Naslovna / Zdravlje

Rak mokraćne bešike: Ne ignorišite ni najmanji trag krvi u urinu, upozoravaju doktori

Priredio/la: D. T.|15:00 - 05. 12. 2024.

Mokraćna bešika je organ u maloj karlici, koji je u kontaktu sa tankim crevom, delom debelog creva, prostatom kod muškaraca i matericom kod žena

rak mokraćne bešike simptomi mogu da se preklapaju sa drugim bolestima urinarnog trakta Foto: Shutterstock

Rak mokraćne bešike je tiha bolest, pacijent uglavnom ne oseća nikakav bol, a moguće je da primeti krv u mokraći. Lekari kažu da nikako ne ignorišemo ni najmanji trag krvi u urinu. I pored toga što ne osećamo bolove ukoliko primetimo krv u urinu bitno je da dođemo na pregled. Sasvim mala količina krvi može da promeni boju urina, ovaj znak može da bude posledica neželjene reakcije na primenu nekih lekova, infekcije, ali i alarm na tumor urinarnog trakta ili mokraćne bešike. Krv u urinu nije uvek u korelaciji sa težinom bolesti, navode doktori.

Rak mokraćne bešike utiče na mokrenje

Mokraćna bešika je organ u maloj karlici, koji je u kontaktu sa tankim crevom, delom debelog creva, prostatom kod muškaraca i matericom kod žena. Unutrašnja strana mokraćne bešike obložena je epitelom zvanim urotelijum, pretpostavlja se da je više od 90 odsto karcinoma mokraćne bešike urotelnog porekla. Rak mokraćne bešike je bolest koja će sigurno na neki način da utiče na mokrenje.

Najčešći simptom raka mokraćne bešike je prisustvo krvi u urinu – kaže hirurg i urolog dr Thomas Smith.

Krv u mokraći ne mora da bude izrazito crvene boje

Pacijenti opisuju da krv u mokraći ne mora da bude izrazito crvene boje, već i na primer sasvim blage nijanse roze boje, objašnjava pacijent koji se leči od raka bešike Arthur Hamberger, koji je i lekar. On dodaje da je taj blagi trag krvi primetio samo jednom, ali da je ipak došao na pregled posle čega je ustanovljeno da ima karcinom mokraćne bešike. Arthur je do sada tri puta pobedio rak mokraćne bešike.

– Posle analize CT urografije (metoda za skeniranje organa urinarnog trakta) uočen je prilično veliki tumor u bešici – kaže kaže Arthur, koji je u trenutku dijagnoze bolesti imao 73 godine. Doktori su uspeli da otklone tumor, bez odstranjivanja cele bešike.

Pacijent Margo Wickersham koji se leči u MD Anderson Cancer Center, takođe je primetila jednog jutra krv u mokraći, potom i sledećeg juta, da bi se nakon toga ovaj simptom povukao.

– Bilo je sasvim malo ružičaste, ne crvene krvi, ali ja sam bila 57- godišnja žena u menopauzi i bilo je mnogo razloga koji bi mogli da objasne krv u mokraći – kaže Margo.

Odlučila je ipak da ode na pregled, laboratorijske analize urina isključile su mogućnost urinarne infekcije. Preporučeno je ipak da prati stanje, posle izvesnog vremena je otišla kod urologa, a cistoskopija je otkrila mali tumor u njenoj bešici.

Rečeno je da ima agresivan I stadijum raka mokraćne bešike. Potražila je i drugo mišljenje, lekari su ponovo potvrdili dijagnozu raka mokraćne bešike I stadijima.

Osećala sam se sasvim dobro, nisam imala nikakve tegobe, ali bilo je tragova krvi u urinu. Zato je moja preporuka da na prvi znak tragova krvi u mokraći posetite lekara – naglašava Margo.

Jak umor kao uvod u bolest

Ron Speidel je osetio jak umor, imao je 60 godina i sve je pripisivao starenju, promenama u načinu ishrane, nezdravim navikama kada je u pitanju spavanje.

Doktor mi je rekao da zbog osećaja jakog umora ne može da me pošalje na CT , a umor je bio prvi znak bolesti kod mene. Posle nekoliko meseci primetio sam i krv u urinu i ponovo zakazao pregled. Do tada je mokraća bila skoro skroz krvava samo za jedan dan – kaže Speidel i dodaje da je posle svega usledilo lečenje iako je došlo do metastaza.

Na šta je bitno da obratimo pažnju?

Urolog dr Thomas Smith naglašava da je krv u urinu, ili hematurija, bez bolova, najčešći simptom kod pacijenata sa rakom bešike.

Dr Smith dodaje da bitno da obratimo pažnju i na osećaj pečenja tokom mokrenja, učestalu potrebu za mokrenjem, neodloživ nagon za mokrenjem. Preporuka je takođe da ako imamo neki od ovih simptoma posetimo lekara.

– Ovi simptomi mogu da se preklapaju sa drugim bolestima urinarnog trakta, česti su kod infekcije mokraćnih puteva, ali bitno je da se provere i leče – naglašava dr Smith i dodaje da sama krv u urinu ne znači uvek da je došlo do napredovanja bolesti.

– Imao sam pacijente sa ugrušcima krvi u urinu i mali tumor u bešici. Endoskopskom operacijom je uklonjen tumor i te osobe su danas dobro. S druge strane bilo je i bolesnika sa uznapredovalim tumorom koji dugi nisu imali nikakve simptome. Krv u urinu koje vidljiva samo pod mikroskopom (mikroskopska hematurija) nije uvek u korelaciji sa težinom bolesti – navodi dr Smith i poziva pacijente da obavezno provere i najmanji trag krvi u mokraći i ako su ga samo jednom primetili.

Lečenje raka mokraćne bešike

Lečenje raka mokraćne bešike zavisi od stadijuma bolesti. U Srbiji je zlatni standard hirurško lečenje u ranim fazama bolesti. Radi se cistoskopija i/ili transuretralna resekcija tumora mokraćne bešike. Lekari navode da je lečenje najuspešnije ako se bolest dijagnostikuje u početnoj fazi. Imunoterapija je način lečenja koji u bitnoj meri produžava životni vek pacijenta.

Imunoterapija se daje u infuzijama na svake dve, tri ili četiti nedelje, a nakon četiri meseca proverava se kako tumor reaguje. Lekari kažu da je moguće da se tumor potpuno ili delimično povuče, ali i da ostane isti. Nažalost kod jednog broja pacijenata ni ova savremena terapija ne može da pruži dobre rezultate, objašnjavaju stručnjaci.

Kod lokalno uznapredovalih tumora primenjuju se radikalna cistektomija s rekonstrukcijom urinarnog trakta,  ili očuvanje mokraćne bešike uz agresivnu lokalnu terapiju i/ili sistemsku hemioterapiju.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo