Svi ćemo jednom dobiti sede vlasi, jer od toga niko nije pobegao. I svako se drugačije suočava sa tim. Neko se pomiri, a neko farba kosu i – život ide dalje. Ali, neke žene i muškarci ovo doživljavaju kao ulazak u starost, pa nije isključena ni manja depresija zbog sedih vlasi. Međutim, to je prirodan proces koji se ne može zaustaviti, iako je nauka dokazala da nešto ipak može da odloži pojavu sede kose.
Naša kosa ima prirodni ciklus rasta i boju koja se kontinuirano obnavlja, ali starenjem folikula, kosa proizvodi manje boje. Kada će nam se pojaviti prve sede vlasi zavisi od genetike. Ako je na primer, majka dobila prve sede vlasi oko četrdesete, znači – tada ćete najverovatnije dobiti i vi. Međutim, to što nam se javlja seda kosa i ili sede vlasi na nekom drugom delu tela, zavisi mnogo i od stresa kroz koji prolazimo. Stres može uticati na to da sedu kosu dobijete ranije, pre nego što se to dogodilo vašim roditeljima. Jedna studija iz 2013. otkrila je da su iscrpljivanje matičnih ćelija u folikulima dlake i stres veoma povezani, pa ako ste primetili neke bele dlake i pre tridesete, krivac može biti stresan način života.
Još jedan od razloga zbog koga ranije sedimo je nedostatak vitamina. Vitamini igraju vitalnu ulogu u našem zdravlju, pa i zdravlju kose. Nedostatak vitamina B i A može oslabiti ćelije kose i zaustaviti stvaranje prirodne boje. Pušenje ima veliku vezu sa ranom pojavom sede kose, jer pušenje sužava krvne sudove i može da smanji protok krvi u vlasištu. Ovo oštećuje folikule dlake i čak može prouzrokovati gubitak kose.
Iako ne postoji način da u potpunosti zaustavite proces pojave sive ili bele vlasi, postoje neke promene u načinu života koje mogu da utiču na to da što duže zadržite izvornu boju kose. Ali, najpre – šta ne valja da radite svojoj kosi:
− izbeljivanje
− često peglanje ili feniranje kose bez upotrebe nekog zaštitnog sredstva
− često i duže izlaganje suncu, pa zato na plažu nosite šešir, maramu
− prečesto pranje kose
− korišćenje šampona ili regeneratora sa lošim sastojcima
− pušenje
A evo šta treba da radite kako bi kosa bila što duže zdrava i što duže „vaša“, sa prirodnom bojom.
Vitamini i minerali igraju najvažniju ulogu u zdravlju i rastu kose. Vitamini koji podržavaju zdravu kosu su: vitamin A, B vitamini, vitamin D, vitamin E. Na tržištu postoji veliki broj preparata za kosu, pa se potrudite da u njima bude ovih vitamina, redovno ih koristite i odložićete „starenje“ kose. Redukujte stres, ostavite pušenje i ako kosu farbate, stavljate pakovanja sa vitaminima i koristite kvalitetne farbe.
Vitamine možete da kupujete i u ampulama ili kapsulama, pa kod kuće uz neke prirodne sastojke napravite kvalitetne maske za kosu koje čuvaju prirodnu boju, leče ispucale krajeve i daju sjaj kosi, piše portal FirstForWoman.
Sa maslinovim uljem
Sastojci: maslinovo ulje 2 do 3 kašike, jedna ampula vitamina A i jedna ampula vitamina E. Priprema: Sve promešajte u keramičkoj ili staklenoj posudi. Smesu najpre dobro zagrejte na na pari, a kada se malo prohladi, nanesite je na celu dužinu kose i nežno raščešljate. Držite masku jedan i po do dva sata i isperite toplom vodom i šamponom.
Sa čičkovim uljem
Maska za čičkovim uljem i vitaminima ne samo da će pomoći u jačanju kose i njene prirodne boje, nego i ubrzati rast. Sastojci: vitamini B6, B12 – po jedna ampula, jedna kašika čičkovog ulja, jedno jaje, jedna kašika bademovog ulja. Priprema: Umutite jaje i pomešajte sa uljima. Dodajte ampule vitamina. Gotovu masku nanesite na vlažnu kosu, prvo na koren, a zatim po celoj dužini. Kosu umotajte u plastičnu foliju, pa stavite preko peškir. Držite masku na glavi najmanje sat i po. Isperite toplom vodom i šamponom.
Sa ricinusovim uljem
Ricinus jača koren kose i tako zaustavlja opadanje kose. Sastojci: dve kašike ricinusovog ulja i jedna ampula vitamina D. Pomešajte, nanesite na vlasište, umotjate u foliju i peškir, sačekajte oko 4o minuta i isperite.