Naslovna / Vitamini i suplementi

Vitaminski suplementi i karcinom: Da li suplementacija podstiče širenje raka ili pomaže u lečenju

Priredio/la: I. V. |7:00 - 18. 05. 2025.

Široko je rasprostranjeno verovanje, koje promovišu masovni mediji i industrija zdravlja, da vitamini i popularne dijete mogu nezavisno da produže životni vek obolelih raka. Da li je to zaista tačno?

vitaminski suplementi Vitamini koji se uzimaju bez nadzora lekara mogu da izazovu progresiju bolesti Foto: Shutterstock

Vitaminski suplementi često se koriste za prevenciju i lečenje karcinoma, ali, stručnjaci imaju prilično kritičku procenu ove prakse. Nova studija, koju su vodili stručnjaci  iz Sbarro Health Research Organization (SHRO) i sa Temple University i University of Siena, daje kritičku procenu suplementacije vitaminima i popularnih dijetetskih trendova u kontekstu prevencije i lečenja raka.

Vitaminski suplementi kod obolelih od karcinoma ne treba da se uzimaju bez medicinskog nadzora

Objavljena u časopisu Expert Review of Anticancer Therapy, studija upozorava na široko rasprostranjeno verovanje, koje promovišu masovni mediji i industrija zdravlja, da vitamini koji se izdaju bez recepta i popularne dijete mogu nezavisno da produže životni vek ili poboljšaju ishode raka. Naime, stručnjaci upozoravaju na nutritivnu intervenciju bez medicinskog nadzora i suplementacije vitaminima i popularnim dijetetskim trendova u kontekstu prevencije i lečenja raka.

Analiza otkriva da, iako se nedostaci vitamina često primećuju kod pacijenata obolelih od raka i mogu da doprinesu povećanom riziku od raka, suplementacija multivitaminima farmaceutskog kvaliteta nije pokazala jasnu kliničku korist. Umesto toga, autori studije ističu važnost uravnotežene ishrane, posebno mediteranski način ishrane, kao najpouzdanije strategije za održavanje adekvatnih nivoa mikronutrijenata.

Kod onkoloških pacijenata hipervitaminoza može da stimuliše progresiju tumora

Ključno je da studija pokreće zabrinutost zbog hipervitaminoze, stanja koje nastaje usled prekomernog unosa vitamina bez medicinskog nadzora. Kod onkoloških pacijenata, takav disbalans može paradoksalno da stimuliše progresiju tumora. Slično tome, dijetetski trendovi poput ketogenih režima ishrane, povremenog posta ili čak strogog veganizma, iako potkrepljeni prekliničkim modelima, nemaju čvrste dokaze o efikasnosti u terapiji raka kod ljudi. U nekim slučajevima, ove restriktivne dijetetske prakse mogu da pogoršaju kaheksiju koja ima veze sa rakom ili dovede do neuhranjenosti, posebno kod krhkih ili starijih pacijenata.

– Naši nalazi ukazuju na to da praćenje dijetetskih modernih navika bez medicinskog nadzora može da bude ne samo neefikasno, već i potencijalno štetno za pacijente obolele od raka. Ne postoji zamena za medicinu zasnovanu na dokazima i personalizovani pristup ishrani – naglašava profesor Antonio Giordano, predsednik Sbarro Health Research Organization (SHRO) i molekularni onkolog na Temple University i na University of Siena.

Raznovrsna i zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost… mnogo su važniji nego vitaminski suplementi

Autori studije zagovaraju medicinske konsultacije pre započinjanja bilo kakve značajne promene u ishrani, posebno u prisustvu faktora rizika ili aktivne bolesti. Nutritivne odluke, bilo da se odnose na suplemente ili kompletne planove ishrane, kako kažu, treba donositi u saradnji sa kvalifikovanim zdravstvenim radnicima kao što su lekari, klinički nutricionisti ili dijetetičari.

Zaključak ove studije je da se zdravlje najbolje čuva kroz fiziološku ravnotežu, koja se postiže održavanjem adekvatnog unosa kalorija, pridržavanjem raznovrsne i zdrave ishrane i redovnom fizičkom aktivnošću u skladu sa individualnim potrebama. Ovi principi, utemeljeni u Evropskom kodeksu protiv raka i mediteranskom načinu života, ostaju kamen temeljac prevencije raka i dobrobiti pacijenata, poručuju stručnjaci.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo