Ishrana

Ovih 5 namirnica pogoršavaju simptome menopauze: Nutricionista preporučuje alternativu

Priredio/la: Ma.R.

Nije svejedno da li su promene raspoloženja, valunzi, iscrpljenost, kao i nadimanje i moguće povećanje telesne težine intenzivni, slabiji, ili ih ima samo sporadično

Menopauza je izuzetno izazovno razdoblje u životu svake žene, a hormonska fluktuacija pojačava apetit. Iako su simptomi manje-više slični, kod većine žena hrana može biti faktor koji dodatno pojačava neprijatne simptome.

Menopauza i namirnice koje unosimo: Kakvu razliku mogu da naprave?

– Konzumiranje što zdravije hrane dobra je ideja uvek, ali posebno za žene u perimenopauzi i menopauzi. Dobar plan ishrane može da napravi veliku promenu u tome kako se osećate i kakve simptome menopauze imate. Nije svejedno da li su promene raspoloženja, valunzi, iscrpljenost, kao i nadimanje i moguće povećanje telesne težine jaki, slabiji, ili ih ima samo sporadično. Zato žene u menopauzi treba da se pobrinu da jedu pre svga dosta celih žitarica, svežeg voća i povrća i nemasnih proteina – kaže Amy Jamieson-Petonic, nutricionista i fiziolog iz Klivlenda.

Ovaj savet potkrepljuje studija iz 2023.godine koja je otkrila da su žene koje su jele ishranu bogatu voćem i povrćem ređe prijavljivale simptome menopauze od žena čija je ishrana sadržala više masne hrane i slatkiša. Smanjenje potrošnje ovakvih namirnica moglo bi da ublaži niz neprijatnosti koje neke žene traumatično proživljavaju.

Zašto je menopauza teža uz prerađenu hranu

Čips, grisine i razne druge grickalice su ukusne, ali su obično bogate natrijumom (solju) ili dodatim šećerom, zbog čega voda može da nam ostane u telu i da se osećamo naduto, kaže nutricionista. Ako vam je potrebna užina, probajte sa nekom zdravijom alternativnom zamenom (koštunjavim voćem poput leblebija ili pola šake badema. Učiniće da budete siti, a nećete uneti kalorije niti masnoće.

Začinjena hrana i menopauza: Ništa od „prijateljstva“

Žene u menopauzi trebalo bi dva puta da razmisle pre nego što se „zaljute“, upozorava Amy Jamieson-Petonic. Ljuta hrana izaziva burne reakcije u organizmu, poput znojenja, crvenila i naleta vrućinae, što znači i da može da pojača valunge. Ukoliko ipak ne možete bez začina, ona predlaže kim, kari, kurkumu ili bosiljak.

Brza hrana

Obroci na ulici obično su prepuni masti, a masna hrana može povećati rizik od srčanih bolesti. Žene su već starenjem i samom menopauzom u riziku od obolevanja. Takođe, brza hrana je „idealna“ za povećanje telesne težine, što je jedna od najtežih stvari koja prati menopauzu i menja ženu i fizički i psihički. No, ovde treba „doskočiti“ disciplinom i pripremom: i sendvič od žitarica sa celim zrnima, piletinom na žaru, zelenom salatom i paradajzom je dobra, a zdrava alternativa, savetuje nutricionista.

Alkohol

Postoji mnogo dobrih razloga da konzumiranje alkohola i inače bude umereno, pa i u menopauzi. Žene koje piju dva do pet pića dnevno imaju 1,5 puta veći rizik od raka dojke od onih koje uopšte ne piju. Većina alkoholnih pića može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Uz to, neke žene same kažu da ih alkohol čini podložnijim valunzima.

– Ženama savetujem da slušaju svoje telo. Ako alkohol pogoršava simptome menopauze, nemojte ga piti. Nije strašno da se opustite povremeno uz čašu belog vina, ali i to samo ako vam ne smeta – kaže Amy Jamieson-Petonic.

Masno meso

Pored toga što je bogata zasićenim mastima, hrana poput slanine i šnicli može smanjiti nivo serotonina u telu.

– Kada serotonin opadne, osećamo se ljuto, mrzovoljno i razdražljivo. Ne morate se odreći mesa, ali bi pri kupovini trebalo preskočiti masnije i dati prednost piletini, ćuretini ili teletini – preporučuje Jamieson-Petonic.