Postoje tri vrste belih krvnih zrnaca - granulociti, limfociti i monociti. Foto: Shutterstock
Neutrofili su vrsta belih krvnih zrnaca (leukocita) koji deluju kao prva linija odbrane imunološkog sistema čoveka. Ova krvna zrnca pomažu našem imunološkom sistemu da se bori protiv infekcija i leče sve povrede i najčešći su tip belih krvnih zrnaca u telu. Apsolutni broj neutrofila u analizi krvne slike identifikuje da li naše telo ima dovoljno neutrofila ili je reč o nivou iznad zdravog opsega.
Postoje tri vrste belih krvnih zrnaca – granulociti, limfociti i monociti. Neutrofili su podskup granulocita, zajedno sa ćelijama eozinofila i bazofila. Zajedno, sva ova bela krvna zrnca štite naše telo od infekcija i povreda. Zamislite svoj imunološki sistem kao general vojske vašeg tela koji radi na sprečavanju ulaska bakterija i virusa. Kako bi lakše pojasnili funkciju neutrofila u našem telu stručnjaci često koriste ovakav deskriptivni opis – kada naša bela krvna zrnca prođu osnovnu „obuku“ u koštanoj srži, naš imuni sistem šalje svoje „trupe“ zrelih ćelija (neutrofili, eozinofili i bazofili) da putuju kroz sistem cirkulacije i tkiva kako bi se pripremili za „osvajače“ koji izazivaju bolest, infekcije i bolesti. U slučaju napada na naš imuni sistem, neutrofili prvi počinju da na s „brane“. Neutrofili hvataju i uništavaju invazivne bakterije ili mikroorganizme postavljajući im zamke posle čega ih progutaju. Kada se to dešava telo reaguje na tu „bitku“ unutar njega tako što se javlja crvenilo i otok (upala), dok neutrofili započinju proces obnove tkiva i zarastanja rana.
Neutrofili se formiraju u koštanoj srži i putuju kroz telo putem krvi, kroz tkiva i limfne čvorove. Neutrofili su jasne boje. Kada zdravstveni radnik pregleda ćelije pod mikroskopom, njihova boja se menja i zbog toga su vidljivi. Neutrofili imaju sferni oblik kada su u mirovanju, ali menjaju oblik kada počinju da se bore protiv infekcije. Bela krvna zrnca čine 1 odsto ćelija u našem telu. Neutrofili su najčešći tip belih krvnih zrnaca i čine od 50 do 80 procenata svih belih krvnih zrnaca u našem telu.
Broj neutrofila u telu treba da ostane u određenom opsegu kako bi naše telo normalno funkcionisalo. Ako je broj neutrofila previsok ili prenizak, to je znak da se u organizmu dešava neki proces, a najčešće:
Neutropenija: Neutropenija je stanje u kojem je broj neutrofila prenizak, što uzrokuje oticanje i ponovljene infekcije. Uzroci neutropenije uključuju lečenje raka, autoimunu bolest ili infekciju.
Neutrofilija: Neutrofilija, takođe poznata kao neutrofilna leukocitoza, nastaje kada je broj neutrofila previsok, što je često rezultat bakterijske infekcije. Za borbu protiv infekcije, nezreli neutrofili prerano napuštaju koštanu srž i ulaze u krvotok.
Simptomi koji pokazuju da je nivo neutrofila previsok ili prenizak su:
U mnogim slučajevima, normalno je da telo proizvodi više neutrofila koji će nam pomoći da se izlečimo, posebno u slučaju preloma kostiju ili teške opekotine. Kada se broj neutrofila ne smanji na normalne nivoe nakon oporavka, to može da predstavlja zdravstveni rizik. Broj neutrofila u našem telu može da se poveća zbog:
Neutropenija je rezultat procesa kada naše telo uništava neutrofile pre nego što koštana srž može da stvori više novih. Uzroci niskog broja neutrofila su:
Apsolutni broj neutrofila identifikuje koliko je neutrofila u uzorku naše krvi. Normalni opseg neutrofila kod zdrave odrasle osobe je između 2.500 i 7.000 neutrofila po mikrolitru krvi. Svaki broj iznad 7.000 ili ispod 2.500 dovodi nas u opasnost od stanja neutrofila.
Testovi koji proveravaju zdravlje naših neutrofila su:
Kompletna krvna slika : Test kompletne krvne slike ispituje ćelije u uzorku krvi koji odražava koliko ćelija ima u našem telu. Kompletna krvna slika pomaže u dijagnostikovanju zdravstvenih stanja i može da bude merilo za procenu našeg kompletnog zdravlja.
Apsolutni broj neutrofila (ANC): ANC određuje koliko je neutrofilnih ćelija u uzorku naše krvi.
Biopsija koštane srži: Biopsija koštane srži potvrđuje koliko ćelija ima naše telo, zajedno sa identifikacijom gde se razvijaju. Zdravstveni radnik uklanja i ispituje mali uzorak naše koštane srži. Proizvodnja ćelija počinje u našoj koštanoj srži, tako da biopsija određuje da li telo proizvodi zdravu količinu ćelija ili postoje određena stanja.