Volvulus je abnormalno uvijanje dela debelog ili tankog creva i može da nastane zbog problema sa strukturom debelog creva, zatvora i drugih zdravstvenih problema. Kod odraslih, volvulus se javlja u debelom crevu i poznat je kao sigmoidni volvulus. Smatra se stanjem koje zahteva hitnu medicinsku pomoć, odnosno operaciju.
Volvulus se javlja u debelom i tankom crevu
Ukoliko se javi opstrukcija creva, lekari upozoravaju da mogu nastati i teške komplikacije. Volvulus se javlja kada se deo debelog creva uvrne, a to uvrtanje izaziva opstrukcije creva koje mogu da prekinu dotok krvi u delove creva. Ovo stanje zahteva hitnu medicinsku pomoć i hirurško lečenje. Ako se ne leče, delovi creva, koji ne dobijaju dovoljno krvi, počeće da odumiru. Volvulus tankog creva obično se javlja kod novorođenčadi i dece, dok je kod odraslih, volvulus tankog creva retkost.
Zašto nastaje volvulus?
Kod dojenčadi, volvulus tankog creva često se javlja zbog malrotacije. Malrotacija nastaje kada problem sa načinom na koji se creva formiraju dovede do toga da se crevo smesti na pogrešno mesto u stomaku. To može da bude uzrok da se creva izvrću ili zapuše.
Kod odraslih, uzroci sigmoidnog volvulusa mogu da budu:
- uvećano debelo crevo
- abdominalne adhezije koje se razvijaju nakon operacije, povrede ili infekcije
- bolesti debelog creva, kao što je Hirschprungova bolest (kongenitalni megakolon)
- debelo crevo koje nije pričvršćeno za trbušni zid
- uska veza na dnu debelog creva
- hronična konstipacija
- trudnoća.
Dodatni faktori rizika za sigmoidni volvulus mogu da budu:
- muški pol
- osobe starije od 60 godina
- osobe koje žive u staračkom domu ili ustanovi za dugotrajnu negu.
Uvrtanje creva obično se javlja zbog drugog osnovnog stanja ili fizičkog problema. Međutim, ponekad se može pojaviti samostalno.
Simptomi volvulusa se iznenada javljaju i mogu da budu ozbiljni
Simptomi volvulusa se pojavljuju iznenada i mogu da budu vrlo ozbiljni, tako da ljudi obično završe u službi Hitne pomoći. Najkarakterističniji simptomi volvulusa su:
- bol u stomaku i osetljivost
- povraćanje zelene žuči
- mučnina
- napet stomak
- krvava stolica
- zatvor
- šok.
Deca sa volvulusom takođe mogu da pokažu dodatne simptome, kao što su:
- iznenadni napadi plača
- letargija
- ubrzan rad srca i disanje.
Ponekad dete može da doživi periode kada ima simptome volvulusa i periode kada ih nema. U tim slučajevima, dete može da ima povremeno uvijanje creva, oblik stanja gde se simptomi periodično ponavljaju, ali i nestaju sami.