Suplementi ne bi trebalo da zamene dobro izbalansiranu ishranu. Trebalo bi da ih koristimo baš kao što im samo ime kaže – kao dodatak zdravoj ishrani (tj. u slučajevima kada ishranom nismo u mogućnosti da dobijemo sve što nam je potrebno). Dobro izbalansirana ishrana daće nam neophodne vitamine i minerale za podršku snažnom imunološkom sistemu.
Imuni sistem našeg tela uređen je tako da prepozna i bori se protiv potencijalnih štetnih napadača.
– Zamislite svoj imuni sistem kao unutrašnjeg superheroja vašeg tela – ako je naš imuni sistem zdrav, lakše nam je da se borimo protiv virusa, bakterija ili bilo čega drugog zbog čega možemo da se razbolimo – objašnjava Chelsea LeBlanc, registrovani dijetetičar iz Nešvila u Tenesiju.
Međutim, ako je imuni sistem ugrožen, možda neće moći da ponudi zaštitu.
– Vaš imuni sistem igra ulogu u više stvari nego što možda mislimo, zadužen je za mnogo više od toga da vas štiti od prehlade, gripa i virusa – objašnjava Bonnie Taub-Dix, registrovani dijetetičar. Ona dodaje da „zdrav imuni sistem može da vam pomogne i da se brže oporavite od bolesti i smanjite upalu. Takođe se veruje da vaš imuni sistem igra ulogu u dugovečnosti i prevenciji bolesti”.
Zdrava ishrana, dovoljno sna, suočavanje sa stresom i redovno vežbanje osnovni su načini na koje možemo pomoći da podržimo svoj zdrav imunitet.
– Ulje origana
Ulje origana ekstrahuje se iz njegovih listova i dostupno je u tečnom obliku i obliku kapsula. Prema članku iz 2020. objavljenom u Metabolites, ulje origana godinama se koristi u medicini za lečenje bezbrojnih bolesti. Takođe se koristi kao prirodni konzervans za hranu zbog svojih antioksidativnih i antimikrobnih svojstava, navodi se u članku iz 2019. objavljenom u International Journal of Nutrition.
Međutim, nedostaju ispitivanja na ljudima o tome da li je zaista efikasan u podršci zdravlju. Meta-analiza iz 2020. objavljena u Phytotherapy Research, prvenstveno ispitujući studije na životinjama, pokazala je da ulje origana efikasno smanjuje neke inflamatorne markere. Međutim, druga istraživanja, kao što je studija iz 2020. objavljena u Journal of Virology, nisu pokazala nikakav efekat u borbi protiv gripa.
Na osnovu svega, mnogo je bolje i korisnije da sušeni ii svež origano posipamo po hrani nego da ga uzimamo kao dodatak.
– Koloidno srebro
Koloidno srebro je tečnost sitnih čestica srebra, reklamirana kao lek za sve infekcije i rane. Međutim, zdravstveni stručnjaci i National Center for Complementary and Integrative Health upozoravaju da ne nasedamo na ove tvrdnje. Kristen Carli, registrovani dijetetičar kaže: „Postoje mnoge lažne tvrdnje o zdravstvenim prednostima uzimanja koloidnog srebra, posebno da ima antimikrobna svojstva. Nema dovoljno dokaza koji bi podržali ove tvrdnje.”
FDA upozorava da koloidno srebro nije bezbedno i da se nije pokazalo efikasnim niti da se koristi za preventivne mere.
– Upozorila bih svakoga da ne uzima koloidno srebro, jer ono može biti štetno u visokim dozama i može negativno uticati na mnoge lekove – ističe Carli.
– Ehinacea
Jedan od najpopularnijih sastojaka koji može da se nađe u proizvodima protiv prehlade i gripa je ehinacea. Dostupna u gotovo bilo kom obliku – sirupu, prahu, pastilama za grlo, kesici čaja, kapsulama i gumenim bombonama – zbog čega nam je primamljivo da nešto od ovoga imamo kod kuće kada već može da koristi za naš imuni sistem.
Ehinacea potiče iz biljke i popularna je zbog svojih moći u borbi protiv infekcija, prema tvrdnjama NCCIH. Međutim, Taub-Dix objašnjava: „Neki ljudi se pouzdaju u ehinaceu, ali studije su pokazale različite rezultate u pogledu toga da li se na nju može osloniti. Štaviše, ehinacea može ometati određena zdravstvena stanja kao što su autoimuni poremećaji.”
Meta-analiza 29 studija iz 2019. objavljena u Complementary Therapies in Medicine nije zapazila značajnu korist kada se ehinacea koristila za prevenciju ili lečenje infekcija gornjih disajnih puteva. Dakle, ovo je još jedan suplement koji treba preskočiti.
– Suplementi pre treninga
Umereno do intenzivno vežbanje može pomoći u poboljšanju funkcionisanja našeg imunološkog sistema. Ipak, one koji koriste buster suplemente pre treninga LeBlanc savetuje da budu oprezni: „Mnogi od njih sadrže kofein, koji daje dodatnu energiju tokom treninga, ali previše ovih sredstava može uticati na vaš san.”
– Kvalitetan san ključan je za zdrav i jak imunitet. Omogućava vašem telu da se odmori, popravi i bori protiv bolesti. Većini odraslih treba sedam do devet sati noću, pa ako imate problema sa spavanjem kada uzimate buster suplement pre treninga, odlučite se za onaj bez kofeina – objašnjava LeBlanc.
Nedostatak sna može poremetiti imuni sistem i povećati rizik ne samo od infekcija, već i metaboličkih i kardiovaskularnih poremećaja, navode u Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.
Dakle, umesto da progutamo punu šaku tableta kada osetimo da imamo mučninu, treba da obratimo pažnju na hranu koja je prepuna hranljivih materija.
– Namirnice bogate nutrijentima, poput onih punih vitamina C i D, cinka i antioksidanata, deluju kao zaštitnik na prvoj liniji i pomažu vašem telu da se bori protiv bolesti – kaže LeBlanc.
Vitamina C ima u pomorandžama, grejpfrutu, kiviju, jagodama, paprikama i brokoliju. Vitaminom D bogati su losos, žumanca, jogurt i obogaćeno mleko. A sočivo, leblebije, jogurt i indijski orah dobri su izvori cinka.
Taub-Dix dodaje da „nikada ne možete pogrešiti ako svojoj ishrani dodate više voća i povrća. Oni su puni hranljivih materija koje podržavaju imunitet i mogu da se tretiraju i kao glavno jelo, a ne samo kao prilog”.
– Ono što je ključno jeste da ne čekate da se prehladite ili da se osećate iscrpljeno pa da tek onda počnete u svoju ishranu da uvodite ove namirnice ili bilo koje suplemente. Treba da vam bude navika da ove namirnice budu redovne u vašoj svakodnevnoj ishrani što vam može pomoći da postanete i ostanete jači tokom cele godine – ističe Taub-Dix.