Beli slez (Althaea officinalis) je biljka koja se vekovima koristi za ublažavanje simptoma respiratornih infekcija. Umiruje kašalj, olakšava disanje. Upotrebljavaju se listovi i koren koji je bogat skrobom, pektinom, solima fosfora, enzimima, polisaharidima, šećerom, aminokiselinama i drugim vrednim sastojcima. I pored mnoštva prednosti, beli slez je biljka koja mora da se oprezno koristi posebno ako imamo hroničnu bolest, jer može da stupi u interakciju sa pojedinim vrstama lekova.
Šta beli slez čini dobrim pomoćnim lekovitim sredstvom?
Suvi listići belog sleza čest su sastojak tinktura i infuzija, koren je dosta zastupljen u sirupima za lečenje kašlja. Koren ima dosta sluzi koja sa vodom stvara svojevrstan gel, koji dobro smiruje upalu, a u isto vreme štiti i regeneriše iritiranu sluzokožu i tako pomaže kod upale grla, začepljenog nosa, suvog kašlja.
Fitoterapeuti objašnjavaju da list belog sleza sadrži manje količine ove vredne sluzi od korena biljke. Pored lekovitog dejstva sluzi na respiratorne ograne, sluz belog sleza dobra je i u terapiji mokraćnih puteva, može da pomogne kod lakših oblika proliva, koristi se i kao obloga kod opekotina. Jedna od komponenti lista biljke je ferulna kiselina, koja je čest sastojak preparata za negu kože i smirivanje upala, smatra se da deluje i na znake starenja kože.
Koristi se i kod bronhitisa
Koren belog sleza sadrži i vitamin C i beta – karoten. Sirup protiv kašlja sa belim slezom koristi se i u terapiji bronhitisa. Stručnjaci ističu antioksidativne i antiinflamatorne osobine belog sleza. Studija iz 2020. godine navodi da je sirup od belog sleza ublažava kašalj kod prehlade, bronhitisa.
Kako se sprema čaj, zašto je bitno da je voda hladna?
U terapijske svrhe čaj od belog sleza pije se u dve do tri šoljice dnevno. Bitno je naglasiti da se pravi sa hladnom vodom, kako bi se omogućilo dobro delovanje sluzi na respiratorne organe. Sluz je zaslužna za lekovito dejstvo belog sleza, a kuvanjem se uništiva.
Supena kašika belog sleza prelije se sa 2 decilitra hladne vode. Potrebno je da odstoji duže vreme – tri do četiri sata. Čaj se potom procedi i pije u malim gutljajima.
Belim slezom može da se ispira i nos. Jedna supena kašika belog sleza prelije se sa 50 mililitara hladne vode. Isto odstoji nekoliko sati, procedi se pa se potom ukapa u nos – 3 do 4 kapi u svaku nozdrvu. Kapaljka mora da bude čista.
Moguće su interakcije sa lekovima i suplementima
Kao i svako pomoćno lekovito sredstvo ili lek, beli slez ipak neće odgovarati svima. Moguće su neželjene reakcije, ako uz beli slez pijemo lekove, suplemente.
Stručnjaci navode da je moguće da se zbog visokog sadržaja sluzi, ako se piju istovremeno sa čajem, lekovi slabije apsorbuju u digestivnom sistemu.
Kada može da snizi šećer u krvi?
Beli slez može da snizi nivo glukoze u krvi. U kombinaciji sa lekovima za dijabetes moguće je da dođe do pada šećera (hiperglikemije). Beli slez može da oteža resorpciju suplemenata gvožđa. Ukoliko imate hroničnu bolest ili pijete duže vreme lekove, preporuka je da se uvek posavetujemo sa lekarom pre primene pomoćnog lekovitog sredstva ili suplemenata.
Stručnjaci smatraju da je oprez potreban i kod pacijenata koji uzimaju imunosupresivne lekove ( ciklosporin, azatioprin, kortikosteroidi), jer je moguće da beli slez umanji delovanje lekova.
Evropska medicinska agencija preporučuje upotrebu čaja i ekstrakata belog sleza za umirivanje suvog kašlja, iritacije grla, kod blagih stomačnih problema. Stručnjaci navode da u odgovarajućoj dozi, beli slez mogu da piju deca posle treće godine života. Obavezno se savetuje pauza od dva sata između primene proizvoda od belog sleza i drugih preparata.