Naslovna / Zdravlje

Uskoro nova definicija bolesti „klinička gojaznost”

Priredio/la: S.St.M.|19:00 - 20. 11. 2024.

Uprkos proglašenju gojaznosti za hroničnu bolest pre više od jedne decenije, o tom konceptu i dalje raspravlja i da nije široko prihvaćen od strane javnosti ili čak svih u medicinskoj zajednici.

klinička gojaznost Kada je prisutna gojaznost, mora da se utvrdi da li je klinička ili neklinička Foto Shutterstock

Predstojeći dokument u potpunosti će preformulisati gojaznost kao „stanje prekomerne masnoće” koje predstavlja bolest pod nazivom „klinička gojaznost” kada su prisutne povezane abnormalnosti tkiva i organa.

Pojam gojaznosti – kontroverzan pojam

Autori novog okvira su Lancet Commission sačinjena od 56 vodećih svetskih stručnjaka za gojaznost, uključujući akademske kliničare, naučnike, stručnjake za javno zdravlje, predstavnike pacijenata i službenike Svetske zdravstvene organizacije. Nakon stručnog pregleda, biće pokrenut putem livestreama i objavljen u The Lancet Diabetes & Endocrinology sredinom januara 2025. godine, uz formalnu podršku više od 75 medicinskih društava i drugih relevantnih organizacija.

Dana 4. novembra 2024. na sastanku Nedelje gojaznosti Društva za gojaznost, glavni autor publikacije, dr Francesco Rubino, predsednik barijatrijske i metaboličke hirurgije na Kraljevskom koledžu u Londonu, Velika Britanija, izneo je preliminarni pregled. Počeo je naglašavajući da se, uprkos proglašenju gojaznosti za hroničnu bolest pre više od jedne decenije, o tom konceptu i dalje raspravlja i da nije široko prihvaćen od strane javnosti ili čak svih u medicinskoj zajednici.

– Pojam gojaznosti kao bolesti ostaje veoma kontroverzan – primetio je dr Rubino, dodajući da trenutna definicija zasnovana na indeksu telesne mase (BMI) doprinosi tome jer ne pravi razliku između ljudi čija prekomerna masnoća predstavlja rizik za bolest, a koji su trenutno zdravi, u odnosu na one koji su već pretrpeli štetu po zdravlje zbog te masnoće.

– Od fundamentalnog je značaja postojanje okvira koji na individualnom nivou pravi razliku kada je osoba u stanju rizika, a kada ima stanje bolesti. Slika ne sme da bude zamagljena ni u jednom pravcu, jer je očigledno da bi posledice bile značajne… Zato se komisija fokusirala upravo na tu tačku – rekao je on.

Novi rad predložiće dvodelni klinički pristup. Prvo, procena da li pacijent ima prekomernu masnoću (višak adipoze), metodama koje će biti navedene. Zatim procena jednog po jednog organa na prisustvo abnormalnosti povezanih sa viškom adipoznosti ili „kliničkom gojaznošću”. Dokument će takođe navesti te specifične kriterijume, rekao je dr Rubino, napominjući da su ti detalji pod embargom do januara.

Međutim, rekao je da „nameravamo da predložimo pragmatičan pristup i kažemo da sam BMI nije dovoljan za kliničku sliku. U redu kao alat za skrining, ali kada neko potencijalno ima gojaznost, onda morate da uvedete dodatne mere adipoznosti koje osiguravaju da smanjite nivo rizika… Kada je prisutna gojaznost, onda morate da utvrdite da li je klinička ili neklinička”.

Bolje razumevanje gojaznosti kao bolesti

– Mislim da će nova publikacija pomoći u objašnjavanju i unapređenju medicine u celini u pravcu većeg i boljeg razumevanja gojaznosti kao bolesti, kako je definisati i kako je identifikovati. I mislim da će to dovesti do boljeg razumevanja osnovne bolesti – rekao je moderator sesije dr John D. Clark, glavni zdravstveni službenik zadužen za zdravlje populacije u Sharp Rees-Stealy Medical Group, San Diego, Kalifornija.

Dr Clark je dodao da će ovo takođe pomoći u ciljanju pojedinaca preventivnim u odnosu na terapijske pristupe:

– To bih opisao kao usklađivanje odgovarajućeg alata sa određenim pacijentom. Ako osoba ima kliničku gojaznost, verovatno može i imaće koristi od različitih ili dodatnih alata, za razliku od inače zdrave gojaznosti.

Dr Rubino se nada da će „ novi okvir ljudima olakšati pristup lečenju. U ovom trenutku, ne samo da je to teško, već je i nepravedno, jer neko ima pristup, dok ga neko drugi ko je veoma, veoma bolestan nema. Mislim da to nije ono što želimo.”

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo