Odluka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje da novih 15 onkoloških lekova stavi na pozitivnu listu predstavlja značajan korak ka poboljšanju preživljavanja obolelih.
Smrtnost od malignih bolesti u svetu pada, dok kod nas raste. Profesorka dr Jasna Trifunović kaže kako do pada broja obolelih dolazi kada se rak ranije otkrije, a primene se savremeni lekovi.
– U borbi sa karcinomom važna je prevencija, odnosno skrining kako bi se bolest ranije otkrila, što omogućava bolje preživljavanje. Veliki napredak je urađen otkrićem novih lekova. Neki karcinomi u početku imaju lošu prognozu, a dešava se da preživljavanje bude kao i kod nekih drugih tumora. Zato lek treba da se da onda kada je to najefikasnije – kaže profesorka dr Trufunović i dodaje kako postoje dobri lekovi i za metastatske karcinome.
Prema njenim rečima, postoji algoritam lečenja i pacijenti se leče kako je najbolje moguće, a lekari imaju mogućnost da daju dobru terapiju.
– Za melanome nije bilo nikakvih lekova, samo hemioterapija, a sada postoji ciljana terapija i za adjuventnu terapiju. Lek za dojku je novi lek za adjuventnu terapiju i sve to je jako veliki napredak u lečenju. Neki od ovih novih lekova se već sada daju pacijentima, a neke očekujemo u sredinom maja, kada prođe centralna javna nabavka jer postoji procedura nabavke lekova – navodi dr Trifunović.
Kako navodi, za karcinom dojke dobijeno je pet novih lekova, od kojih neke već imaju, a druge će dobiti kada prođe procedura nabavke. Za rak prostate se lek očekuje u maju, kao i za hepatocelularni karcinom jetre. Za karcinom debelog creva uveden je lek za metastatsku bolest, koji je sada ušao na listu, a koji se i ranije koristio.
– Imamo i mogućnost da dajemo lekove koji nisu na pozitivnoj listi, uz medicinske indikacije i kada su iscrpljene sve druge terapijske mogućnosti, što je jako važno. Neke već dajemo, a za ostale očekujemo da ćemo ih dobiti polovinom maja, kada prođe procedura nabavke – napomenula je dr Trifunović.
Kada je reč o davanju lekova dr Trifunović ističe kako prvo mora da se proveri stanje pacijenta, koje se prati, zbog nuspojava. Terapije se daju i u dnevnoj bolnici i pacijentima koji su na bolničkom lečenju.
– Zato za svaki lek moraju da se znaju nuspojave, da bismo pratili pacijenta i da reagujemo ako treba, da korigujemo ili redukujemo terapiju. To sve lekari moraju da prate i ako je velika toksičnost lekova onda se ona prekida – istakla je dr Trifunović.
Sve to prati suportivna terapija, koja se dobija uz hemioterapiju, ciljanu, odnosno target terapiju. Mučnina i povraćanje su najčešće nuspojave koje mogu da se poprave. Cilj lečenja je da se dođe do poboljšanja i da bude dobar kvalitet života.
– To je korak ka tome da rak bude hronična bolest, da se pacijent uvede u stabilnu remisiju i da dugo može da mu daje terapija. Naravno, mora da dolazi na redovne kontrole i da se prati – naglasila je dr Trifunović.
Kako navodi, čak i sa metastatskom bolešću može značajno da se produži život, a rani karcinom može i da se izleči, u zavisnosti od tipa i stadijuma bolesti.
– U ranom stadijumu može da se izleči, a u metastaskom da se produži život, ukoliko se terapija da na vreme, te je i dobra dijagnostika od velikog značaja – napomenula je dr Trifunović.
Dr Trifunovcić smatra kako je u poslednjih 20 godina medicina napredovala i sada postoje i novi lekovi, ali i nove strategije lečenja. To je značajno poboljšanje lečenja različitih karcinoma.
– Brojni su tumori, kao i podtipovi, pa su i lekovi različiti. Sada prođe više vremena do pogoršanja bolesti, što je jako važno. Na primer, kod karcinoma dojke se postižu dugotrajne remisije, te bolest poprima hronični tok, a pacijentima se obezbedi duže i kvalitetnije preživljavaju. Nekad se sa karcinomom dojke živelo pet godina, a sada im se značajno produžio život. Lekovi su doveli i do toga da pacijenti sa metastatskom bolešću mogu duže da žive – istakla je dr Trifunović i dodala kako tumori imaju različite podtipove, te od toga zavisi lečenje.
Kako objašnjava, sada sa novim lekovima pacijentima može mnogo da se pomogne. Kod 10 odsto obolelih od karcinoma dojke u pitanju je metastatska bolest, zato je važna dobra dijagnostika i dobro lečenje, koje uključuje terapiju pre operacije, operaciju, kao i lekove nakon operacije.
– Važno je da se prava terapija daje u pravo vreme, time se sprečava metastaza ili se odlaže. Zato su važni ti novi lekovi i da se odmah daje najbolji lek. Značajno se produžava život– naglašava dr Trifunović.
Kada je u pitanju karcinom koji je u stadijumu dva ili tri, prvo ide terapija, pa se onda radi operacija. Ta terapija je važna jer može da se postigne potpuno povlačenje tumora i takvi pacijenti imaju bolju šansu za preživljavanje. Upravo od tih rezultata zavisi kakva terapija će se davati nakon operacije.
– Od tipa tumora zavisi koji će lek dobiti, a o tome se odlučuje na onkološkom konzilijumu. Procenjuje se i da li će pacijent prvo biti operisan ili će dobiti neki vid terapije, pa potom biti operisan. Postoje razne terapije i otkriveni su brojni receptori na tumorskim ćelijama, a sada su razvijeni lekovi koji na to deluju i zato pacijenti mogu da dobijaju ciljanu terapiju – zaključila je dr Trifunović.