Lepota

6 kombinacija sastojaka u proizvodima za negu kože koje ne bismo smeli da mešamo: Retinol i AHA kiseline samo jedna od njih

Priredio/la: S.St.M.

Neki proizvodi za negu kože nemaju nikakvo dejstvo kada se kombinuju, destabilizuju važan sastojak ili povećavaju iritaciju kože

Preporuka za kupovinu novog proizvoda za negu kože može da nam bude obećanje na njegovoj ambalaži, ali i nečija priča o tome kako mu je određeni proizvod potpuno promenio kožu. Proizvodi za negu kože mogu biti dobri sami po sebi, ali treba da znamo da li se uklapaju u rutinu koju trenutno imamo i da li su za nas korisni.

– Neki sastojci međusobno se ne slažu – kaže dr Brooke Sikora, dermatolog u SkinCare Physicians u Čestnat hilu, Masačusets. Sastojci koji ne bi trebalo da se kombinuju oni su koji su teški da se održe stabilnim u formuli, koji povećavaju rizik od iritacije ili se međusobno poništavaju kada se kombinuju, dodaje ona.

1. Retinoid ili retinol i alfa hidroksi kiselina

Derivati vitamina A kao što su retinol i retinoidi – i alfa hidroksi kiseline (AHA) kao što je glikolna kiselina – prvi su izbor dermatologa za anti-age negu jer ubrzavaju obnavljanje ćelija kože i povećavaju proizvodnju kolagena za sjajnu kožu bez finih bora. U ovom slučaju, međutim, više nije bolje.

S obzirom na to da oba vrše piling spoljašnjeg sloja kože, „mogu da imaju potencijalno iritirajuće sporedne efekte, posebno kad e kombinuju”, kaže dr Elizabeth Bahar Houshmand, dermatolog u Dalasu. Kada je koža iritirana (crvena, peče, ljušti se i peruta), manje je verovatno da ćete se pridržavati svoje rutine. Ona dodaje da ne morate da birate jedno ili drugo, već da ove kreme koristite naizmenično (AHA u ponedeljak, retinoid u utorak i tako dalje).

2. Retinoid ili retinol i benzoil peroksid

Retinoidi su poznati po tome što sprečavaju starenje, ali su i moćno sredstvo u otklanjanju akni, jer vrše piling kože kako bi sprečili začepljene pore. Zbog toga, možda ćemo biti u iskušenju da koristimo i retinoid i benzoil peroksid.

– Benzoil peroksid može da deaktivira molekul retinoida – kaže dr Sikora. To znači da nam se naše dobre namere za borbu protiv akni vraćaju kao bumerang.

Zato se preporučuje upotreba benzoil peroksida ujutru, a retinola uveče.

3. Retinoid ili retinol i vitamin C

Koristite retinoide mudro. Treća kombinacija koja nije dobra su retinoidi i vitamin C.

– Vitamin C je težak sastojak za formulisanje jer je najefikasniji u kiseloj pH sredini, a retinol deluje u višem (alkalnijem) pH. Ako ih koristite zajedno, neće imati optimalno dejstvo – kaže dr Sikora.

Rešenje je da se koriste u predviđeno vreme. Retinol je najbolje naneti uveče (čini kožu osetljivijom na svetlost, povećavajući rizik od oštećenja od sunca), a vitamin C najbolje funkcioniše tokom dana, jer je antioksidant koji štiti od oštećenja tokom dana, kao što su štetni efekti zagađenja i UV zraci, kaže ona.

4. Retinoid ili retinol i salicilna kiselina

Sasvim je uobičajeno da i zrela koža može da bude podložna aknama. U nastojanju da smanjite pojavu finih linija i bora, verovatno vam je preporučeno da koristite retinoid. Da biste se uspešno borili protiv akni, možete koristiti i salicilnu kiselinu, beta hidroksi kiselinu (BHA) koja povećava obnavljanje ćelija kože, kako bi pore bile čiste. Ali svala od njih može isušiti kožu, pa zato treba biti oprezan kada se koriste zajedno.

Rizik je prekomerno isušivanje kože, što može dovesti do iritacije i pogoršati situaciju.

– Da bi kompenzovala preteranu suvoću, koža će povećati proizvodnju ulja, što može stvoriti začarani krug suve kože i akni – kaže dr Sikora. Rešenje je da se salicilna kiselina koristi ujutru, a retinoid uveče.

5. Sredstvo za čišćenje na bazi sapuna i vitamin C

Vitamin C je osmišljen kao jutarnji proizvod. Ali važno je i ono čime ste prethodno očistili lice. Kao što je rečeno, vitamin C je najbolji kada je formulisan sa niskim pH vrednostima. Međutim, dr Leslie Baumann Dermatology News piše da upotreba sredstva za čišćenje na bazi sapuna, koje ima visok pH, smanjuje sposobnost kože da apsorbuje vitamin C.

I to je problem, jer ne samo da nam nedostaje zaštita od slobodnih radikala, za koje je pregled studije utvrdio da dovodi do starenja kože, već su i dobro formulisani proizvodi sa vitaminom C skupi. Da bismo imali maksimalnu negu za svoju kožu, bez skupih proizvoda, ujutru je treba oprati sredstvom za čišćenje na bazi salicila ili glikola, a zatim naneti vitamin C, preporučuje ona.

6. Dva proizvoda sa istim aktivnim sastojcima

Nema potrebe da se koristi više oblika iste supstance, kaže dr Hooper. Jedan primer je upotreba dva proizvoda protiv akni sa benzoil peroksidom. Drugi primer je stavljanje maske sa glikolnom kiselinom, a zatim nanošenje kreme sa bademovom kiselinom, pošto su obe AHA.

– Ovo govorim zato što dupliranje istog aktivnog sastojka dovodi do iritacije – kaže ona. Povećana iritacija je znak da je barijera kože poremećena, što samo povećava verovatnoću ispoljavanja neželjenih efekata aktivnih sastojaka.

Ipak, postoji izuzetak: ako ovo radite bez incidenata – na primer, ako vam koža ne pocrveni i ne postane osetljiva nakon upotrebe dva proizvoda koja sadrže AHA – i još dobijete željene rezultate, onda imate blagoslov dr Hooper da nastavite. Ali, za većinu ljudi, ovo će biti previše agresivno.