Crvenilo oka se javlja kada krvni sudovi blizu površine oka (na primer, crvene vene u očima) postanu otečeni. Najčešći uzroci crvenih i krvavih očiju su bezbolni, ali ozbiljna stanja (kao što je ulkus na rožnjači) mogu biti prilično bolna. Oči privremeno mogu da budu krvave nakon konzumiranja alkohola, predugog gledanja u ekran računara ili ako zaboravimo da promenimo kontaktna sočiva. Ali uzrok može da bude i povreda ili infekcija oka, što ponekad može dovesti do crvenog, krvavog oka na jednoj strani.
Kontaktna sočiva mogu biti iritirajuća za oči, uzrokujući njihovo crvenilo. Neki uobičajeni razlozi zbog kojih kontaktna sočiva mogu iritirati oči su:
Ponekad komplikacije sa kontaktnim sočivima mogu izazvati abraziju rožnjače – ogrebotinu na rožnjači koja se zatim može inficirati i rezultirati infektivnim ulkusom na rožnjači.
Treba voditi računa ako kapi sadrže sastojke koji sužavaju krvne sudove kao što je tetrahidrozolin HCL. Oni mogu da postanu manje efikasne kako se na njih navikavamo i mogu izazvati ponovno crvenilo (simptome koji se vraćaju) kada prestanemo da koristimo kapi.
Crvene, suve oči su rezultat nedostatka vlage u očima. Suze rade na obnavljanju vlage u očima treptanjem. Treptanje je jedan od najbržih refleksa tela. Međutim, ljudi imaju tendenciju da manje trepću nego inače kada rade na računaru. Ovo je poznato kao sindrom kompjuterskog vida ili digitalno naprezanje očiju.
Ako ne spavamo dovoljno, naše oči to pokazuju. Nedostatak sna obično pvećava krv i tečnost oko očiju zbog postaju natečene i crvene. Nedostatak sna takođe može dovesti do suvih očiju.
Očima je potreban odmor da bi se očistile i obnovile. Nažalost, kada ne spavamo dovoljno, oči se ne odmaraju koliko im je potrebno za pravilnu cirkulaciju tečnosti.
Nakon nekog vremena provedenog u bazenu mnogim ljudima oči postaju krvave. Crvenilo se javlja kada hlor koji se koristi u bazenima iritira oči. Kao i kod drugih uzroka crvenila očiju, to dovodi do povećanja i proširenja krvnih sudova blizu površine oka.
Za osobe sklone crvenilu očiju od plivanja, nošenje naočara za plivanje u bazenu je dobra opcija.
Pušenje cigarete oslobađa nekoliko štetnih hemikalija koje mogu iritirati osetljiva tkiva očiju. Takođe dovodi do iritacije suvih očiju, remeteći soj suza i izazivajući simptome upale očiju i crvenilo očiju.
Konzumiranje alkohola može izazvati crvenilo očiju, posebno kod žena. To je zato što alkohol može da izazove vazodilataciju (širenje krvnih sudova). Alkohol dehidrira i može uzrokovati crvenilo i izgled umornih očiju. Dobro je poznato da upotreba kanabisa takođe dovodi do crvenila očiju, bilo da se puši biljka ili se konzumira u obliku jestive hrane.
Vazodilatacija i crvenilo oka javljaju se jer supstance utiču na površinu oka. U slučaju kanabisa, međutim, postoje i neki dokazi o lečenju glaukoma, poremećaja oka koji je povezan sa pritiskom.
Oči mogu da budu crvene zbog alergija. Pored toga, crvene oči od alergija često peku i svrbe. Kod alergija oči postaju crvene jer se krvni sudovi u prednjem delu oka šire i uvećavaju. Kao rezultat, tečnost se akumulira i izaziva otok.
Trudnoća izaziva velike promene u nekoliko hormona u telu. Ove promene mogu uzrokovati manju proizvodnju suza, što može da iritira oči i da se oseća peckanje. Pored toga, mogu da budu crvene i osetljive na svetlost.
Fotokeratitis je bolno stanje koje se javlja kada su oči izložene ultraljubičastim (UV) zracima. Fotokeratitis možemo da zamislimo kao opekotinu od sunca koja utiče na rožnjaču očiju. Ultraljubičasti zraci prirodno dolaze od sunca, a veštački se proizvode i u solarijumima. Fotokeratitis može da se dobile i ako provodimo vreme na suncu ili u solarijumu bez zaštite od sunca. Takođe može nastati kada se UV zraci reflektuju od snega ili leda i padaju u oči.
Pored crvenila, simptomi fotokeratitisa uključuju suzenje očiju, zamagljen vid i osetljivost na svetlost. Simptomi se obično povlače u roku od šest do 48 sati, iako mogu biti ozbiljniji ako ste izloženi UV zracima u dužem vremenskom periodu.
Imajte na umu da dugotrajno izlaganje UV zračenju takođe može dovesti do povećanog rizika od katarakte i očnih stanja, uključujući pterigijum (izraslina u uglu oka) i pingekulu (vrsta lezije oka).
Crvenilo očiju može biti uzrokovano ružičastim okom, poznatim i kao konjunktivitis. Ružičasto oko je oticanje ili infekcija prozirnog, zaštitnog sloja koji pokriva prednji deo oka.
Ružičasto oko može biti uzrokovano alergijama, bakterijama, virusima ili toksičnim supstancama. Uobičajeno je, ali obično nije ozbiljno. Izuzetno je zarazno i lako se može preneti dodirivanjem očiju. Treba izbegavati upotrebu istog peškira ili fizički kontakt sa drugima.
Blefaritis je čest razlog za bolne, crvene oči. Izaziva ga zapušenje lojnih žlezda koje ne mogu dobro da oslobode masni sloj suznog filma, što dovodi do upale kapka.
Uobičajeni uzroci su:
Blefaritis nije zarazan i obično ne uzrokuje trajno oštećenje vida. Simptomi blefaritisa uključuju:
Ako imamo blefaritis možemo da se probudimo sa crvenim, krvavim očima. Oči ne proizvode suze dok spavamo, pa bi mogli da se probudimo sa suvim, crvenim očima zbog nedostatka suza za podmazivanje.
Uveitis je zapaljenje uvee oka, srednjeg sloja očne jabučice. Simptomi ovog stanja mogu da se pojave iznenada i vrlo brzo da se pogoršaju, što dovodi do ozbiljnih pretnji po vid. Uveitis može izazvati:
Lekar će najverovatnije propisati neki oblik steroida koji će pomoći u smanjenju otoka. Ako mogu da utvrde osnovni uzrok uveitisa, lečiće i uzrok.
Studije pokazuju da se očni simptomi javljaju u oko 5 odsto slučajeva COVID-19. Kada se pojave očni simptomi, često javljaju pre drugih sistemskih simptoma, kao što su groznica i glavobolja. Najčešći simptomi oka povezani sa COVID-19 uključuju crvene oči, osetljivost na svetlost (fotofobija), bol i svrab. Očni simptomi obično se povlače otprilike u isto vreme kada i drugi simptomi.
Čest uzrok krvavih očiju je sindrom suvog oka. Javlja se kada nema dovoljno prirodnih suza da bi prednji deo oka bio vlažan. Kada he oko suvo, ono postaje i crveno i iritirano. Razlozi za suve oči su:
Crvenilo ponekad nastaje usled povrede oka. Povreda oka može biti jednostavna poput uboda maskarom ili kad slučajno ogrebete oko oštrim noktom.
Kada povredite oko, krvni sudovi unutar oka se povećavaju i šire. Ovo dovodi krv i ćelije da zacele i poprave povredu. Crveno oko usled povrede takođe je znak upozorenja koji govori da sa okom nešto nije u redu.
Ulcer (čir) rožnjače nastaje kada se rožnjača oka inficira, što dovodi do rane na rožnjači. Kada se to dogodi, obližnji krvni sudovi postaju prošireni i otečeni. Kako ćelije žure da pomognu u borbi protiv infekcije, to može izazvati vidljivo crvenilo.
Kod čira na rožnjači, obližnji krvni sudovi se povećavaju kako bi brzo doveli važne inflamatorne ćelije. Pored krvavih očiju, simptomi čira na rožnjači uključuju:
Rožnjača je avaskularna, što znači da normalno nema krvne sudove. Umesto toga, većinu kiseonika i hranljivih materija dobija iz suza i vazduha.
Lekovite kapi koje su namenjene za lečenje uzroka osnovne infekcije često se koriste za lečenje ulceracija rožnjače. Kapi mogu biti antibakterijske, antivirusne ili antifungalne.
Steroidi obično ne počinju da se koriste na početku lečenja ulkusa rožnjače. Međutim, lekar može da ih propiše kako bi se smanjili ožiljci i upala kada je infekcija pod kontrolom.
Subkonjunktivno krvarenje (poznato i kao krvarenje u oku) uzrokuje da beonjača postane potpuno crvena. Nastaje kada jedan od krvnih sudova pukne ispod konjunktive, providnog, bistrog tkiva koje pokriva beli deo oka. Krv nema gde da ode, pa se širi. Ponekad se krv može skupiti toliko da oko izgleda natečeno i ispupčeno. Obično ne uzrokuje trajno oštećenje oka i retko je bolno. Uobičajeni uzroci su:
Ponekad crveno oko može ukazivati na ozbiljno stanje. Na primer, jedno teško stanje oka koje može izazvati crvenilo oka jeste akutni glaukom zatvorenog ugla. On nastaje kada pritisak tečnosti u oku brzo raste. Ovaj ozbiljan tip glaukoma obično uzrokuje:
Još jedan uzrok crvenih očiju je episkleritis. Ovo je zapaljenje tankog, prozirnog sloja tkiva koji se nalazi između konjunktiva i sklere. Episkleritis izaziva blagi bol u očima, iritaciju i crvenilo oka. Ponekad oči postaju osetljive na dodir.
Skleritis je dublja upala spoljašnjeg omotača očne jabučice, koja se naziva sklera. U ovom stanju, oko je obično tamno crveno i obično veoma bolno. Često je skleritis uzrokovan autoimunim stanjem (reumatoidni artritis, na primer). Stoga, lekar može da traži da se uradi analiza krvi kao deo dijagnostikovanja stanja.
Crvenilo očiju zbog plivanja, konzumiranja alkohola, nošenja kontaktnih sočiva ili nekog drugog prolaznog uzroka nestaće samo od sebe. Međutim, crvene oči ponekad mogu biti posledica ozbiljnih stanja, kao što je skleritis, koja zahtevaju medicinsku pomoć.
Crvene oči najčešće su uzrokovane bezopasnim uzrocima koji će se sami rešiti, čak i bez lečenja. Ovo uključuje sledeće:
Najbolje je potražiti medicinsku pomoć ako su crvenilo očiju ili krvave oči praćene određenim simptomima, uključujući:
Alergije, konjunktivitis, blefaritis i sindrom suvog oka takođe su česti uzroci krvavih očiju. Iako nisu razlog za zabrinutost, mogu da budu potrebni lekovi bez recepta ili lekovi na recept da bi se olakšali simptomi. COVID takođe može izazvati crvenilo očiju, ali simptomi bi trebalo da nestanu sa oporavkom od COVID-a.
U slučaju jednog od sledećih stanja, trebalo bi potražiti medicinsku pomoć što je pre moguće kako bi se sprečile ozbiljne komplikacije:
Hitnu medicinsku pomoć treba potražiti u slučaju promene vida, plutajuće čestice u očima, svetlosne bljeskove, osećaj stranog tela u oku, znake infekcije, bol u oku ili bilo koje druge simptome oka koji nas brinu.