Foto: Shutterstock
Demencija je stanje koje značajno narušava kvalitet života – ne samo osobe koja boluje, već i njene porodice. Iako lek ne postoji, ranu demenciju je moguće usporiti i odložiti, naročito ako se prepozna na vreme. Ipak, upravo rana dijagnoza često izostane, jer se simptomi ponekad pogrešno tumače kao posledica stresa, umora ili „godina“.
Na važnost ranog prepoznavanja ukazuje i tužna vest da je Dejv Alen, basista legendarnog post-pank benda Gang Of Four, preminuo u 69. godini života. Kako je potvrdio bubnjar grupe Hju Burnam, Alen je godinama živeo sa dijagnozom rane demencije. Iako demencija sama po sebi nije direktan uzrok smrti, ona značajno komplikuje opšte zdravstveno stanje i kvalitet života – još jedan razlog više da se prepozna i tretira na vreme.
Nedavna studija univerziteta u Ekseteru i Mastrihtu, objavljena u prestižnom časopisu JAMA Neurology, analizirala je podatke više od 350.000 ljudi iz Ujedinjenog Kraljevstva. Cilj je bio da se identifikuju faktori rizika koji mogu da dovedu do pojave demencije pre 65. godine života – takozvane rane demencije.
Od 39 analiziranih faktora, izdvojeno je 15 ključnih koji mogu povećati rizik:
Dobra vest je da na većinu ovih faktora možemo da utičemo – kroz promenu načina života, prevenciju i blagovremeno lečenje.
Dr Arman Fešaraki-Zade, neurolog i psihijatar sa Yale univerziteta, preporučuje tri ključne mere koje mogu pomoći da očuvamo kognitivno zdravlje:
Način života u velikoj meri oblikuje naše zdravlje, uključujući i zdravlje mozga. Izolacija, loše navike i hronični stres tihi su saveznici demencije.
Zato je važno da slušamo svoje telo – i um. Da uočimo promene, reagujemo na vreme i da ne zaboravimo: demencija nije samo bolest starijih, i može se pojaviti mnogo ranije nego što mislimo.