Iako je nekada prateći simptom druge bolesti, često je glavobolja i bolest za sebe. U nekom trenutku svog života, glavobolju doživljava 70-95 odsto ljudi. Najčešće se javlja kod osoba starih od 20 do 40 godina i to češće kod žena, nego kod muškaraca i dece. Da se oslobodimo glavobolje, ponekad je neophodno da usporimo, da se dobro odmorimo, da opušteno spavamo ili da promenimo način ishrane. Možda nam je potrebno više vode, više kiseonika, više boravka u prirodi…
Stres je jedan od glavnih uzroka glavobolje. Opuštanje napetih mišića može pomoći u smirivanju tenzionih glavobolja, najčešće vrste glavobolje. Ako imamo ovu vrstu glavobolje, možda ćemo osećati dodatnu osetljivost na svetlost i zvuk. U tom slučaju, odmarajte se ili sedite u slabo osvetljenoj prostoriji. Zatvorite oči i pokušajte da opustite leđa, vrat i ramena.
Kofein može pomoći u ublažavanju simptoma tenzione glavobolje tako što pomaže da lekovi protiv bolova brže i bolje deluju. Zato je kofein često sastojak lekova protiv bolova. Vodite računa kako reagujete, jer kofein kod nekih osoba može i da izazove glavobolju.
Vežbe dubokog disanja i tehnike vizualizacije mogu smanjiti stres i ublažiti glavobolju. Nekoliko puta duboko udahnite. Polako izdahnite, opuštajući područja koja su stegnuta i u grču, dok sebe zamišljate u nekom mirnom prizoru. Spustite bradu prema grudima, a zatim nežno i polako pomerajte glavu u polukrug, s jedne strane na drugu. Još jednom duboko udahnite i polako ispustite vazduh.
Hladnoća i toplota mogu ublažiti bol i napetost mišića koji idu uz glavobolju. Možete ublažiti simptome povremenih glavobolja ako se tuširate toplom vodom ili stavite vlažni topao oblog na potiljak. Ako vam više prija hladno, umotajte paket leda u peškir. Zatim ga stavite tamo gde vas boli – na čelo, slepoočnice ili vrat.
Masaža može opustiti stegnute mišiće i pomoći nam da se opustimo, tako da može biti posebno dobra za glavobolje koje su posledica stresa ili napetosti. Neka vam neko nežno masira mišiće glave, vrata i ramena. Ili to uradite sami ciljanom mini-masažom. Nežno trljajte bolno mesto na glavi vrhovima prstiju nekoliko sekundi. Odmorite se i ponovite po potrebi.
Vežbe za vrat mogu da ublaže tenzione glavobolje izazvane predugim držanjem glave u jednom položaju. Stavite dlan na čelo. Koristeći mišiće vrata, lagano pritisnite čelo na dlan. Držite glavu uspravno, a šaku i ruku mirno radi otpora.
Može pomoći u ublažavanju bola. Stavite palčeve blizu baze lobanje. Pronađite udubljenja na obe strane mesta gde glava prelazi u vrat. Oni su odmah izvan debelog mišića koji se proteže po sredini (oko 5 cm od sredine). Pritiskajte palčevima i lagano prema gore dok ne osetite blagi pritisak. Dok pritiskate, pomerajte palčeve u malim krugovima 1-2 minuta.
Acetaminofen, aspirin, ibuprofen i naproksen mogu pružiti olakšanje od bolova. Lekovi koji kombinuju acetaminofen, aspirin i kofein ponekad mogu delovati bolje nego kada uzimate svaki pojedinačno. Ali upotreba bilo kog leka protiv glavobolje duže od 3 dana u nedelji može izazvati glavobolju zbog prekomerne upotrebe lekova. Treba se posavetovati sa lekarom ako je lek potreban tako često.
U ovoj formi kineske medicine, praktičar postavlja fine igle na određene tačke na telu. Stimulisanje ovih tačaka može osloboditi prirodne analgetike u telu – endorfine – za ublažavanje bolova u vratu, ramenima i glavi. Neke studije pokazuju da ako se akupunktura primenjuje tokom nekoliko meseci, može da se smanji broj glavobolja koja osoba ima.
Kod lekara treba otići ako su glavobolje česte ili traju duže od nekoliko dana. Odmah treba potražiti medicinsku pomoć ako je glavobolja iznenadna i jaka, ako se dogodi nakon povrede glave ili je najgora koju je osoba ikada imala. Takođe je važno zatražiti hitnu pomoć ako glavobolju prate simptomi kao što su groznica, ukočen vrat, napadi, utrnulost, dvostruki vid, vrtoglavica, jaka mučnina, kratak dah ili konfuzija.