Dehidratacija tokom zime ili hladnog vremena može se činiti manje verovatnom od dehidratacije tokom leta, ali i dalje predstavlja rizik. „Postoji lažna percepcija da potrebe za hidratacijom drastično opadaju tokom zime, tako da dehidratacija nikada ne može biti problem,” kaže sportski dijetetičar Lauren Antonucci iz Njujorka. Uzroci zimske dehidratacije su grejanje u zatvorenom prostoru, previše slojeva odeće i činjenica da možda više sa sobom ne nosimo flašicu vode.
Uzroci zimske dehidratacije
Preporučena dnevna količina vode je oko 15,5 šolja za muškarce i 11,5 šolja za žene. Ali mnogi od nas teško da mogu da popiju te količine u hladnim zimskim mesecima. Ipak, dehidratacija tokom zime i dalje je rizična, tako da treba da znamo koji su za to glavni razlozi
Grejanje u zatvorenom prostoru
Zahvaljujući toploti u kancelarijama i našim domovima tokom hladnih dana razlog je da je „unutrašnji vazduh zaista suv”, kaže Antonucci. Ovo je suprotno letnjoj vlažnosti zbog koje imamo osećaj da smo lepljivi. Vreme provedeno u zatvorenom prostoru na poslu, tokom spavanja i druženja izlaže nas suvom i toplom vazduhu veći deo dana. To može dovesti do gubitka tečnosti i dehidratacije.
Previše slojeva odeće
Kada temperatura padne, vežbanje na otvorenom dobro je za naš um i telo. Ali ako ste zimogrožljivi, možda ćete se previše oblačiti. „Mnogi se oblače u previše slojeva i znoje se, ali pošto im nije vruće, ne shvataju da gube previše znoja,” kaže Antonucci.
Više sa sobom ne nosimo flašicu vode
Kada je toplo, obično smo više žedni, pa je verovatnije da ćemo flašicu vode držati na dohvat ruke. Ali u hladnim zimskim mesecima, nismo toliko žedni i hladno nam je, pa nam nošenje flašice vode nije neophodno, kaže Antonucci. To, zauzvrat, može dovesti do dehidracije.
Znaci zimske dehidratacije
Teška dehidratacija može dovesti do konfuzije, nesvestice, ubrzanog rada srca i disanja, pa čak i šoka. Malo je verovatno da ćemo prirodno doći do tog stadijuma samo sedeći za svojim stolom u zatvorenom prostoru, ali mogu da nas muče neke od posledica blage dehidratacije. Uobičajeni znaci dehidratacije uključuju su:
- glavobolje
- suva usta
- suva koža
- vrtoglavica
Neki drugi znaci uključuju:
- nedostatak energije – mnogi to nazivaju „poslepodnevni pad energije”; „To može da se desi iz drugih razloga, kao što je loš doručak ili zato što niste imali vremena da ručate, ali takođe može biti da ste dehidrirani,” kaže Antonucci.
- problemi sa koncentracijom – meta-analiza 33 studije otkrila je da je kognitivna funkcija, uključujući pažnju, izvršnu funkciju i motoričku koordinaciju, bila oslabljena kod onih koji su bili dehidrirani.
- povećanje broja povreda – ako ste sportista ili ste veoma aktivni u slobodno vreme, možda ćete primetiti da se češće povređujete; ćelije su pune vode, a hidratacija takođe utiče na protok krvi i kontrakciju mišića; „Ništa ne funkcioniše tako dobro kada ste dehidrirani. Vaše telo mora da se snalazi,” kaže Antonucci.
- ne idete redovno u toalet – ako ne više od dva sata niste išli u toalet ili je mokraća boje soka od jabuke, ne pijete dovoljno tečnosti, kaže Antonucci.
Kako da zimi održavamo hidrataciju
Da bismo proverili da li smo dehidrirali treba da uradimo analizu mokraće, kaže dr Stella Volpe, profesor i šef odeljenja za ljudsku ishranu, hranu i vežbanje na Virginia Tech u Bleksburgu. Ako je urin svetložut, u redu je.
– Ovo je način koji može da koristi u bilo koje doba godine da bismo testirali svoj status hidratacije. Čak i ako veći deo dana provodite sedeći kod kuće ili u kancelariji da biste izbegli hladnoću, i dalje morate da se hidrirate – kaže dr Volpe.
1. Nosite flašicu vode ili blizu sebe držite bokal s vodom
Nosite svoju flašicu vode gde god da krenete, a ako radite kod kuće ili u kancelariji, napunite bokal vode i držite ga na svom stolu. Služiće kao podsetnik da stalno pijuckate i punite čašu, kaže Antonucci.
2. Pijte čaj ili toplu vodu
Studije pokazuju da ispijanje toplih napitaka može biti jednako efikasno u hidrataciji kao i hladna voda. Dakle, ako vam je hladno i ne želite da pijete ohlađenu vodu, umesto toga skuvajte biljne čajeve, ali pazite da koristite varijante bez kofeina jer kofein takođe može da izazove dehidrataciju.
3. Obogatite vodu nekim ukusom
U vodu stavite komade voća, recimo jabuke isečene na kockice. Ako zaista želite da budete kreativni, kaže Volpe, skuvajte vodu sa kesicom nezaslađenog ledenog čaja i dodajte komadiće voća.
4. Jedite hranu bogatu vodom
– Ukupna količina vode iz tečnosti i hrane doprinosi hidrataciji – kaže Volpe. Voće i povrće uglavnom snabdeva vodom (celer, paradajz i lubenica), ali i druga hrana kao što su tople supe takođe će pomoći organizmu da zadovolji svoje potrebe, a mogu biti posebno prijatne kada spoljašnja temperatura počne da opada.
5. Praktikujte pravilo 1:1
To znači da svaki napitak koji nije voda treba kombinovati sa čašom vode. Ujutro, uz veliku šolju kafe, napunite drugu veliku šolju vodom, savetuje Antonucci. Za ručkom, još jednu veliku šolju vode, plus šolju napitka kao što je gazirana voda ili biljni čaj.
6. Zamenite piće hidratantnim koktelom tokom happy houra
Umesto alkohola koji dehidrira, tokom happy houra sami napravite mocktail. Pomešajte aromatizovanu gaziranu vodu bez dodatka šećera sa nekoliko malina ili kriški limete i dobićete jednostavan, zdrav napitak.