Hormonske promene koje počinju tokom perimenopauze mogu izazvati poteškoće sa varenjem kod nekih žena, pre svega nadimanje, mučninu, nelagodu, nervozu… Ovi simptomi se u menopauzi mogu pogoršati i otežati i tako nepodnošljivo stanje nekim damama.
Nadimanje i drugi problemi sa varenjem mogu se lakše podneti
Međutim, ako nema potrebe da se uzima hormonska terapija što će se ustanoviti redovnim kontrolama kod ginekologa i endokrinologa, mogu se preduzeti neki koraci koji se tiču prvenstveno promene životnih navika. To će pomoći da se sa ovim izazovima nosite što lakše, a u pitanju su prirodne metode i nešto što uz malo truda i discipline može da izvede svaka žena. Evo nekoliko predloga da „putovanje“ kroz perimenopauzu i menopauzu učiniti lakšim kada govorimo o digestivnom zdravlju i varenju.
Ledeno – hladna pića i hrana pospešuju nadimanje
Nemojte piti ledenu limunadu niti neko drugo hladno piće uz bilo koji obrok, a posebno ne za večeru. Konzumiranje veoma hladne hrane ili pića tokom obroka može ometati varenje i blokirati određene enzime. Da biste osigurali da vaš digestini sistem funkcioniše najbolje što može i da izbegnete nadimanje, konzumirajte hranu i piće u nivou sobne temperature ili neznatno višoj.
Soda bikarbona i limun mogu da pomognu da se nadimanje umanji
Pokazalo se da ova kombinacija smanjuje količinu želudačne kiseline. Jednom dnevno pomešajte jednu kašiku limunovog soka i jednu kašičicu medicinske sode bikarbone u čaši mlake vode. Gutljaj po gutljaj ispijajte polako.
Važno je kako žvaćemo hranu
Kada jedemo, ne gutamo samo hranu i tečnost, već i vazduh. Ako jedemo previše brzo i ne odvojimo dovoljno vremena da temeljno žvaćemo hranu, progutaćemo previše vazduha i pljuvačka se neće lučiti normalno. Rezultat je veći stres za proces varenja u našem stomaku. Kod žena u menopauzi nervoza može da pogorša stvari, žvaće se još brže i problemi se umnožavaju.
Cimet
Samo jedna kašičica cimeta može pomoći kod podrigivanja, nadimanja, gasova i grčeva u stomaku. Cimet sadrži kamfor, cinamaldehid, eugenol i linalol, antioksidante koji mogu ublažiti probleme sa varenjem. Dodajte ga hrani ili čajevima.
Kokosova voda
Visoka količina magnezijuma i kalijuma u kokosovoj vodi efikasna je kod problema sa bolovima u stomaku i grčeva mišića. Možete preko dana po malo piti mlaku kokosovu vodu. To će kod nekih osoba sprečiti ili ublažiti poteškoće sa stomakom i varenjem.
Seme komorača
Seme komorača takođe može da pomogne u smanjenju stomačne iritacije. Posle obroka, požvaćite nekoliko semenki ili uživajte u šoljici čaja od komorača. Stavite od pola do jedne kašičice semena komorača u prokuvanu vodu i držite pet minuta.
Đumbir
Pored toga što đumbir ima sposobnost da ublaži mučninu, ali sadrži i isparljivo ulje koje pomaže kod nadimanja. Kome treba taj dosadni i sramotni simptom perimenopauze? Samo narendajte malo svežeg đumbira (oko jedne kašičice) i dodajte u 8 unci kuvane vode. Pustite da se strmo i ohladi, a zatim pijuckajte dok je još toplo da biste uživali u olakšanju. Takođe biste mogli da dodate đumbir u neke od svojih omiljenih pomfrita, smutija, jela od povrća ili salata kako biste poboljšali zdravlje varenja.
Voda sa limunom
Jedan od najlakših i najbržih načina da poboljšate varenje i izbacite toksine iz vašeg sistema je da započnete svaki dan čašom mlake vode i sokom od pola svežeg limuna. Popijte ovo oko 30 minuta pre doručka. Voda sa limunom takođe može pomoći tokom dana; pijte ga tokom dana da biste sprečili probavne smetnje (samo imajte na umu da je limunov sok kiseo i da može da nagriza gleđ na zubima, pa obavezno isperite običnom vodom nakon što ga popijete).
Čaj od nane
Mirisna biljka peperminta u vašem dvorištu ili loncu sadrži isparljivo ulje koje pomaže varenju. Da biste iskoristili prednosti ove biljke, prokuvajte nekoliko listova u osam unci vode i ostavite da odstoji pet minuta. Druga opcija je da dodate dve ili tri kapi visokokvalitetnog esencijalnog ulja mente u toplu vodu i pijete je svakodnevno. Međutim, ako imate gorušicu, čaj od nane se ne preporučuje.
Određivanje i poštovanje vremena za obrok
Svi smo zauzeti i možemo zaboraviti ili ne odvojiti vreme za redovne obroke. Međutim, preskakanje obroka može dovesti do žgaravice i iritacije stomaka kada jedete, posebno ako jedete prebrzo. Ako redovno imate velike pauze između obroka, možete doživeti hronične smetnje u varenju i nadimanje. Rešenje je da jedete male obroke u češćim intervalima, počevši od doručka. Takođe, večerajte najmanje dva do tri sata pre spavanja da biste imali vremena za pravilno varenje.