Biljni čajevi (biljni napici) ne sadrže kofein, za razliku od pravih čajeva kao što su crni ili zeleni čaj. Biljni čajevi prave se od različitih sastojaka biljaka, voća, dok se pravi čajevi dobijaju od listova biljke Camellia sinensis. Četiri prava čaja su zeleni, crni, oolong i beli i oni sadrže izvesne količine kofeina. U tradicionalnoj medicini biljni čajevi vekovima se koriste kao pomoćna lekovita sredstava, kod prehlade, stomačnih problema. Veliki broj biljnih čajeva i kombinacija biljnih čajeva ima protivupalno dejstvo i tako nas štiti od mogućih bolesti. S druge strane, ako već dođe do bolesti neki biljni napici mogu da nam pomognu da se na brži i lakši način izborimo sa simptomima bolesti.
Kamilica za „laku noć“
Jedan od najpoznatijih biljnih čajeva je kamilica koja nosi epitet čaja za „laku noć“ sa dobrim razlogom. Pojedini podaci pokazuju da kamilica zahvaljujući flavonoidima ima sedativno dejstvo. Kamilica, i pored toga, nije samo napitak uz koji možemo da se lakše opustimo. Biljna jedinjenja kamilice štite nas od upalnih proseca, imaju antioksidativo svojstvo, dobar su narodni lek protiv mikroba, smatra se da šolja čaja od kamilice može da snizi i povišen krvni pritisak.
Hibiskus može pomoći pri snižavanju holesterola
Hibiskus je čaj karakteristične crvene boje. Pojedini podaci navode da ova biljka ima mogućnost da reguliše povišene vrednosti krvnog pritiska. Navodi se da čaj od hibiskusa može da smanji i vrednosti „lošeg holesterola“ (LDL holesterola).
Nana
Biljni čajevi nezamislivi su bez nane, mnogima omiljenog napitka. Čaj od nane bez šećera i dodataka savetuje se osobama koje pate od mučnine, neprijatnog nadimanja i probavnih smetnji. Stručnjaci kažu da je nana odlično pomoćno lekovito sredstvo za osobe koje pate od proliva. Preporučuje se i anksioznim osobama, jer, kako se navodi, umirujuće deluje na nervni sistem.
Čaj od đumbira
Čaj od korena đumbira odlično je sredstvo protiv mučnine, gasova i nadutosti. Ima jako protivupalno dejstvo, koristi se i kao sredstvo za umirivanje simptoma respiratornih infekcija. Odgovarajuća doza đumbira može da umanji osećaj mučnine, zaustavi povraćanje. Smatra se da dobro deluje i na kardiovaskularni sistem, a mogu da ga koriste i pacijenti na hemioterapiji i trudnice. Naglašava se i da đumbir deluje na grenlin hormon koji kontroliše nivo gladi i da može da utiče na apetit i umanji osećaj gladi.
Ehinacea
Echinacea purpurea je biljka sa jakim antiinflamatornim svojstvima. Čaj od ehinacee se kuva od različitih delova biljke ehinacee listova, korena i cveta. Savetuje se osobama koje su sklone čestim infekcijama grla, disajnih puteva, uha. Dobro je pomoćno lekovito sredstvo kod gripa i virusnih infekcija.
Rooibos čaj
Rooibos poznat kao i crveni čaj je biljni napitak bez kofeina od listova Aspalathus linearis. Ovaj čaj sadrži antioksidans zvan kvercetin, koji ima antiinflamatorna i kardioprotektivna svojstva. Rooibos čaj sadrži dosta minerala kao što su gvožđe, kalcijum, kalijum, bakar, mangan, cink, magnezijum. Jako je imunomodulatorno sredstvo kao i zeleni čaj.
Matičnjak
Matičnjak je često sastavni deo biljnih suplemenata za ublažavanje simptoma anksioznosti i depresije. I pored toga što nema još dovoljno naučno zasnovanih podataka koji bi potvrdili ovo dejstvo matičnjaka, čaj od matičnjaka je u narodnoj medicini jedno od najpoznatijih sredstava za opuštanje i kvalitetan san. Preporučuje se u stanjima uznemirenosti, nervoze, nesanice, lupanja srca. Ističe se da je ovaj čaj dobar način da umanjimo grčeve u stomaku, sprečimo bolove, probleme sa varenjem, migrenu.
Čaj od šipka
Čaj od šipka pravi od biljke ruže i sadrži antioksidante koji mogu sprečiti delovanje slobodnih radikala na naše zdravlje. Vitamin C jedan je od važnih hranljivih sast0jaka šipka, idealan je u svim stanjima oslabljenog imuniteta usled bolesti. Ovaj čaj je pored obične odličan način da ublažimo urinarne infekcije. Veruje se da može da snizi i povišen holesterol, jer je bogat pektinom koji reguliše varenje.
Biljni čajevi i borba protiv stresa
Mnogi biljni čajevi su odličan prirodan način borbe protiv stresa. Pojedini podaci navode da biljni čajevi matičnjaka, kamilice, bosiljka i lavande imaju jako umirujuće dejstvo. Konzumacija čaja od lavande može da smanji simptome depresije i anksioznosti, pokazala je jedna studija. Uočeno je i da su nivoi kortizola u krvi bili manji kod osoba koje su redovno koristile biljne napitke, smatra dijetetičar Melissa Azzaro.
Činjenica da zastanemo i polako popijemo šoljicu bilo koje vrste čaja dovoljna je nekada da nas umiri. Konkretnih podataka koji bi potvrdili umirujuće dejstvo biljnih čajeva za sada nema u dovoljnoj meri. I pored popularnosti biljnih napitaka nema relevantnih istraživanja koja bi potvrdila sigurnost upotrebe biljnih čajeva.
Stručnjaci navode da zato način korišćenja ovih čajeva mora da bude dobro doziran. Moguće su i interakcije biljnih čajeva sa lekovima kod istovremene upotrebe čaja od nane i lekova protiv zgrušavanja krvi. Pojedine osobe mogu da iskuse i alergijske reakcije, na primer u slučaju alergije na ambroziju, posle konzumacije čaja od kamilice. Preporuka je zato da se pre upotrebe čajeva u terapeutske svrhe posavetujemo sa lekarom.
Odlican i poucan tekst.u buducnosti ocekujem tekstove o biljnim cajevima za pojedine bolesti i uticaj npr lekova za kp ili u procesu oporavka nakon stentiranja ili IM. Sa pojedinim cajevima. Tezisno..sta od pojedinih lekova ne koristiti u nekoj kombinaciji biljnih ili vocnih cajeva.