Mnoge hronične bolesti mogu se pratiti do mitohondrijalne neravnoteže, kaže Chen Junxu, stručnjak za prirodnu medicinu sa Bastyr University. Nakon pregleda više od 500 istraživačkih radova i oslanjajući se na svoje opsežno kliničko iskustvo, dr Chen je razvio sveobuhvatnu teoriju o odnosu između zdravlja mitohondrija i hronične bolesti.
Mitohondrije se često nazivaju generatorima energije ljudskih ćelija. One pretvaraju hranljive materije kao što su glukoza i masne kiseline, koje dobijamo iz hrane, u adenozin trifosfat, primarni izvor energije u našim ćelijama.
Mitohondrije su takođe jezgro ljudskog imuniteta. Zdrave mitohondrije efikasno regulišu imune odgovore, dok mitohondrijska disfunkcija može oštetiti imune ćelije, što rezultira mnogim hroničnim bolestima i poremećenom ćelijskom diferencijacijom.
Chen tvrdi da se naizgled različita stanja – uključujući dijabetes, hipertenziju, bolesti srca, rak, alergije, autoimune bolesti kao što je reumatoidni artritis, pa čak i razne mentalne bolesti – mogu razumeti kroz „jedinstvenu teoriju” mitohondrijalne neravnoteže. To znači da se skoro svaka bolest može pratiti do mitohondrijalne neravnoteže. Ova perspektiva ukazuje na to da oko 90 odsto hroničnih bolesti potiče od problema sa metabolizmom mitohondrija.
Chen citira dr Chrisa Palmera, docenta psihijatrije na Univerzitetu Harvard i osnivača i direktora Programa za metaboličko i mentalno zdravlje u Bolnici Meklin, koji kaže da su mentalne bolesti metabolički sindromi. To znači da su mentalne bolesti i metaboličke bolesti kao što je dijabetes, hipertenzija, bolesti srca i rak uzrokovane problemima sa ćelijskim metabolizmom, čije se funkcionalno jezgro nalazi u mitohondrijama. On predviđa da će proučavanje mitohondrija postati korisno sredstvo u empirijskoj medicini u naredne tri decenije.
Chen je razvio „koktel terapiju”, sveobuhvatan pristup za obnavljanje i poboljšanje funkcije mitohondrija. Ovaj protokol uključuje pet ključnih komponenti.
Počnite sa ketogenom ishranom sa malo ugljenih hidrata, sa ne više od 30 grama ugljenih hidrata dnevno. Prebacivanje izvora energije u mitohondrije sa glukoze na ketone može smanjiti šećer u krvi i održati ga stabilnim. Ovo takođe može omogućiti da se funkcija mitohondrija postepeno vrati u normalu, omogućavajući pankreasu, jetri i imunološkom sistemu da se vrate u zdravo stanje. Ovo je lek za mitohondrije koje su oštećene dugotrajnom ishranom sa visokim sadržajem šećera (ugljenih hidrata), kasnim odlaskom na spavanje i drugim faktorima.
Ako su mitohondrije pankreasa i jetre oštećene zbog ovih faktora, pojaviće se insulinska rezistencija ili smanjena tolerancija na glukozu, što može čak dovesti do dijabetesa, kaže Chen. Kada se izvor energije prebaci sa glukoze na ketone, telo se oslobađa ograničenja metabolizma glukoze. Mitohondrije, sada neopterećene, mogu efikasno da koriste ketone za energiju. Ovo revitalizuje organe kao što su pankreas i jetra, obnavljajući njihove pravilne funkcije.
Sledeći korak je korišćenje određenih hranljivih materija za popravku i obnovu mitohondrija. Ovo uključuje dodavanje primarnog važnog antioksidanta, glutationa, mitohondrijama.
Pošto ova hranljiva materija ne može da se uzima direktno, jer će je uništiti želudačna kiselina, možemo uzeti neke od njenih prekursora, uključujući N-acetil cistein i glicin, u vidu suplemenata. Oni će sintetizovati odgovarajuću količinu glutationa, koji će neutralisati slobodne radikale koje proizvode mitohondrije i pomoći im da se obnove, omogućavajući mitohondrijama da ponovo postanu zdrave.
Drugi pristup uključuje obnavljanje potencijala membrane mitohondrija kroz uzemljenje, bilo direktnim kontaktom sa zemljom ili izlaganjem Šumanovim rezonancama. Ova prirodna elektromagnetna frekvencija iz Zemlje može pomoći u normalizaciji potencijala ćelijske membrane, čuvajući do 20 procenata kapaciteta proizvodnje mitohondrija.
Mitohondrije obično troše oko 20 procenata svoje energije svake noći obnavljajući normalan potencijal ćelijske membrane. Eksterno uzemljenje i terapija impulsnim elektromagnetnim poljem, neinvazivni tretman koji koristi elektromagnetna polja za podsticanje zarastanja i poboljšanje različitih zdravstvenih stanja, može smanjiti ovo energetsko opterećenje mitohondrija.
Ovaj pristup, ukazuje Chen, mogao bi ne samo da preokrene bolest, već i da pomogne u postizanju optimalnog zdravlja i vitalnosti.
Chen je naglasio da „mitohondrijska koktel terapija” takođe treba da se kombinuje sa vežbanjem i dobrim odmorom. Jednako važno je izbegavanje oštećenja mitohondrija usled zagađenja životne sredine, aditiva za hranu, pesticida i drugih toksina.
Posebno je istakao da je potrebno održavanje rutine kvalitetnog sna i adekvatne količine dubokog sna svake noći.
Chen kaže da je preko potrebna vežba „Zona 2”, koja se fokusira na trening sa niskim otkucajima srca. Ovaj tip vežbi koristi aerobno disanje, ali ne proizvodi mlečnu kiselinu, tako da nas ne umara.
Vežbe „Zona 2” uključuju ultra sporo trčanje, brzo hodanje i laganu vožnju biciklom. Trebalo bi da budemo u mogućnosti da razgovaramo tokom ovih aktivnosti, ali ćemo primetiti da malo teže dišemo. Ovaj nivo vežbanja pomaže u poboljšanju efikasnosti mitohondrija, postepeno obnavljajući organe.
Nasuprot tome, intenzivniji trening izdržljivosti može povećati broj mitohondrija, povećavajući njihov ukupni proizvodni kapacitet.
Chen kaže da bilo koji oblik vežbanja koristi zdravlju mitohondrija, bilo da poboljšava efikasnost, povećava broj mitohondrija ili oboje. Međutim, vežba „Zona 2” lakša je za većinu ljudi. Manje je verovatno da će izazvati povrede i može se raditi u zatvorenom ili na otvorenom, što je čini pristupačnijom opcijom.
Chen naglašava da bolest često proističe iz kršenja prirodnih zdravstvenih principa, bilo zbog faktora okoline ili ličnih izbora. On ukazuje na to da bolest može poslužiti kao signal upozorenja, podstičući neophodna prilagođavanja životnih navika.
Ključne preventivne mere uključuju:
Chen kaže da ponekad bolest može biti prikriveni blagoslov koji podseća ljude na potrebu da se odmore, prilagode način života, izvuku pouku iz ranijih grešaka i vrate svoje telo u zdravo stanje.