_06036-450x300.jpg)
Početni položaj – model Jovana Milanko u Pro Fizio ambulanti Foto: Nikola Anđić/telegraf.rs
– Aktivacija se sprovodi u smislu snažne statičke kontrakcije oba nadkolena mišića koja treba da traje 3 do 5 sekundi, tom prilikom stopala i prste treba povući prema sebi a kolenima što više pritisnuti podlogu.
![vežbe koleno](https://eklinika.telegraf.rs/wp-content/uploads/2022/07/08/NA_06040-450x300.jpg)
Prvi deo prve vežbe – model Jovana Milanko u Pro Fizio ambulanti Foto: Nikola Anđić/telegraf.rs
![vežbe koleno](https://eklinika.telegraf.rs/wp-content/uploads/2022/07/08/NA_06042-450x300.jpg)
Drugi deo prve vežbe – model Jovana Milanko u Pro Fizio ambulanti Foto: Nikola Anđić/telegraf.rs
– Prilikom pravilnog izvođenja vežbe kolena će ostati u kontaktu sa podlogom a pete će se odići od podloge. Može se dogoditi da bolnim ili povređenim kolenom nećete uspeti da ostvarite jednak obim pokreta ali treba težiti ka tome. Takođe, vrlo značajno je i poštovati granicu bolnosti i disati bez zadržavanja daha – isitiče sagovornik eKlinika portala.
Statičke kontrakcije mogu izazvati povišenje krvnog pritiska pa isti treba kontrolisati i redovno uzimati terapiju ukoliko je propisana.
Vežba 2.
U ovoj vežbi je takođe potrebno zauzeti početni položaj, polusedeći sa ispruženim nogama.
![vežbe koleno](https://eklinika.telegraf.rs/wp-content/uploads/2022/07/08/NA_06036-450x300.jpg)
Početni položaj – model Jovana Milanko u Pro Fizio ambulanti Foto: Nikola Anđić/telegraf.rs
– Aktivacija se izvodi tako što se jedna noga prvo zarotira upolje za 30 stepeni, potpuno opruži a stopalo i prsti se povuku ka sebi, kao na sledećoj fotografiji:
![vežbe koleno](https://eklinika.telegraf.rs/wp-content/uploads/2022/07/08/NA_06050-450x300.jpg)
Prvi deo druge vežbe – model Jovana Milanko u Pro Fizio ambulanti Foto: Nikola Anđić/telegraf.rs
– Zatim se tako opružena noga podigne iz kuka do ugla od 30 stepeni i u tom položaju zadrži oko 5 sekundi – objašnjava drugi deo ove vežbe Branko Vorkapić.
![vežbe koleno](https://eklinika.telegraf.rs/wp-content/uploads/2022/07/08/NA_06051-450x300.jpg)
Drugi deo druge vežbe – model Jovana Milanko u Pro Fizio ambulanti Foto: Nikola Anđić/telegraf.rs
Vežbu izvoditi naizmenično, prvo levom pa desnom nogom.
Opšti savet za izvođenje vežbi
Sve vežbe treba izvoditi do dva puta dnevno najbolje ujutro i uveče u jednoj seriji od po deset ponavljanja, savet je našeg sagovornika.
– Kada ojačate i osetite da možete, povećajte broj serija. Prve rezultate u smislu olakšanja tegoba i osećaja „sigurnosti“ u kolenu pri izvođenju svakodnevnih aktivnosti možete očekivati već posle dve nedelje redovnog vežbanja – kaže Branko Vorkapić.
Hvala na preporucenim vežbama,divni ste!!!