Primećeno je da dobar san u bitnoj meri može da nas zaštiti od kardiovaskularnih bolesti Foto: Shutterstock
Loš san nije samo faktor rizika za loše raspoloženje i pospanosti, već i mehanizam koji može da na izvestan način dovede do poremećaja nivoa šećera u krvi. Kvalitetna ishrana, fizička aktivnost i redovan san ključni su elementi ljudskog zdravlja. I pored njegove važnosti, uloga sna u pokretanju procesa koji može da dovede do bolesti nije još istražen u dovoljnoj meri.
Primećeno je da dobar san u bitnoj meri može da nas zaštiti od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i gojaznosti. Pretpostavlja se da postoji veza između poremećaja sna i načina regulacije šećera u krvi, kod stnaja kao što su opstruktivna sleep apneja i dijabetes tipa 2.
Lekari kažu da manjak sna uslovljava promene koje mogu negativno da utiču na nivo šećera u krvi. Poznato je da nedostatak sna povišava kortizol, „hormon stresa“. Moguće je da dođe do smanjene osetljivosti na insulin i dalje do povećanja nivoa šećera i rizika od insulinske rezistencije.
Pojedina istraživanja ukazuju na vezu između dužine i kvaliteta sna i sposobnosti organizma da reguliše nivo glukoze u krvi. Smatra se da nivo šećera raste u noćnim satima, bez obzira na to da li spavamo. Fluktuacije vrednosti šećera su normalne tokom noći i kada spavamo i deo su cirkadijalnog ritma i uglavnom nisu zabrinjavajuće za zdrave osobe. S druge strane, veruje se da loš kvalitet sna može da bude uzrok neregulisanog nivoa šećera u krvi.
Čak i samo za nekoliko sati kraći san može da kod nekih osoba utiče na inzulinsku rezistenciju i dovede do povišenih nivoa šećera. Stručnjaci stoga često dovode u vezu nedostatak sna sa dijabetesom.
Pojedine studije navode da su nivoi glukoze i lučenje insulina zavisni od vremena odlaska na spavanje. Raniji odlazak u krevet povećava nivo šećera i insulina, koji se vraćaju u normalu kasnijim odlaskom na spavanje.
Nedostatak sna nije uticao na nivo glukoze i insulina u prvom delu noći, da bi zatim, kako se uočava, došlo do naglog pada. Stručnjaci da je ipak odnos između sna i zdravlja, posebno regulacije šećera u krvi, duboko povezan, ali i složen proces. Postoji očigledna veza između sna i fluktuacije šećera u krvi, s tim što tačni mehanizmi nisu do kraja poznati i mogu da se razlikuju od osobe do osobe, smatraju stručnjaci.
Smatra se i da pojačan unos šećera u večernjim satima može da utiče na kvalitet sna. Stručnjaci navode da je moguće da neće svi imati probleme, ali i da postoji mogućnost da, posle kasnih slatkih obroka, nivo šećera u krvi raste i pankreas oslobađa insulin. Na ovaj način, umesto da se opustimo i počnemo da spavamo, dobijamo energiju koja nas pokreće na aktivnost u noćnim satima i remeti normalan san.