Bol koji izaziva kamen u bubregu može da bude veoma jak i nastaje kada se kamen pomera kroz ureter ili kada se zaglavi u njemu. Kamen u bubregu je stvrdnuta mineralna naslaga koja se formira u urinarnom traktu. Kako bi zašli iz tela kamenčići moraju da putuju kroz urinarni trakt i mogu da izazovu intenzivan bol. S druge strane, vrlo mali kamenci u bubregu često prolaze sami kroz urin uz minimalnu medicinsku intervenciju. Većina slučajeva kamena u bubregu može se lečiti lekovima za ublažavanje bolova, terapijom tečnošću i drugim vrstama medicinskih intervencija.
Kakav sve bol, koji izaziva kamen u bubregu, čovek može da doživi i na kojim delovima tela
Ako ste ikada iskusili bol koji izaziva kamen u bubregu, verovatno ćete potvrditi da je to nešto što se ne zaboravlja lako. Bol izazvana kamenom u bubregu nije isti. Na primer, lokacija bola može da se promeni kako se kamen kreće od bubrega do bešike.
- Kada se kamen pomera u ureter, možemo da osetimo bol u bokovim ili leđima.
- Ako se kamen zaglavi na mestu gde se bubreg spaja sa ureterom, bol može da bude veoma jak. Na skali od 1 do 10, bol može da bude 10, odnosno najjačeg intenziteta i tada ne postoji položaj u kome ne osećamo bol. Ova vrsta bola obično dolazi i nestaje u ciklusima od 10 do 30 minuta.
- Takođe, bol može da “zrači” u predelu prepona i prednjem delu butine.
- Kada se kamen spusti u deo uretera bliže bešici, bolovi se osećaju u stomaku ili preponama.
- Muškarci ponekad osećaju bol na vrhu penisa.
- Kako se kamen pomera niz ureter, on može da oponaša bol nekih drugih stanja. Na primer, ako se kamen u bubregu nalazi na desnoj strani tela, može se steći utisak da je reč o upali slepog creva.
- Ako se kamen nalazi na levoj strani, možemo pogrešno da pomislimo da bol osećamo zbog divertikulitisa (bolesti debelog creva), upale ili infekcije u tankom ili debelom crevu. A
- Kada kamen u bubregu migrira u bešiku, simptomi mogu da budu slični infekciji urinarnog trakta. Onda dolazi do bolnog mokrenja i veoma čestog mokrenja. Na sreću, od ove tačke, kamen obično može da prođe iz bešike kroz uretru, koja je tipično dvostruko veća od prečnika uretera.
Pored bola, krv u urinu i osećaj pečenja tokom mokrenja su drugi uobičajeni simptomi kamena u bubregu. Ponekad uz jak bol, pacijenti mogu da razviju mučninu i povraćanje, a može da dođe i do povišene temperature i groznice, što je znak infekcije. Kamen u bubregu sa infekcijom urinarnog trakta može da izazove i sepsu (ekstremni imuni odgovor na infekciju koja može da izazove otkazivanje organa) i mora odmah da se leči.
Zašto bubrežni kamen izaziva jak bol?
Bol koji izaziva kamen u bubregu nalazi se na listi zdravstvenih stanja koja izazivaju najintenzivniji bol. Kamen u bubregu možda neće uvek izazvati nikakve simptome osim ako ne počne da se kreće u bubregu i ne prođe kroz ureter. Tada može da se javi jak bol u boku i leđima, ispod rebara, i može da se širi u donji deo stomaka i prepone.
Veličina kamena u bubregu može da varira od veličine zrna peska do veličine zrna graška, a neki mogu da dostignu veličinu ping-pong loptice. Veći kamen verovatno neće moći da prođe kroz urinarni trakt i najveorvatnije će da ga blokira, tako da što je veći kamen – to je jači bol.
Glavni simptom kamena u bubregu je jak bol koji se iznenada javlja i iznenada prestaje. Intenzivan bol može da se javi/oseti u:
- u predelu stomaka ili bočnoj strani leđa
- bol može da se prenese na područje prepona (bol u preponama), testise (bol u testisima) kod muškaraca i labije (bol u vagini) kod žena.
Ipak, stručnjaci ističu da veličina kamena nije nužno proporcionalna stepenu bola. Moguće je da veliki kamen ostane u bubregu i ne izaziva opstrukciju ili bol, a takođe je moguće da mali kamen prođe bez izazivanja bola, ako ne stvara blokadu. S druge strane, mali kamen u urinarnom traktu može da izazove veoma jak bol jer je sam ureter tanka cevčica/kanal da čak i mali kamen može da izazove opstrukciju koja stvara neverovatno jak bol.